Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Kyōfu_joshikōkō Iteaceae Kirk_Hammet Intergroup_Financial_Services Julio_Rene_Martínez Lagunas_de_Puebla_de_Beleña Joaquín_Alvarez_Quintero John_Marco_Allegro Johann_Rist Leonel_García LIBCENTRO_2013 Joseph_Banks_Rhine Lamont_(Washington) Jardin_Botanico_Tropical_e_Instituto_de_Investigacion_de_Kerala Japanese_Music_Entertainment Leptospermum_phylicoideum José_Luis_Rey José_Cura La_romeria_de_San_Isidro Joaquín_Tocornal_Jimenez Les_Chants_Magnétiques Jason_Alan_Bartlett Int_13h Kyle_Donovan_Weaver Kagu_(sello_postal) Leonor_de_Velez_de_Guevara_y_Tellez_de_Castilla Kobudō Jardín_Botanico_del_Pacífico Jose_María_Moscoso_de_Altamira_y_Quiroga Lista_de_monarcas_de_Mallorca Junko_Iwao Linea_Llobregat-Anoia Islas_Yijiangshan Isotes_dimidiaticornis Lista_de_ciudades_Japonesas_por_población Kilinché Lenguas_aslianas Jesús_Reyes Lengua_materna Iznogud Isotes_dorsalis Jules_Mazzarino Juan_bautista_de_chapa Leokadia_(voivodato_de_Mazovia) L_A_V._Zaragoza-Castejon-Pamplona_Logroño Kuangtung La_sonámbula International_Launch_Services Lista_de_estrategias_de_diseno_para_edificios_de_baja_energía Juan_de_Courbes Jokajdon_callizonus Leon_Torrellas_y_Gallego LIFO Jorge_Ortiz Jules_Pièrre_Rambur

html map