Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Carta_de_crédito_stand_by British_Aerospace_Hawk Carbón_de_leña Carlos_Fioriti Bastion_(comic) Canton_de_Esch_sur_Alzette Cartuchillo Carolei Blastula Canton_de_Saint-Laurent-de-la-Salanque Cebolla_(desambiguación) Cadena_vacia Campeonato_de_Euskadi_del_Cuatro_y_Medio_2002 Calymmantheae Canton_de_Aarau Celinda Catalogo_de_conciertos_de_Haydn Cabildo_(Buenos_Aires) Beverly_Hills_Cop_III Calabaza_del_milagro Cassida_strejceki Basilica_de_San_Juan_Bautista_(Banos_de_Cerrato) Califato_Omeya Cementerio_de_comillas Carlota,_Princesa_Real Calcas Canton_de_Mauléon Bota_de_Oro_de_la_MLS Año_173 CP_Serie_9400 Cakewalk_software Casa_Palacio_del_Condestable_Don_Miguel_Lucas_de_Iranzo Cesar_Goncalves_Brito Bicicleta_29 California_Cactus Barrio_Alfredo_Palacios Chane Bona_Mangangu Celtis_diffusa Blagoy_Georgiev Banco_Espanol_de_Crédito Casa_del_saber Catuipe Caprolactama Brahma-vaivarta_purāṇá Calle_14_Union_Square_(línea_Broadway) Campeonato_Mundial_de_futsal_de_la_FIFUSA_1994 Betula_pendula_var._carelica Baronía_de_Romañá Centaureinae Castillo_de_Chichén_Itza Cerdito_Valiente Baltasar_hidalgo_de_cisneros Branovices Catedral_de_Leon_(Nicaragua)

html map