Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jardín_Botánico_de_Plantas_Nativas_Forrest_Deaner Juan_Cabanero Kin-Ball Inventario_Abierto_de_Árboles_Singulares_de_Cantabria Jardín_botánico_de_San_Francisco Isla_de_San_Miguel_(Filipinas) International_Sociological_Association Las_Haciendas Jumieges Judoka John_Hancock_(naturalista) Karen_W_Fonstad Khuen_Hedervary_Károly La_boda_del_señor_Bringas,_o,_Si_te_casas_la_pringas K'_Dash Lampropeltis Intervención_Federal John_Terry_(actor) José_Domingo_Cañas Instituto_Tecnológico_y_de_Estudios_Superiores_de_Monterrey,_Campus_Monterrey Jasarán Izvestiia_Akademii_Nauk_Tadzhikskoi_SSR_:_Otdelenie_Biologicheskikh_Nauk Kobō_Daishi José_Pellicer_Gandía Isabel_de_Borbón_(reina_de_Espana) Leopoldo_de_Medici José_Vicente_Rángel_Vale Jean_Bergeret Iso-Marlboro Kenjutsu Kenny_Lübcke Johann_Christoph_Wendland Lista_de_personaje_muertos_de_DC_Comics James_Broun_Ramsay Jorge_Rojas_(musico_argentino) Jardin_Botanico_Ártico_Alpino_y_Vivero_de_Plantas_Perennes_Alpinas Jesus_Mateo_Sosa_Saavedra Jose_Luis_Sánchez_Paraiso Linea_1_(Tranvia_Bahía_de_Cadiz) La_leyenda_de_madre_sarah Las_Lomas_(Asunción) Jesus_Glaria_Jordán Johann_van_beethoven José_Antonio_Vidaurre_Garretón Liechtenstein_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Sarajevo_1984 Lantana_polyacantha Jagielloniano Linazay Irssi Jungmeister Linea_M_115_(Area_de_Malaga) Jesús_Sánchez_Maroto_Sánchez_Migallon Kresimir_Ćosic_Cup Katharina_Kepler Kýrios_(término_bíblico)

html map