Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gnome_Rhone_Mistral_Major Municipio_de_Southside_(condado_de_Kearny,_Kansas) U_V Typha_minima Iglesia_Ortodoxa_Ucraniana_Autocéfala_Canonica Trenes_de_carretera Fuerteventura Ronny_Turiaf Municipio_de_South_Brunswick Tsentralni_(Sochi) Iglesia_de_San_Fulgencio_y_San_Bernardo Republica_de_Consejos_Obreros_de_Múnich Municipio_de_Washington_(condado_de_Sevier,_Arkansas) Georges_Dargaud Ugly_Kid_Joe Gabriel_Gallichio Utricularia_juncea_f._minima Río_Gueimil Río_Oso_(California) Rio_Abay Illapa GJ_3400 Rubia_melanocarpa Un_Dios_prohibido Ignacio_Agustí Inmigración_finesa_en_Brasil Reserva_de_Biosfera_Estación_Biológica_del_Beni UFC_Fight_Night:_Shogun_vs._Sonnen Fuentes_orales Futbol_callejero_serie Un_día_cualquiera_en_Vulcano_V._1 Riera_de_breda Unidades_de_electricidad Gisborne_City Urrechu Relativistic_Heavy_Ion_Collider Municipio_de_Pocono_(condado_de_Monroe,_Pensilvania) Municipio_de_Morelos_(Coahuila) Treptow_Kopenick Ignacio_Jordá_González Ricardo_Mendiguren Rothville_(Misuri) Indice_de_Oscilación_del_Sur Río_Vrbas GD_Estrela_Vermelha_de_Maputo Revisionismo_del_Holocausto Funicular_de_Rio_de_la_Pila Museo_Bargello Renata_María_de_Jesus_Soné_Savery Fritz_Wunderlich Reino_vikingo_de_york Inconmensurabilidad_Filosófica Ruta_5_(Chile) Rufino_Redondo Revolucion_de_Cochabamba_(1810)

html map