Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pseudosuchia Primer_Grito_de_Independencia Radio_Castellon Rafael_Garcia_Valino_y_Marcén Maria_Schell Mi_pequena_Soledad Reflexion_(fisica) Lophorhothon Ralph_Lane Los_chiflados_del_rock_and_roll Mauvezin_de_Sainte-Croix Referéndum_sobre_la_independencia_de_Sudán_del_Sur_de_2011 Lucanobium_squamosum Pro_Evolution_Soccer_2011 Marcelo_Peña ML_2 Primera_Division_de_España_1963/64 Mairtín_Ó_Cadhain Metal_Church_(álbum) Gosol Mamporro Luis_Daban_y_Ramírez_de_Arellano Raión_de_Starobilsk Pársel Rally_de_Canada_-_Quebec Luigino_Celestino_Di_Agostino Línea_10_(TUC_Pamplona) Medimurska_gibanica RS_14 Madame_de_Genlis Raj_Koothrappali Gran_Premio_de_Macao_2011 Raymond_vs_Raimond Luis_Jerónimo_Fernández_de_Cabrera,_conde_de_Chinchón Rasta Primer_Ministro_de_Etiopía Los_Retazos Manuel_Fernandez_Cruz Puente_Hipólito_Yrigoyen Margarita_Maria_Lopez_de_Maturana Provincia_de_Nuristan Powiat_kłodzki Proc._Biol._Soc._Wash. Rally_de_Alsacia_de_2013 Mario_Boni Los_pueblos_más_bonitos_de_España Maubeuge Luc_la-Primaube Prisioneros_(película) Mark_St._John Luis_Javier_Gaya_Soler Maquinas_de_Von_Neumann Mi_primer_beso_2 Marsas MSNBC_com

html map