Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Universitario_Miguel_Servet Inconstancia Funiculi_funiculà Genesis_(album) Galdino_H._Casados Robots.txt Umsdos Municipio_de_Pinckney_(condado_de_Warren,_Misuri) Municipio_de_Summit_(condado_de_O'Brien,_Iowa) Tribunal_de_Justicia_de_Primera_Instancia Fuerza_Aérea_Hondurena Municipio_de_Hoaglin_(condado_de_Van_Wert,_Ohio) Una_viuda_descocada Río_Pison Iglesia_basilica_de_Santa_Engracia Río_Omolon Religión_postvedica Gabrielle_Krocher_Tiedemann Rugientes_anos_20 Municipio_de_Sherman_(condado_de_Montgomery,_Iowa) Fresnoy_les-Roye Utilera_(teatro) Municipio_de_Straits_(condado_de_Carteret,_Carolina_del_Norte) Rio_Tebicuary Ricardo_Black_Newton Romance_aragonés Galeruca_tarsalis Unión_a_proteina_plasmática Municipio_de_Greenleaf_(Míchigan) Iglesia_parroquial_de_Nuestra_Senora_de_los_Ángeles Fura Romain_Dumas Fuerza_Bruta Río_Allier Ingeniería_en_administración Río_Torne Rima_total Rhus_scandens Municipio_de_Gid_(Arkansas) S._P._A. U_F. Turdus_nudigenis Municipio_de_Casselton_(Dakota_del_Norte) Gjul_Variboba Triplaris_estriata Fusilamientos_de_Jose_León_Suarez Gerhard_Johann_David_von_Scharnhorst True_Love_Waits_(álbum) SFR Gallito_de_las_rocas Riessia François_de_Lorena Ruinas_Jesuíticas Rüdiger_Döhler Gasholmur

html map