Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Trachycorystes_porosus Tor_douronensis Torneo_Clausura_2012_Fútbol_Femenino_(Chile) Torneo_de_Acapulco_2011 Sant'Agata_di_Puglia Talladega Saline_royale_d'Arc_et-Senans Serapias_cordigera_ssp_vomeracea Talkin'_2_myself Santa_Ava Stöffche Throne_of_chaos Supplementum_Plantarum Tengia Tommy_Streeter Solidos_de_Kepler-Poinsot Sokolac Siervos_de_Dios Simón_Lecue The_Scream Teleférico_de_Madrid The_Return_(película_de_2006) Selchuco Saint_Maxire Super_spanish_combo Stephane_Lambiel Saint-Ost Tramutola T.P._Bigart Siglo_LXXVI_a_C. Staring_at_the_Sea Swami Sergio_Martín_García:_futbolista_profesional Solteros,_pero Storage_Area_Network Sociedad_Sacerdotal_de_San_Juan_María_Vianney Santa_maria_de_arnoso Símbolos_oficiales_de_Argentina Terra_preta Thelacantha_brevispina Textrix Shigeyoshi_Mochizuki Teatro_de_la_zarzuela Sinfonia_n.º_10_(Mahler) San_Froilan Szepművészeti_Múzeum Tito_Garcia Sufragio_restringido Saint-Jean-Lagineste Senna_Lodigiana Sinusitis Tenczynek San_juan_de_yancolpa Taranta_Peligna The_Blackhearts

html map