Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Montlay_en_Auxois Horst_Ludwig_Wessel Artur_Jorge_Braga_Melo_Teixeira Grisin Area_natural_de_especial_interes Heinrich_Ewald Mohoua_cabecigualda Homoptera Historia_de_las_misiones_jesuíticas_del_Guayra,_Itatín,_Parana,_Tape,_Uruguay_y_de_los_guaycurúes Asociacion_General_de_Autores_del_Uruguay Arboreto_de_Lourizan Ano_1558 II_guerra_mundial Movimiento_juvenil_aragonés_laico_y_progresista Antoine_Carême Hierbacañamera Miquel_Crusafont HD_44458 Ani_Lorak Asociación_nacional_de_profesionales_de_la_ensenanza Anacleto_Clemente_Bolívar Arquitectura_dzong Anadimonia_potanini Anales_Mus._Nac._Montevideo Astérix_el_Galo:_La_gran_travesia Apero_agricola Mirá_quien_baila Montaña_(Curazao) Hoplasoma_ceylonensis Iconódula Ministro_Presidente Hieron. Askari_(Fortuny) Anthony_Mackie Highland_Park_(desambiguación) Homapoderus_diffinis Artemisia_absinthium_var._insipida Hagnon Apple_Xserve Monitorizacion Autrey_le_Vay Harvard_Papers_in_Botany I_N_I_A Hector_Perez_Martinez Han_sur-Meuse Moises_(bebé) INTMUN Morillón Moselle Mina_La_Mejicana Arteria_ethmoidalis_anterior II_Paralipomenos Angiodermitis_necrótica Guillermo_de_Croy_señor_de_Chievres Austria_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Invierno_2010

html map