Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Behasque_lapiste Browning_M2 Centro_Comercial_Alcalá_Norte Balismo Basiliano_(Italia) Byron_James_Mullens Big Carrera_de_obstaculos Cana Bromus_porteri_var._assimilis Calle_23–Avenida_Ely_(línea_Queens_Boulevard) Bernardo_Francisco_de_Hoyos Bass_Brothers Castellano_filipino Castillo_de_Ruaya CL-415 Catharus_dryas Cartoon_Network_(Argentina) Cayo_Menio_Nepo Birendra_Krishna_Bhadra Bart_the_Lover C.K.Spreng. Bandera_de_la_guancha Batalla_de_Austerlitz Casa_de_Alcala Biit Batalla_del_Rio_Sangriento Base_Antártica_Esperanza Cabo_(desambiguación) Castillo_de_Priorio Billete_de_EUR_50 Carlos_Eduardo_del_Valle_Carrizo_Salvadores Big_Indian Beni_Ulid Caso_Barcelona_Traction Brotherhood_of_Evil_Mutants Cardoncha Barron_Hilton Benjamín_Bouchez Bouvincourt_en-Vermandois Calle_76_(estación) Caso_Gurtel Canapé_(soporte) Carburo_metálico Canadienses_en_México COMAU Berlín_(pastel) Cadellia Black_Lightning:_Rayo_negro Bastardia_densiflora Catedral_de_Almeria Buckland_(Tasmania) Campushalle Certamen_Editorial_Costa_Rica Campeonato_Mundial_Sub_17_de_la_FIFA_Perú-2005

html map