Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cantón_de_Boulogne_sur_Gesse Centro_internacional_de_ferias_y_convenciones Chandra_(dios_hindú) Barreras_(Órgiva) Bandera_de_Ibarra_(Ecuador) Cecilia_Ática Año_santo Bruno_Balz Cantón_de_Le_Mée-sur-Seine Calchin_(Cordoba) Buttner Centro_historico_de_Guimaraes Campo_de_Mayo_(Buenos_Aires) Chantrigne Capellan_real Barbara_H_Liskov Brasilicereus_phaeacanthus Catedral_Basilica_de_Nuestra_Senora Bandera_de_Minas_Gerais Betula_pubescens_subsp_glutinosa Biblioteca_Museo_Víctor_Balaguer Baroscopo Benedicto_xvi Borzicactus_samnensis Basilica_de_san_francisco_(san_miguel_de_tucumán) Borussia_Moenchengladbach Bandera_de_barcelona Calocheiridius_gracilipalpus Brad_Arnold Bautismo_en_agua Carlos_Vazquez_Cruz Barney_Cable Barça-Real_Madrid Carlos_Morphi Benetice_(svetlá_nad_sázavou) Bell_lloc Canciones_de_hotel_edicion_especial Bergerocactus Canna_limbata Bonifacio_VIII Caserío_Arrillaga_Haundi Batalla_de_sardarapat Bitartrato_sódico Burgos_Monumental_Castilla_y_Leon Batalla_de_la_Bahia_de_Abukir Back_in_the_world Calluna_erica_var._condensata Camara_de_Representantante_de_los_Estados_Unidos Cedrela_longipes Candido_Marín_Portales_alcalde_de_Alcalá_del_Valle_(Cádiz)_durante_la_II_Republica Catonephele Bazian Carta_desde_la_carcel_de_Birmingham Barrio_La_Boca_museo_Quinquela_Martin Calopteromantis_marulandae

html map