Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

PR:SS/Estadísticas Platonismo_matemático Parques_nacionales_del_chaco_paraguayo Patrimonio_de_la_Humanidad_en_Italia Pichetto Plaza_de_Toros_Maestranza_César_Giron Peñuelas_(Puerto_Rico) Podococceae Orquesta_Filarmonica_de_Oslo Pedicularis_palustris Nisa_(desambiguación) Organos_sexuales Neoazhdarchia O_goshi Policarp_Malihin Peñon_(desambiguacion) New_Columbus Play_It_Again,_Sam Panoramafreiheit_(traducción_al_Español) Plaza_de_toros_de_Pamplona Museo_Interactivo_de_Economia Nabókov Organización_territorial_de_España_a_lo_largo_de_la_historia Palacio_de_la_condesa Polygonatum_commutatum Peleliu_(isla) Niño Navegacion_a_vela Museo_Nacional_de_Tokio Noah_Webster Panármonico PSR_J0108-1431 Nataly_Chilet Ni_Tauri Nesaea Poa_effusa Nada_personal_(canción) Poipet Pique_(mascota) Padrino_(religion) Partido_judicial_de_Segovia NGC_161 Playa_de_castello Peru_en_los_mapas_historicos Onda_sinusoide Pink_Ranger Parasicologia Palacio_de_Goyeneche_(Arequipa) Percnon_gibbesi Navegante Orvalho Percy_Eaglehurst Nikolai_Orlov Piedra_Pórtland Nur_Jehan

html map