Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mammillaria_marksiana Microrregiao_de_Macae Mareuil_lès_Meaux Luisia_indivisa Luis_de_Vasconcelos_e_Sousa María_Mercedes_Coello_Fernández-Trujillo Prosa_posterior_a_alfonso_x Propiedad_fisica Mandarina_Producciones Proteopsis_glauca Presa_Dniprodzerzhynsk Rapsodia_húngara_nº_2 Luis_A_Ramírez_Martínez_y_Güertero Ramón_Inocente_Torres_Pérez Preorden_de_especializacion Grao_de_Sagunto Mammillaria_formosa_ssp._chionocephala Microrregion_da_Alagoana_do_Sertao_do_São_Francisco Memorial_de_la_Paz_de_Hiroshima_(Cúpula_de_Gembaku) Maisoncelles-la-Jourdan Real_Club_Náutico_de_Tenerife Raku_Go Queso_rallado QuantiSpeed MediEvil Príncipe_Asaka_Yasuhiko Manuel_Antonio_Pérez_Sánchez Luna_Verde_(agrupación_colombiana) Mariana_de_Carvajal_y_Saavedra Psoas_menor Mexticacan Gran_Premio_Clasico_Simon_Bolívar Protoindoeuropeo Rebrechien MIDlet Rarities_(álbum_americano_de_The_Beatles) Pseudopilocereus_salvadorensis Reciclaje_de_papel Greenwich_Village_Historic_District Marquesado_del_salar Lorenzo_De_Silvestri Prostomis_latoris Priolepis_triops Makó Granges-d'Ans Marrubio_acuatico Potter_(Nebraska) Prediction_by_Partial_Matching_(algoritmo_de_compresión) Maria_Margarita_Giraldo MGTK Raon_l'Etape Primera_batalla_de_Arquijas Matteo_Nigetti Luis_Gutierrez_Alliende Meyrieux-Trouet

html map