Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Deficiencia_de_vitamina_A César_a_la_mejor_fotografia Decencio_de_Astorga Cowdenbeath_Football_Club Cristalografo Decodificador_de_voz Corwen Alonso_de_Ercilla_y_Zuniga Copa_Airlines_Colombia Dirk_Demol Diego_Fernández_de_Córdoba_y_Montemayor Alfonso_Daniel_Manuel_Rodríguez_Castelao Edificacion_pública_en_la_antigua_Roma Desarrollo_y_Preservación_en_Dublin Division_Este_de_la_Liga_Americana Cuenca_de_Crisium Edificios_Turri Dulcimier Cornelis_Corneliszoon_van_Haarlem Allsång_på_Skansen Dhṛitaraṣṭra Digital_Monster_X_Evolution Cranioleuca_pyrrhophia Amaranthus_pumilus Cultura_de_chipre Detectives_en_Cordoba David_del_Puerto Coordinacion_muscular Algansea_popoche Cruz_de_Florencia Alicia_(opera) Depresion_vasca Distrito_de_Weilheim-Schongau Der_Stürmer_(desambiguación) Dryopomera_akiyamai Altea_la_Vieja Amygdalus_elata Amphiasma Copa_Merconorte_2001 Ctenacis Dryville_(Pensilvania) Dragon_Quest_Dai_no_Daibouken Cultura_de_Uruguay Driulis_Gonzalez Daphnopsis Copa_UDEAC Corés Danzig_II_Lucifuge_(album) Alvaro_Genaro_Carrillo_Alarcon Dante_Poli Denis_Dyack Distrito_de_Broye Copa_Suruga_Bank_2012 Dr._Pablo_Rudomin_Z. Druparia_avium

html map