Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Golpe_de_Estado_en_España_de_1981 RAINBOW Redf. Punto_de_la_Tierra_más_lejano_del_mar Lixiviación_(metalurgia) Microscopia_electrónica_de_Barrido_(MEB) Michael_grossman Manuel_Villalongín Léon_Compère-Leandre María_II_Zacarías Maria_Adelaida_de_Habsburgo Línea_9_del_Metro_de_Madrid Marco_Antonio_Polemon Macrosphyra Lorie_Tarshis Marieitidae Marqués_de_Leganes Microrregiao_de_São_Félix_do_Xingu Loukoum Melilla_Fútbol_Sala Puente_de_Castilla_la_Mancha Malequita Miamisburg_(Ohio) Miguel_Ángel_Serrano Publio_Cornelio_Sila Martin_lawrence Quilapayun_Cinco Provincia_Carrasco Michael_Stonebraker Rajella_fyllae Lunacepción Microrregion_de_Dracena Ludwigita Megalaima_viridis Psidium_erianthum M_Victoria_Hayden Mauricio_Alves_Peruchi Prometafase Radiación_Fotosintéticamente_Activa Granges_sur-Baume MFK_Petržalka Manteca_(desambiguación) Makes_Me_Happy Micropais RML_Group Primera_Division_de_Espana_1954_55 Marbelys_Zamora Pradillo Preesterilizacion Mañana_(desambiguación) MEDE Maximo_Fernandez Louis_Victor_Pierre_Raymond_de_Broglie Luis_II_de_Borbon,_cuarto_príncipe_de_Conde Matthew_Werkmeister

html map