Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Belmont_(Nevada) Británico Building_Management_System._BMS Carlos_Zanartu_Fierro Biblos_(Libano) Campeonato_Mundial_Junior_de_Ajedrez Carmita_Abdo Bahia_blanca Carlos_i_luis_del_palatinado Chalons_du-Maine Brooklyn_College_Avenida_Flatbush_(línea_de_la_Avenida_Nostrand) Carlos_Alberto_Souto_Pinheiro_Junior Campeonato_nacional_de_Estados_Unidos_1956 Bandar_e_sah Carabineros_de_Colombia Catenano Bach_Gesellschaft_Ausgabe Bésame_el_culo Bumblebee_(heroina) BBEdit Bobadilla_(desambiguacion) Castillo_de_Tornos Balrog_(Street_Fighter) Blohm_&_Voss_BV_155 Cadena_de_desintegracion Camerun_en_los_Juegos_Olímpicos Centro_(Las_Palmas_de_Gran_Canaria) Catanthera Capo_di_tutti_capi BMW_3.0_CSL Año_comun_comenzado_en_miércoles Cereus_exerens Buenavista Burrito_(banda) Carbon_Based_Lifeforms Carlos_Jiménez_Macías Barlia CHIKARA_Pro Casa_de_Zweibrücken Caída_de_Robespierre C-46_Commando Bernardo_de_Montesa Campeonato_sudamericano_femenino_de_voleibol Batalla_de_Carpio Bluff_Cove Boquitas_Pintadas_(novela) Baguer_morvan Bordeaux_genérique Cavarzere COROT-5b Boyeros Benjamin_Duarte_Jimenez Bombax_spectabile Buque_de_combate_litoral Callitrichidae

html map