Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Onslaught_(banda) Myrtus_foetida NfSU2 Novooleksandrivka Pinillos_de_Polendos Nirvāna Peroxisoma Neolamprologus_mondabu Perro_mapache Novorossiya Operación_Anádir Pocket_Monsters_Diamante,_Perla_y_Platino_La_Película:_Hacia_la_superación_del_Espacio_Tiempo Pierre-Henri-Felix_Honore Partidocracia Playa_de_la_Arena_(Santiago_del_Teide) Parque_Nacional_Capiro_Calentura Neutrón_libre NBA Parada_de_Jacobo_Camarero New_Super_Mario_Bros._Mii Parque_nacional_de_Árboles_de_Josué Operation_Jungle Nampula_(provincia) Playa_de_Salobrena/La_Cagadilla Olga_Zabelinskaia Parque_Nacional_del_Circeo Plateumaris_dorsata Paradoja_de_Banach-Tarski Parias_(intocables) Napoleon_III_de_Francia Método_Baretta Poderosa_Afrodita Nelson_Chabay Noches_sin_luna Niebla_(Novela) Por_menor Origanum_purpurescens Policia_por_error Neaufles-auvergny Nicolás_Nikolaievich_de_Rusia_el_Viejo Niponologia Pablo_Vignale Navares_de_las_cuevas Myiothlypis_conspicillatus Nelsonianthus Mushroom_World Partenope_Rugby OGLE_2006-BLG-109Lb Nadiem Nieves_Hidalgo Otis_Davis País_de_Jauja_(novela) Paphiopedilum_parishii_var_dianthum Palmitas_de_Jumagua Parque_Nacional_de_Karkaraly

html map