Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Río_Peza_(Rusia) Municipio_de_Newfield_(Míchigan) InfoBae Funaro Inscutomonomma_nitidum Reinita_de_garganta_naranja Universidad_Transilvania_de_Brașov Freienstein-Teufen Roland_Garros Ruta_Nacional_A023_(Argentina) Gizur_el_Blanco Für_zwei_Grosschen_Musik Río_Zangke Rio_Oroncillo Tv_shit Ritio Iglesia_de_Nuestra_Señora_del_Líbano Universidad_Politecnica_de_Las_Palmas François_(Deux_Sevres) Tubará Freydis_eiriksdottir Innistrad Galarhoeus_cyparissias Universidad_de_Cordoba_(Argentina) Román_A_Perez-Moreau Reinwardtia Iniesta Tyge_W._Bocher Municipio_de_Hensley_(condado_de_Champaign,_Illinois) VYMD Un_hombre_quieto Municipio_San_Cristóbal_(Tachira) Truth_(Wilfred) Rhodocactus_guamacho Trucidocynodon Renovación_carismatica_católica Ria_de_Corme Germán_J._Bidart_Campos Fuero_de_layron Tutončana Garínoain_(Navarra) Ribadelago_(Zamora) Inhassoro Galearieae Triangulo_del_Norte_Centroamericano República_del_Alto_Karabaj Gloria_Mestre Rotonda_pentagonal Uzlovói Revillon Roberto_Longhi Municipio_de_Lake_(condado_de_Lake,_Míchigan) Municipio_de_McClure_(condado_de_Holt,_Nebraska) Iglesia_Católica_Copta Romances_cientificos

html map