Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

San_Juan_de_Letran_(estación) Saiyuki_Gunlock Senecio_vaginatus Scarfiotti The_Belle_Vue_EP Santo_Domingo_(La_Rioja) Tendencias_de_mercado Torneo_masculino_de_voleibol_en_los_Juegos_Bolivarianos_de_2013 Temporada_de_huracanes_en_el_Atlántico_de_2008 Sopas_turrenas Sentires_del_Alma Santa_Maria_de_Lavaix Texas_State_Department_of_Criminal_Justice Salvia_chamaedryoides_var._isochroma Tiempo_Atómico_Internacional Sierras_de_Málaga Star_Trek_V:_The_Final_Frontier Saint_Jacques-de-Thouars Templo_de_Cardston Siphonapertinae Talayon Salutación_angelica Saulius_Štombergas Transformación_divisoria Thripophaga_steinbachi Serafina_Núñez Teorema_de_la_curva_de_Jordan-Schonflies Titán_(astronomia) Tamazight_insular Salix_gracilistyla_var._latifolia Sindrome_Gerstmann_Straussler_Scheinker The_Amazing_Spider-Man_4 Sangre_Azul Teatro_Municipal_de_Lima Saint-Georges-du-Bois_(Charente_Maritimo) Torre_del_Mar_(Velez-Málaga) Tinus_laurifolius Tepotzotlán_(municipio) Tito_Verginio_Tricosta_(cónsul_496_a_C_) São_Goncalo_(Funchal) Seleccion_de_fútbol_de_Kósovo Sax Thallomys_loringi Saladilla_(desambiguacion) Senath_(Misuri) Taki_Onqoy Sleazy The_village_(pelicula) Telenovelas_de_Televisa Sarp Selección_de_Rugby_de_Georgia Sindicato_Único_de_Trabajadores_de_la_Educacion Selección_de_fútbol_olímpica_de_España Soledad_Sevilla Silencio_(novela)

html map