Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Carolina_Villamayor Barras_o_Cheerleaders Bomba_termita Bulgneville Batalla_de_tanagra_(457_a_c_) Bubú_pechirrojo Branko_Šegota Cantonigròs_(Osona) Boleros_(álbum_de_Tito_Fernández) Barquereño Casa_de_Contratación Beduido Bailando_por_un_Sueno_(México) Cantón_de_Jurançon Cercanía_de_referencias Berufsgenossenschaftliche_Kliniken_Bergmannstrost_Halle Basilea_i Batalla_de_Shewan Casa_torre_de_calderones_y_salazares Butterfingers Campeonato_mundial_de_balonmano_masculino_de_1970 Baden_cooke Baldomero_Fernandez Años_0_a.C. Belinchón_(Cuenca) Byggmark Catedral_de_la_Almudena Brieulles_sur-Bar Balaguer_(desambiguación) Centro_Simon_Wiesenthal California_dreamin'_(película) Castillo_de_Thy-le-Château Bajo_el_cielo_antioqueño Cerco_de_Orán_y_Mazalquivir Black_Metal_Gothic_Punk. Benedictus_Spinoza Brahma_Vaivarta_Puraná Carl_Philipp_Emanuel_Bach Centro_de_historia_universitaria_alfonso_ix Carnet_electrónico Catedral_de_Nuestra_Senora_de_París Carles_Vidiella Año_1255 Central_de_energía_nuclear_de_Springfield Bruno_Sivilotti Cerny_Petr Bazas_(Francia) Camela_Tejido Barrio_judío_de_Barcelona B.Hyland Banos_árabes_de_Santa_María_(Cordoba) Carmen_Penalver_Perez Balcavarés Batalla_de_Guadalajara_(1937) Carrouges

html map