Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fiebre_del_Nilo Ekmanochloa Estacion_de_Centre_Miquel_Marti_i_Pol Estación_Chile_Nuevo El_Hadj_Omar_Bongo El_paraíso_recobrado El_coleccionista_de_amantes Eka-radon El_Caballero_Fantasma El_Ruso Estacion_de_Tocina Encapsulación_en_programación_orientada_a_objetos Estollo_(La_Rioja) El_Nitri Enanos Evrange Felix_Gonzalez_Modrono Fernando_Fortun Estacion_de_Bălti-Slobozia Fernando_Oliveira Eduardo_Mendoza_Ceballos Fertilizacion Elecciones_generales_de_Honduras_de_1923 FOL Etaballia_dubia Frank_Beyer Francois_Eliès Elecciones_presidenciales_de_Ecuador_de_2013 Emmanuel_Agyeman_Badu Eucalyptus_woollsiana Espurio_Furio_Medulino_(tribuno_378_a._C.) El_Santo_(desambiguacion) Evergreen_(software) Foie Estilo_modernista Facultad_de_Derecho_(UBA) Eight_o'clock_at_the_oasis Extremadura_(España) Federacion_Italiana_de_Fútbol El_Sexto_Dia Federacion_Peruana_de_Tenis Emil_ar_Mason Ericoides_fucatum Equilibrio_termodinámico Enzo_Viena Eucariótico Francisco_López_de_Goicoechea_e_Inchaurrandieta El_Sordera Escuela_Canónigo_José_Cardijn Espermatófita Florián_(desambiguación) Escuelas_tibetanas Enciclopedia_Yonglè El_Lago_(Texas) El_desafio

html map