Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Politica_linguística_de_Francia Parque_Nacional_de_la_Montaña_de_Covadonga Perro_fueguino Operacion_PBSUCESS Potamites_erythrocularis Pax_Americana Par_12º Parques_naturales Patrick_Fugit Museo_de_las_Cortes_de_Cádiz Pedro_Vidal_Gomez Organización_Internacional_de_Constructores_de_Automóviles PR:PENNA Panteista Orthocis_flavipennis Partido_judicial_número_1_de_Guadalajara Neil_Shicoff Parmi Nancy_Morejón_Hernández PRSD_(desambiguación) Paratropia Parque_Nacional_Rio_Bellinger Persons_Unknown Partido_progresista_del_pueblo_obrero Músculo_peroneo_anterior Opuntia_pes_corvi Pesotum,_Illinois Pecadores_(telenovela) Nacimiento_(estación) Pilot_(Arrested_Development) Nectandra_leucothyrsus Myotis_bocagei Oton_I_(de_Grecia) Planta_de_los_relojes Organizacion_de_Paises_Exportadores_de_Petróleo_(OPEP) Oswaldo_Faria Park_Place_(linea_de_la_Avenida_Franklin) Politica_de_Gabon Música_occidental Nuestra_Senora_de_la_concepcion_de_los_capuchinos Pomacentrus_nigromanus Pervomaiski_(Tbiliskaya,_Krasnodar) Paso_Real_de_Macaira Osvaldo_Canziani OhMyGeek! Naciones_del_mundo Nahua Oulema_elongata Pastor_belga_tervueren Nicetas_el_Godo Plenitud_de_la_edad_media Notes_from_the_Royal_Botanic_Garden,_Edinburgh Periodo_Helenístico_de_Egipto Países_Bajos_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Invierno_1994 Pizarrón_Interactivo

html map