Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Kharagpur Jose_María_Gómez_Valero Jose_María_Lidon Instituto_de_Estudios_Bancarios_Guillermo_Subercaseaux La_Venexiana La_Ametlla KIAH La_Rioja_(ciudad) La_Pegatina Khakasia Jose_Rafael_Larraín_Moxó KX_Librae Jesualdo_Ferreira Lake_Orion_(Míchigan) La_hija_de_la_Dolores José_Alberto_Taverna L'Argentera Julius_von_Klapproth Integral_(desambiguación) LAV_Bolonia_Florencia Lenguas_de_las_islas_Andamán La_Vida_es_un_Ratico Jose_Maria_Obaldía Inversion_extranjera_en_Latinoamerica_(IED) Lambeosaurido Junggye_(Metro_de_Seul) Isabel_de_Aragón_(condesa_de_Urgel) Lilith_(desambiguacion) José_Eusebio_Otálora_Martínez Ligue_1_1953/54 Joannis_Avramidis Lily_Thai John_Doe_(capitulo_de_Prison_Break) Khaemhese Linea_34 Lingueo Jesus_Culture Judión_de_la_Granja La_Asuncion_(Malaga) Ley_de_la_memoria_histórica_de_Espana Ipomoea_batatas_fo_trifida Lista_de_estados_independientes_de_la_Tierra Juan_Armet_de_Castellví Johann_Conrad_Dippel Ladyboy Jaime_Nuno_i_Roca Ku_Kux_Klan José_Joaquín_Pesado_Pérez L.A.V_Venta_de_Banos_León_Gijón L'Orione Instituto_de_Turismo_de_España Julia_(canción) Jose_María_España Jose_Ramon_Fernandez_Álvarez_(militar) KDE_Platform

html map