Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Río_Indravati G.W.Leibniz República_Socialista_Sovietica_de_Azerbaiján Rio_Ventuari Gioux Turbinicarpus_jauernigii Ulrich_Biesinger Iglesia_de_los_Santos_Cosme_y_Damián Republic_of_India Gastronomía_prehispánica_de_México Tutazá Unisema_obtusifolia Fuero_de_Sahagun Rhodeus_amarus Renault_21 Ruta_Nacional_197_(Argentina) Iglesia_de_San_Julian_(Argelia) Urim_y_Tumim Robert_Jozef_Kubica Municipio_de_Warrington_(condado_de_York,_Pensilvania) From_Russia_with_Love Ryotaro_Shiba Richard_Chancellor Tridenchthonius_buchwaldi Rolando_Esquer Municipio_de_Buford_(condado_de_Union,_Carolina_del_Norte) UP_-_Venceremos Tu_y_yo_volvemos_al_amor Rhysodidae GEO_600 United_Nations_Preventive_Deployment_Force Rescate_Vuelo_29 SMILExSMILE Urozercon Rodrigo_Peñailillo Giacomo_Barozzi_da_Vignola Gmelinita-K GR_14 Umber_View_Heights_(Misuri) Iglesia_de_Sant_Joan_de_Boí Resident_Evil_3:_Némesis Geraldton República_Soviética_de_Odesa G_Navarro Iglesia_de_San_Fernando_(desambiguación) Reuss_(Estado) Fritz_Christen Unió_Atlètica_Horta Fuerte_de_Isla_Verde Geométridas Troitskaya_(Krasnodar) Musa_textilis_o_Abacá Ganas_o_mueres Union_Sportive_Medinat_Bel_Abbès Rincón_(California)

html map