Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sebastian_Rodriguez_Cermeno Sierras_Subandinas Silene_transtagana Saint_Etienne_de_Puycorbier Salvador_Sánchez_Frascuelo Saint_Hilaire_du-Rosier Saint-Brancher Saguenay–Lac-Saint-Jean Say_It_Ain't_So Senecio_plumbeus Three_Studies_for_Figures_at_the_Base_of_a_Crucifixion Subrahmanyan_Chandrasekhar Saint_André-le-Bouchoux Strahlhorn Traspaso Teenage_Head Tierras_de_la_Corona Szaniszló_Priszter Tangara_palmeri San_Felipe_(ciudad_Mexico) Solido_de_Kepler_Poinsot Saint-Genis-l'Argentiere Scirpus_rigidus Susana_Villarán Skywest_Airlines Solipsismo Sri_Narayana_Tirtha Talamantes_(Zaragoza) Telenoticias_(Honduras) Synclavier Saprotrofos Toxica Saint-Erblon Subdivisiones_de_la_ciudad_de_Sao_Paulo Saint-André-de-Sangonis San_Carlos_del_Apa Synbranchidae Saint-Pompont San_José_Manyanet The_best_of_apocalyptica Sertón Transporte_urbano Siouzana_Melikian Shoutarou_Morikubo Stenosiphanthus Sinfonía_No_3_(Dvorák) Salvertia Sistema_TDPS Saint_Laurent_les_Eglises Terminator_3:_La_rebelion_de_las_maquinas Start_of_something_new Stagmomantis_floridensis Teódoto_el_Zapatero Tercera_División_de_España_2000/01_(Grupo_XIII) Santa_Maria_de_Ipire

html map