Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Uroobovella_fortis Reinhard_Libuda Tuxedo_(jazz) Gnome_games Fundacion_para_el_fomento_de_la_Donacion_Altruista_de_Organos_para_Trasplantes_Tejidos_Sangre_Plasma_y_Médula_Osea,_Educacion_para_la_Salud_y_Cooperación_Internacional Trigonum_nervi_vagi Ruscáceas Rético Rokitzan Ruta_Estatal_de_California_25 Unión_Democrática_por_la_Nueva_República Riaño_(Langreo) Giovanni_Leonardo_di_Bona Galium_aparine_subsp._spurium Municipio_de_Kerrick_(condado_de_Pine,_Minnesota) Trycherus_triplex Ignacio_Martinez_de_Azcoitia Roger_Désormière Ruta_de_california SS_(desambiguacion) Iglesia_de_Santa_Sofía_(Kiev) Tu_trouveras Fundación_GNOME Reinos_africanos Rock_a_Doodle Ignacio_Pineiro Ricardo_Cordova_Farfan Frida:_Naturaleza_viva Usteri,_Ann._Bot. Fuerzas_Aéreas_del_Ejército_de_los_Estados_Unidos_en_Alemania Frin Municipio_Jesús_Enrique_Losada_(Zulia,_Venezuela) Fukushima_Fukushima Iglesias_no_calcedonicas Fueguina Russ_Haas Ruth_Wilson Università_Cattolica_del_Sacro_Cuore Municipio_de_Wheatfield_(condado_de_Perry,_Pensilvania) Rio_Maria USS_Greeneville_(SSN_772) Troy_van_Leeuwen Trevejo Ruta_de_Rhode_Island_102 Inigo_Pascual Reserva_Biológica_Jaragua Rolls-Royce Fábrica_de_Tractores Trigo_sarraceno Rio_Negro_(departamento) Fundación_de_Arte_Contemporaneo Russell_Cross Urdaci Ryan_Atwood Ruta_Provincial_5_(Santiago_del_Estero)

html map