Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jozip_Broz_Tito José_Goñi Juan_Acereto_Manzanilla Isla_Sidney Juan_de_Grau Jordi_Planasdemunt Jenifer_de_Carvalho_Lopes Ladeveze_Rivière Juan_Fretes Isopyrum_album John_Alexander_Newlands Joseph_Ladipo Lechazo_churro Juan_Vicente_Solís_Fernández Kobe_tai Instituto_Valenciano_de_oncología Lady_Tabares José_Maria_Leon_Pérez Labuan José_Castilla_Pascual José_Antonio_Abreu Iztapa Lagisa Isolobus_kerii Laguna_Ventarron Jacobo_Windsor Inundacion_de_los_Países_Bajos_en_1953 La_conversion_de_la_Magdalena José_Maria_Caravaca Joao_VI Istmina Laszló_Cseh Królewskie,_Condado_de_Ostrzeszów Justin_Foley Leptopus_adiantoides Isla_de_las_Serpientes Las_Villas_(Nuevo_Baztán) Islandia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Tokio_1964 Le_Mesnil_Aubert Jet_Thunder Jardines_del_Pedregal_de_San_Ángel Islas_subantarticas_de_Nueva_Zelanda Kinderwetje_van_Van_Houten Litoral_central Karel_el_Robot Jardínes_del_Rey Instituto_Nacional_de_Sismologia,_Vulcanología,_Metereología_e_Hidrología Jorge_Hernando_Pedraza_Gutiérrez Kennel_Club Lafforgue La_Chapelle-Vicomtesse Liga_Colombiana_de_Béisbol_Profresional Leo_di_caprio José_Redondo_"El_Chiclanero" Instituto_Universitario_Claeh

html map