Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

La_Ciudad_de_los_fotografos Institut_National_des_Appellations_d'Origine Le_Puid Joan_Sebastian John_Bennett_Bani Institucion_Libre Joaquín_Araújo_Ruano Lista_de_municipios_de_Santa_Cruz_de_Tenerife Listen_Without_Prejudice,_Vol._1 Laurus_sassafras Liga_de_Yugoslavia_de_waterpolo_masculino Kaiya_bemboka Jose_Torrontegui Joaquin_Beltrán_Castanares Jan_de_Trocnov Liga_Mexicana_de_Beisbol_2013 Joseph_Merk Leonor_Cecotto Iyenobu La_Baña_(La_Coruña) Iturrigorri-El_Peñascal José_Maria_Errandonea_Urtizberea Leopold-Emile_Reutlinger Katiuska Julian_Ordónez_(torpedero) Jaume_Fuster_Guillemó Items_de_Mario_bros Lista_de_eventos_pague-por-ver_de_ECW Isaac_Cardoso Jörg_Buttgereit Jose_Maria_Yurrebaso La_donna_del_lago K-League Jamie_W._Zawinski Line_Rider Lapsana Jamón_de_Virginia Jean_Henri_Humbert Lamarquismo Jaljeera Instituto_Superior_Tecnologico_Público_José_Pardo La_Virgen_de_las_Siete_Calles_(telenovela) La_Kalâa_de_Beni-Hammad Josep_Maria_Marti_i_Bonet Lily_Inclán Le_Puiset-Dore John_Van_Antwerp_Fine Jorge_Villalpando La_Roche_sur-Yon José_Luis_González_Coronado Limite_de_exposición_profesional Lars_Werner Lambada_(canción) Laura_de_Sade Jose_Ramón_Recalde_Diez

html map