Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

PR:LLP/TS Peña_el_Aguila Octavio_Rivero_Serrano Playa_de_San_Lorenzo Naranja_en_aceite Paso_a_paso_(álbum_de_Servando_&_Florentino) Pokémon:_Mewtwo_Returns Pluma_de_contorno National_Stadium OpenGEM Playa_Baño_de_las_Mujeres_(Lorca) Polemica_de_la_ciencia_española Odontotrypes_orichalceus Odocoileus_cariacou_gymnotis Neothauma_tanganyicense New_York_State_Department_of_Correctional_Services Pareiasaúridos Petronio_Árbitro Palaeothespis_oreophilus Nao_Yuuki Piero_(desambiguación) Orhi_Mendi Permico_inferior Ophrys_cressa Orden_de_la_Republica_Espanola Parque_nacional_garganta_hoyo_del_infierno Orquesta_de_Pulso_y_Pua_Francisco_Tarrega Papiros_de_elefantina Oneonta_(pueblo) Plutarco_de_Bizancio Música_de_Chile Pico_Almadén Pedrogão_(Vidigueira) Openbox Pelicula_fotográfica Phyllocalymma Musica_callada._La_vida_rima Patriot_PAC-3 Pentadactylos Nekhajchik Myrmicii Partido_federal_(Argentina) Nacho_González_(músico) Once_Upon_a_Time_(serie_de_televisión) Polidoro_de_Caravaggio Nomatsiguenga Palacio_de_Luxemburgo Palop Museo_de_Bellas_Artes_de_Budapest My_Secret_Identity Parroquia_de_Saint_Patrick Pieza_del_sistema_electrico_del_automovil Osteoglossiformes Orden_(sacramento) Noemí_Sanín

html map