Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Vapor Vieux_(Tarn) Cistus_ladanifer_raza_angustifolius Yungas_del_Perú Charlataneria Circunscripción_(Italia) Colonia_Santa_Rosa_(Puán) Ciudad_deportiva_de_boca_juniors Abel_ayerza Acerra Cohicaleyrodes_padminiae Colmenarejo_(Malaga) Cohesion Charrosis Aerolineas_de_bajo_coste A_mi_madre_le_gustan_las_mujeres Comisión_presidencial_acerca_de_las_actividades_de_la_CIA_dentro_de_Estados_Unidos Contaminacion_cruzada Adquisición_de_senal Ciclo_(teoria_de_grafos) XIII_Festival_Internacional_de_la_Canción_de_Vina_del_Mar Víctor_Hugo_Círigo_Vazquez Valsesia Zapatilla_de_dama_marrón Conejera_(Ibiza) Aeropuerto_de_Kraljevo_Lađevci Coldwater_(Ohio) Agustin_Moreto_y_Cabaña Comunas_de_Ille_et_Vilaine Clan_Hueso_Duro Wierzbowo_(voivodato_de_Mazovia) Condado_de_Portage_(Wisconsin) Colonia_del_Valle_(Ciudad_de_México) Constitucion_politica_del_Peru_(desambiguacion) Workers_Stadium Adolfo_de_Jesus_Constanzo Cimarron_(película) Vimana_(mitologia_hinduista) Windows_Live_Gallery Virginia_(nombre) Aigrefeuille_sur_Maine Viel_Saint_Remy Contigo Abismo_digital Cis_biroi Adygueisk Clément_Armand_Fallieres Alcachofa_salvaje Adolfo_Waitzman Yezgos Zamna Clasto_rodado Adoxia_viridis Zonanthus_cubensis Villembray

html map