Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fauna_(Disney) Era_Tenpyōkanpō Enemas Europejara El_amor_es_un_pájaro_rebelde Estación_de_Aljaima El_Chele Enfermedad_de_Quervain Elecciones_europeas_de_2004_(República_Checa) El_loco_de_los_balcones Esteban_Hernández_y_Fernández El_padre_Antonio_y_su_monaguillo_Andres Falsas_decretales Frank_Longbottom Endovenosa Elecciones_francesas_al_Parlamento_Europeo_(1999) Florencia_de_mora Enrique_de_Borgona_(1035_1066) Filosofia_de_la_empresa Escuadron_de_Demostración_Aérea_de_la_USAF Ermita_de_La_Salud_(Sant_Feliu_de_Llobregat) Ente_Autarquico_Mundial_'78 El_Arropiero Eusimonia_divina Ellikon_an_der_Thur Ermita_de_San_Cristobal_de_Montpedrós Epthianura_tricolor Formacion_y_evolucion_de_las_galaxias Fabián_Coelho FS_Baix_Maestrat Eleccion_legislativa_de_Francia_de_1898 Estacion_Antártica_Comandante_Ferraz Efemeróptero Espacio_abeja El_Palomar_(desambiguacion) El_libro_rojo_del_cole Fores El_porqué_de_mis_peinados Escudo_de_durango El_Telégrafo Enchastrayes Francis_Camps Embalse_(Córdoba) Francisco_Villaespesa Francesco_Forgione Estación_Ferroviaria_de_Viana_do_Castelo Eleccion_legislativa_de_Francia_(1958) Ficus_regnans Feliciano_Muñoz_Rivilla Eduardo_Schiaffino Embu_Guaçu El_malvado_Carabel_(desambiguación) Epidendrum_ciliare_var._squamatum Enlace_σ Federacion_Regional_de_Asociaciones_de_Vecinos_de_Madrid

html map