Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rhagodixa_hirsti Reserva_Parque_Nacional_Torngat_Mountains Museo_Canadiense_de_Fotografía_Contemporanea_(CMCP) Indira_(desambiguación) Iglesia_de_San_Gil_(desambiguación) George_Selgin Gliese_450 G._Iranzo Rio_garabi Inmigración_chilena_en_Argentina Globalmente_hiperbólico Gambia_(república) Museo_Historico_de_Junín Munxar Tribunal_Especial_de_Represion_de_la_Masonería_y_el_Comunismo Roy_Jenkins Rio_Cuyaguateje Geografía_de_Papúa_Nueva_Guinea Murciélago_de_sacos_de_Kappler SD_Zeljeznicar Ghal_Kalan Rogachi_(Krasnodar) Imaginacion_activa Roberto_Larraz Municipio_de_Jackson_(condado_de_Keokuk,_Iowa) GAT-X105_Strike SA_19_/_SA_N_11_Grisom_(_Sistema_2S6_Tunguska_M_/_Kashtan_M) Fresnoy_en-Gohelle Municipio_3_Mars_Hill_(condado_de_Madison,_Carolina_del_Norte) Gaviota_peruana Galium_arenarium Municipio_de_Sherman_(condado_de_Sedgwick,_Kansas) German_Vergara_Donoso François_Taillandier Gestacô U-19 Reino_de_Arborea Tuila'epa_Sailele_Malielegaoi Municipio_José_Felipe_Márquez_Cañizalez_(Trujillo) Ritmo_de_panaderas Represion_franquista Frogger_(personaje) Idioteque Rural_Hall_(Carolina_del_Norte) Uh_Huh_Her_(álbum) Muscicapa_flaveola Municipio_de_Larimore_(Dakota_del_Norte) From_Dusk_till_Dawn:_The_Series Fundación_guifi.net Ignacio_Solozabal Fredenando_Uermudiz Rhodoreae Rosetta_(sonda_interplanetaria) Rms Tronchoy_(Yonne)

html map