Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Orden_de_Orange Orquidea_mariposa Pepe_Da_Rosa_Jr. Polikarpov_R_1 Pokémon_Yellow Panamericana_de_Teleeducación Músculo_auricular_superior Muy_Antigua_Venerable_y_Dominicana_Cofradía_Penitencial_y_Sacramental_de_la_Santa_Vera_Cruz_de_Nuestra_Senora_Madre_de_la_Iglesia_del_nino_Jesús_y_de_la_Resurreccion_de_Cristo_(Palencia) Pappophorum_pumilio Ohio_(desambiguacion) Partido_judicial_de_Garrovillas Partito_Nacional_Veneto Pentabromoetano Octodonta_angulosa Partido_Union_(Venezuela) Nissan_Patrol Pena_Unzué Osteologo Peso_(Cuba) Parche_anticonceptivo Parimatidium_zikani Pandanus_collatus Periloba Pierre_Guillaume_Frederic_le_Play Palo_del_hombre Nicky,_la_aprendiz_de_bruja Namco_Classic_Collection_Volume_1 Peckoltia_vittata Operación_cabaretera Pentaceraster Nikolay_N.Turoverov Perez-Mor. New_York_Pro_Championship Podolin Pedro_Martínez_Sánchez National_Portrait_Gallery_(Londres) PSAN-Provisional Periódicos_espanoles Neobisium_sylvaticum My_Generation_The_Very_Best_of_The_Who Nannowithius_pakistanicus Pervomaiski Patriotas_Boyacá_F.C. Picún_Leufú Naked_Idol Océano_Rhéico My_Baby_Does_Me Phyllotreta_ubsunurica Pepe_guindo Philips_Yes Ordos_(etnia) Oki_(musico) Omar_José_Martínez Neuville_Saint_Rémy News

html map