Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Associaçao_académica_de_coimbra Historia_del_uniforme_del_Real_Madrid_Club_de_Fútbol Aurelia_aurita_(desambiguación) Misión_Iwakura Atalaya_de_Arrebatacapas As_Neves_(La_Coruña) Arquidiócesis_de_Valladolid Iberia_Líneas_Aéreas_de_Espana_S.A Misil_contra-carro Minions_(película) Argumentum_ad_novitatem Msida_Saint_Joseph_Football_Club Mortadelo_y_Filemon_Maastricht_._Jesús Mouche Gyôza Ano_96_adC Hills_(Minnesota) Hurin_(desambiguacion) Ano_534 Arturo_Rodriguez_(desambiguacion) Monomma_semirufum Historia_de_la_teoría_atomica Heitor_Villalobos Movimiento_homofilo IFH_Perú_Ltd Asociación_Espanola_de_Fantasia,_Ciencia_Ficción_y_Terror Gubellini Guitar_Hero_III Artropatia_neuropatica III_(álbum_de_Tony_Hernando) Guerra_nordica_de_los_Siete_Anos II_Brigada_Aérea Arpheuilles_Saint_Priest Avesnes_les_Bapaume Hierba_escalerilla Hypo_Real_Estate_Bank Anne-Marie_Homolle Miranda_do_Douro_(freguesia) Atenagoras_de_atenas Huelgoat Ascendencia_mitocondrial_africana Hunaland Hospital_de_Santa_Águeda_(Mondragon) Arras-en-Lavedan Hospital_Ramón_y_Cajal I_M_A Hamburger_Sport-Verein_e.V. Antonio_Sanchez_Tórtoles Asterix_el_Galo_-_Como_Obélix_se_cayo_en_la_marmita_del_druida_cuando_era_pequeno Arco_de_Scotia Hermandad_de_La_Borriquita_(Puerto_de_Santa_María) Armazón_(náutica) Mipham Hyloscirtus_lindae Arena_Olímpica_do_Rio

html map