Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

La_Candelaria_Coyoacán La_Haye_du-Puits L'Arc L'Oudon Julio_Pereira_Larrain Jamón_Jamón Juncos_(Puerto_Rico) La_Tayson,_corazón_rebelde Jesus_Maria_Leizaola Kennya_Hijuelos Lake_Luzerne-Hadley José_Ramón_Martínez_Bonhomo Lengua_de_núcleo_final International_Federation_of_Football_History_and_Statistics Inyeccion_de_dependencias La_pasión_turca John_Morrison_&_The_miz La_Maso_(Tarragona) Juan_Calvo_Domenech Jugy José_Manresa Integración_politica_de_la_India Lisa_Olivia_Munn Juegos_de_los_Pequeños_Estados_de_Europa_de_Malta_2003 Isabel_Pinto_de_Vidal Kestenholz John_Gray Juegos_de_la_Mancomunidad_de_1954 Juan_Jose_Ore Isla_Kangaroo Legio_XV_Apollinaris Isótopos_de_aluminio La_venda Juana,_Condesa_de_Borgona La_ola Jeux_lès-Bard Kubitschek Jesús_Maeso Lieuran_lès_Béziers Lega_Due Las_Dos_Dianas La_Porte_City_(Iowa) Joan_Dolc L'Île_Bouchard La_dama_blanca Joker José_Alemany_y_Bolufer Lista_de_capítulos_de_Mi_companero_de_clase_es_un_mono Linea_27_(colectivo) Larrivière_Saint_Savin Juan_Vélez_de_Guevara Jose_Padilla Las_voces_de_Huayra Juan_Carlos_I_(L6)_(Buque_de_Proyeccion_Estratégica) Lavinia

html map