Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Clasificacion_de_CONMEBOL_para_la_Copa_Mundial_de_Futbol_de_1958 Chorey_les-Beaune Victor_Santa_Maria Colegio_de_Abogados_de_Chile Victor_Lopez Cofradia_del_Santo_Cristo_del_Despojo Coleccion_Barbara_Piasecka_Johnson A_Torre_(Abadín) Compuerta_tipo_sector Villa_del_Prado_(Córdoba) Xenon135 Vals_con_bashir Abos-Padilla Walldorf Vikingur_Gøta Circunvolucion_prerrolandica Codificación_digital Volenti_non_fit_injuria Chevry_(Ain) Washington_(Metro_de_Los_Ángeles) Aeropuerto_Internacional_Martín_Miguel_de_Guemes Adquirido Clowns_asesinos Alburnus_baliki Vitaly_Primakov With_Love_and_Squalor ASPA Ciateáceas Cita_con_venus Concierto_para_piano_n.º_4_(Saint-Säens) AV-941 Aeropuerto_Internacional_Licenciado_Gustavo_Diaz_Ordaz Alae_de_Shia Acromantis_australis Zona_metropolitana_de_chihuahua Chortolirion_stenophyllum Yanquetruz Walton_(Kentucky) Victor_Bugge Walíes Ylin-Ylan Zorotypidae Whataya_Want_From_Me Circunvolucion_de_Broca Agustín_Luis_Cabrera_González Yumen Acuerdo_de_Londres_de_1953 Abadía_de_Waverley Administración_Nacional_de_Puertos Vitis_discolor Albert_Schorn Valinda_(California) Charlotte_Hall Abdus_Salam Charles-Maurice_de_Talleyrand-Perigord_príncipe_de_Benevente

html map