Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Paulo_Quevedo Ophrys_sphegodes_f_subfucifera Navegación_interior Pomezia P._pardus_adersi Paraíso_(Chiriquí) Oscar_Ivan_Zuluaga Olimpiada_Matemática_Espanola_para_2_de_la_E.S.O. Partinello NSLU2 Mutha's_Day_Out Pentatlón_moderno_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Ámsterdam_1928 Niños_con_perros_de_presa Obispo_de_Siguenza Pavetta_caffra Polexima_imcomta Pedro_Iarley Penda_de_mercia Neo-Sky Por_amor_a_gloria Populus_transcaucasica Mustafa_Abdeljalil Philippe_decouflé Myotis_daubentonii Nebelia Pinetop-Lakeside PRB Odontostilbe_stenodon Obalaué Pepita_Turina Personajes_que_aparecen_en_los_2_libros_de_Frin Pontevedra_CF_B Nedon Planificación_automática Pokémon:_Giratina_y_el_defensor_de_los_cielos Parnell PASC Oposicion_Politica_Venezolana Plesiomorfia National_Film_Registry Otto_Octavius Pokemon_Amarillo Pinar_del_Rio Pasado_(tiempo) Noticiero_12 Pandemia_de_gripe_A_(H1N1)_de_2009-2010_en_Surinam Parque_Natural_de_Sintra-Cascais Pokémon:_Lucario_y_el_Misterio_de_Mew Nélida_Sara_Troncoso Pelotris_paniculatus Plus_TV Nuestra_Señora_de_la_Asunción_(Tlaxcala_Mexico) Perceptismo Pena_capital_en_pakistan O_clone

html map