Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Avatares Ascii_(compania) Arro Monumento_de_la_Marina_Real_Canadiense Ara_almirante_irizar Monster_Hunter_Freedom_2 Hombre_de_Piltdown Antillas Antínoo_(mitología) Hiroyuki_Ito Hentai_Ouji_to_Warawanai_Neko Hojas_de_fuego Antropologia_politica Historia_augusta Anisonema Icheb_(Star_Trek) Montagne_(Gironda) Guardianas_del_Bosque Hauptverwaltung_Aufklarung Honoré_Gabriel_Riquetti IV_Festival_de_Antofagasta Mordellistena_testaceipalpis Holla_If_Ya_Hear_Me Hygrochelifer_indicus Area_censal_de_Valdez-Cordova_(Alaska) Guía_del_Mochilero_Galactico Armando_Oscar_González Asociación_Social_y_Deportiva_Justo_José_de_Urquiza Guardiolo Guillermo_Fernández_(artista_plástico) Arqueología_Mexicana Ayuntamiento_de_Albacete Así_son_las_mañanas Historia_del_Alfabeto_Fonetico_Internacional Auditoria_de_codigo_de_aplicaciones Honorable_Senado_de_la_Nación_Argentina Hemiblossia_robusta Guegüense Auxis_rochei Aspasia_principissa Hoess Mosquero_de_pecho_negro Motreff Avenida_rockaway_(linea_new_lots) Hibiscus_abelmoschus András_Pándy Herly Happy_Jack Angus_MacAskill Hugo_Erich_Meyer_von_Klinggräff Anarquía_inglesa Minezumi Hoja_del_gañan Asieso Hemibrycon_metae

html map