Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Diócesis_de_Zipaquirá Democracia_participativa Dactyloplusia_roseata Código_(desambiguación) Copa_Ulster E.Rev. Copa_Davis_1963 Ana_de_Mendoza Deparatamento_de_Arauca Amalia_(película_de_1914) División_de_Infanteria_de_Marina_General_Simón_Bolivar Convento_de_la_Purisima_Concepción_de_Cuéllar Diccionario_Geográfico_Estadístico-Histórico_de_España_y_sus_posesiones_de_ultramar Drymusidae Coracina_azurea Distrito_de_Paucartambo_(Paucartambo) Copa_del_rey_de_hockey_hierba Alfonso_de_castilla Distrito_de_Istres Demografía_de_Alemania Eastport Ana_Urquijo Alemania_en_los_Juegos_Olímpicos_de_verano_1952 Distrito_de_Concepción_(Perú) Cuadrado_semiótico Decada_2000_en_el_Atletico_de_Madrid Crane_(Oregón) Americo_Jr Desenzano_del_garda Dompierre-aux-Bois Ecuaciones_de_Einstein Códigos_postales_de_Alemania Cypripedium_wolterianum Côtes_d’Armor Ducado_de_Mirandola Despenalizacion Cultura_de_la_Cerámica_del_Peine Alpes_Graiae Ditat_Deus Eddie_Harris Cora_de_Mertola Desembarco_chileno_en_antofagasta Ana_Lucía_Cortez Drumul_Taberei David_Billabona Cultura_de_puebla Dicladispa_kapiriensis Discografía_de_Billy_Preston Cámara_web Código_Cooper Cristobal_Colon_(1883) Cultura_de_varna Desayuno_escolar Cronologia_de_los_torneos_ganados_por_el_Club_Atlético_de_Madrid Ampullaria_bridgesii

html map