Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rodés Romulea_merinoi Municipio_de_Coldwell_(Arkansas) Frotis Iglesia_ortodoxa_ucraniana_Patriarcado_de_Kiev Gert_Steegmans Fundacion_Sobrevivientes GPGPU Geranium_robertianum_var_leucanthon Generos_Periodísticos Universidad_del_Valle_(Colombia) Río_Guadaiza UPV_Radio Rey_o_reina Fundación_Europea_de_Sociedades_de_Coleccionistas_de_Armas GJ_729 Uganda_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Múnich_1972 Ribeauvillé Fórmula_empírica Fábio_Coentrao Rinegan S_D.R. Municipio_de_Clay_(condado_de_Harrison,_Misuri) GC-3 VORG Rhododendron_maximum Ruso_Pratola Rodolfo_Martin_Arruabarrena Rodolfo_Cortes_Ferrada Reloj_(desambiguación) Turmite Universidad_Nacional_Autónoma_Altoandina_de_Tarma_(UNAAT) Trempealeau_(Wisconsin) Reynaldo_Tilguath Municipio_de_Bethlehem_(condado_de_Clark,_Indiana) Ruisenada_(Cantabria) Iglesia_de_San_Marcos_(Sevilla) Tulipan_de_verano Frederic_auguste_bartholdi Tú_(desambiguación) Municipio_de_Macon_(condado_de_Harvey,_Kansas) Municipio_San_Judas_Tadeo_(Táchira,_Venezuela) Trois-Rivières,_Quebec Rioseco_(Guriezo) Municipio_de_Steuben_(condado_de_Marshall,_Illinois) Ignacio_Medina_Pardi Giovanni_Peterlongo Rodrigo_Sebastián_Palacio Municipio_de_Coleman_(condado_de_Washington,_Kansas) Rio_Galligants Gnathopogon_herzensteini Rugby_(desambiguación) Rintintín Función_(ingeniería) Françoise_d'Aubigné

html map