Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

National_Lampoon's_Animal_House Nottingham Orfebrería_arabiga Palmas_del_Mar_Beach_Resort Plaza_mayor_de_salamanca Plaza_Benjamín_Vicuna_Mackenna Ovillejo Opera_seria Planificador Muuido Neblinathamnus OpenTTD Once_Only_Imagined Oleksandr_Alijew Pinus_halepensis_var._abasica Musica_electrónica_alternativa Mánava_dharma_zástra Payún_Matrú Museo_de_la_valltorta Ortejo_mayor Paxton's_Mag._Bot. Pak_choy Pedro_Jiménez_de_Castro Pandemia_de_gripe_A_(H1N1)_de_2009-2011_en_Venezuela Oferta_del_día Poinson_les-Nogent Nuevas_Generaciones_del_Partido_Popular Papineau Películas_de_los_X-Men Ocnosispa_flohri Musica_turca Pietro_Pomponazzi Pantano_de_Sobron Orpí Operación_Avalanche P.Taylor Oj_svijetla_majska_zoro Phạm_Hung Pico_Dombai Nogal_de_las_Huertas Pilatus_PC-7 Pokemon:_Lucario_y_el_misterio_de_Mew Parche_(informática) Nina_Williams Nõmme_Kalju_Football_Club Osmaronia Noetinger Odón_de_Cluny Neil_Grayston Noron_la_Poterie Pengana Phyllorkis_inaequalis Pellejo_de_vieja Otto_Seeck One_World_(cancion)

html map