Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Nycticryphes New_year's_Revolution Peltostigma Oscar_Ramos Pesadilla_en_Elm_Street_4 Otono_Aleman O_Carballino_(Orense) Myrtus Patricio_Trevino No_es_el_huevo_es_el_fuero Palacio_del_Marqués_de_Gaviria National_Anthem_(canción) Paredes_de_buitrago Noriyuki_Pat_Morita Polideportivo_José_Maria_Vargas Papilio_protenor Organizacion_Todt Nutrigenómica Ngawala Parque_Marinha_do_Brasil Navegacion_aérea_inercial Orden_de_los_Caballeros_de_Malta Paxillopsis_popinalis Piratas_Vascos Polietilénglicol Paz_de_Saint_Germain Ota_Yūzō Museo_de_la_Emigración Orpin Ponte_A_Prueba Orson_Pratt Pavel_Stepánek Neogardneria_murrayana Neurosis Nebraska_(desambiguación) Plaza_de_toros_Monumental_de_Povoa_de_Varzim Parque_Nacional_de_Mammoth_Cave Organización_politico_administrativa_de_madrid Policia_científica Nuno_Resende Parque_nacional_de_Kainji PLCG1 Ophthalmolabus_semiviolaceus Nikki_Blonsky Paxton_(Nebraska) Okrug_de_Sujumi Pentispa_geniculata Nanorana_pleskei Parque_Nacional_de_Narew Plaza_Centenario Paul_Bodin Pedro_Leon_Sanchez_Gil Obrero_y_Mujer_de_Kolkhoz Operación_Pacífico Paris,_New_York

html map