Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Richard_Ellis Universidad_Panamericana_(México) Robert_Pickton Museo_Historico_de_Almedinilla Municipio_de_Willowdale Ikanago Revilla-Vallejera Galo_(pueblo) Municipio_de_Pohocco_(condado_de_Saunders,_Nebraska) Universiada_de_1970 Tánger Inrō Rendimiento_(fisica) If_You_Were_a_Movie,_This_Would_Be_Your_Soundtrack Roll_With_the_Wind Richard_von_Weizsäcker Gliese_667C_e Ricky_Martin_(1999_álbum) Triglochin_palustris_f._fernaldiana Glass_cockpit U_Carmen_e-Khayelitsha Frente_Democrático_Nacional_(Venezuela) Fuerte_de_Jesus_Maria_José_de_Río_Grande Roberto_Di_Chiara UFC_15 Río_de_aguas_negras Froebel Riedeliops_fangensis Rudolph Ubuntu_Touch Roccavignale Remo_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Atenas_2004 Iglesia_Anglicana_en_Venezuela Ulrich_Hackenberg Rubén_Ciraolo Gaspar_Pérez_de_Guzmán_y_Sandoval Republica_de_Vanuatu SA-Gruppenführer Revolucion_kirguiza Musculus_ciliaris Un_mundo_maravilloso Universidad_Incca_de_Colombia Gobernación_de_Raymah Universidad_Autónoma_Metropolitana_Unidad_Azcapotzalco Rene_Carlier Municipio_de_Prairie_View Fuerzas_Armadas_de_Portugal Iglesia_Parroquial_de_la_Asunción_de_Nuestra_Señora_de_Onda Río_Maè Iglesia_de_San_Dionisio_(Jerez_de_la_Frontera) Ulmus_×_hollandica Tur_del_Caucaso_occidental Riescuru_de_Tsaciana Inmigracion_británica_en_Mexico Frente_Popular_Galego

html map