Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Controversia_del_Papa_Benedicto_XVI_con_el_Islam Clase_Constitucion Condado_de_La_Revilla Alagón_del_Caudillo Concilio_de_Constantinopla Cleros Concha_y_Toro Yuri_Tchesnokov Absalón_Casas Charmed_The_Book_of_Shadows Abadia_de_holy_cross Violently_Happy_(cancion) Aeola Comision_Permanente_de_Gobierno_Interior_y_Regionalización_en_Chile Comunicación_no_verbal Yabea Cladogynos_orientalis Wollstonecraft Agora_é_sempre Aegus_bigibbosus Alcione_sortica Constitucion_de_1886 Vinnie_Paul Ala_de_geometria_variable Administracion_de_las_Comunidades_Autónomas Zapayan Alcion_de_las_Marquesas Ajenuz_de_jardín Cirsium_vandasii Cohicaleyrodes_indicus Wikcionario_en_turco Cirilo_Murruchuca Al_límite_del_riesgo_(película_de_1996) Votar Zarautz_K_E Aeropuerto_Internacional_de_Jardines_del_Rey Confesiones_de_un_vampiro Wittmackia_patentissima Colmena_lusitana ASD_Napoli_Calcio_Femminile Conandron_minor Windows_95_(4.00.450) Aerodromo_de_Santa_Cilia-Los_Pirineos Above_the_Noise Virgen_de_Nuestra_Señora_de_Lourdes Aboncourt-sur-Seille Ciencia_ficción_humoristica Competición_acrobática Chiyoda,_Tokio XXXIV_cumbre_del_G8 Abd_Al_Rahman_Al_Sufi Yggdrasil_Linux Wondrak Aeropuerto_de_Villanubla Condado_de_Briscoe

html map