Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bazens Bulevar_de_Sebastopol Calle_de_los_Hermanos_Garcia_Noblejas_(Madrid) Brithopodidae Ben_Shneiderman Camino_(película) Baldi Castrillo_de_Valdelomar_(Cantabria) Capitulos_de_Farscape Biville Chapuisia_suahelorum Campeonato_Mundial_de_Voleibol_Femenino_de_1952 Castillo_de_Pombal Ballota_acuta_var._saharica Azucena_Martín-Dorado_Calvo Central_(Omán) BoA_(álbum) Bay_Parkway_(línea_West_End) Cedrela_mexicana Carlos_Perez_Maldonado Barbeuia_madagascariensis Bramsche Centro_Social_y_Recreativo_Español Buque_Transporte_Mercancías_Refrigeradas Bieno Camp_Rock Caixa_Forum Cartoon_Network_(España) Burundi Captura_del_doble_convoy_ingles_(1780) Cephalotus Canthium_coromandelicum Beach_98th_Street–Playland_(línea_Rockaway) Caballito_(Buenos_Aires) Barrussus_furcichelis British_european_airways Bases_y_refugios_antarticos_de_Brasil Bausen_(Lérida) Bierre_les-Semur Cataluña_Vieja CMLL-REINA_International_Junior_Championship Biemparado_norteño Bío_Bío Bolsa_de_Belgrado Bolbelasmus_coreanus Búsqueda_de_fuerza_bruta Bidonì Capocannoniere Cantón_de_Mauleon_Barousse Beatriz_Thibaudin Buxieres-lès-Clefmont Casa_de_Leinster Campeonato_Latinoamericano_de_AAA Breviceps_macrops Biblioteca_y_museo_presidencial_de_franklin_d._roosevelt

html map