Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sikorsky_S-70 Solo_para_ninos Tien_Giang Sahuarita_(Arizona) Tofu_maloliente Stoutsville_(Ohio) Torneo_Finalizacion_2002_(Colombia) Saint-Genes-du-Retz The_best_of_the_band Santa_Margarita_(Baleares) Tixpehual_(municipio) Torresmenudas_(Salamanca) St._Joseph_(Misuri) Soulitré Soy_(Página/12) Sinfonía_n.º_80_(Haydn) Sacred_(cancion) Torre_de_salamanca Sida_planicaulis Santa_Maria_da_Graça Torremocha_(Caceres) Sơn_La Taumante Salvia_longistyla Super_Tux Salamon Torre_Antonia Selección_de_handball_de_Kuwait Thomas_Marsham Television_en_España_en_1974 The_Initiative Sega_32X Schizocarphus_rigidifolius Tarquinio_el_Viejo Sehwan San_Miguel_(Misiones) Seleccion_de_futbol_de_Guinea_Bissáu Sauber-Petronas_Engineering Sanicula_tripartita San_Francisco_County,_California Shin'yō_(lancha_suicida) Saint_Germain_la_Blanche_Herbe Salao_blanco Tito_Verginio_Tricosta_(cónsul_448_a_C_) Stephanophorum_infundibuliformis Subterráneo_de_Londres Serguei_Lavrov Steven_Tronet Stadionul_Otopeni Tarphius_fraudulentus Tekit_(municipio) Sonia_Molanes Shaivism Sir_Basil_Henry_Liddell_Hart Sue_Hodge

html map