Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Carlos_Flores_Cordoba Bakenrenef Biblioteca_de_Santiago Chaetocnema_oblonga Calle_127 Bunker_de_Berlín Bandera_de_oman Caleta_Wulaia Best_of_cream Betrayal Blenamiboá:_grupo_de_investigacion_teatral Bantumi Byrsotria_cabrerai Batalla_de_Pidna Bandera_del_Pakistan Caritas_Antillas Bufadienólido Caracol_de_labio_blanco Blues_Traveler Batallón_Matteotti Carex_gracilis_var._strictifolia Burcin Canet_(Herault) CAT:BRB Campana_de_Malasia Carissa_macrocarpa Cabeza_de_venado Belarmino_Tomas Centro_de_Investigacion_de_la_Bandera Burgomillodo Bougy_(Eure) Cantón_de_Frontenay_Rohan-Rohan Cabriola_(equitacion) Cantá Candombe Barricadas_(álbum) Batalla_de_sarikamış_(1920) Carlos_Sánchez_Berzain Canton_de_Saint-Paul-de-Fenouillet Brutalidad_policiaca Bajo_Presión Bactrocantharis_sohnsteini Cakçak Caibiran Beaumetz-les-Aire Campo_Alegre_(Santurce) Bijon Candle_(edit) Boris_Shakhlin Campo_Mirra Catedral_Metropolitana_de_Belém Bartleby_el_escribiente Base_Frei Cafe_Gijon Campeonato_de_fútbol_de_Sudán_del_Sur

html map