Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fauna_de_argentina Edita_Guerrero_Neira Fontenay_pres_Vézelay Exterminador_Operación_P.R._100X35 Elecciones_regionales_y_municipales_del_Peru_(2002) Fernando_Trío Franco_Evangelisti Enorme_(album) Eps Enhaut Euonymus_sinensis FIAT_Uno Espiritu_de_Ermua Edmund_Lowe Ferrocarril_del_hiyaz Fire_and_Gasoline Fokker_F130 Efactura El_obispado Facultad_Regional_Delta Estudiantazo_Chileno Estación_Terminal_de_Ómnibus_de_Neuquén Edmond_Brazes Estrategia_de_negocios_Seis_Sigma Festival_Internacional_de_cine_de_San_Sebastián Francisco_Javier_Fernández_Casas Eleazar_Gomez Follies Eremochelis_truncus Francisco_de_Las_Casas Eliot_Teltscher El_Respeto_al_Derecho_Ajeno_es_la_Paz Francisco_de_Leiva_y_Ramírez_de_Arellano El_expreso_del_tiempo Febrifugo Elecciones_estatales_de_Michoacán_(1986) Formas_Normales Fase_bioestratinomica Establecimiento_financiero_de_crédito Empresa_Disenadora_de_Tipografías Educación_en_Málaga_durante_la_Restauración El_Clavo Fotografía_bacteriana Estacion_Río_Tala El_Dia_(Argentina) Federacion_de_Futbol_de_las_Islas_Caiman Equipo_de_la_Democracia_Cristiana_Española Francisco_González_González_(poeta) Felix_Bürgers Estacion_Plaza_de_Miserere Extremidades Erodabilidad_del_suelo Franceses_(Garafía) Ezequiel_Carrera Fortuna_(Dakota_del_Norte)

html map