Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Patrick_Rafter Nicolas_Merbury Phylloschoenus_acutiflorus Northrop_grumman_b-2_spirit Polygonum_cardiophyllum Nelusetta_ayraud Orgullo_de_Trinidad_Tobago Oomorphoides_nepalensis Paso_Chungara_Tambo_Quemado Pedro_León Nymphaea_muschleriana Ntra_Sra_del_Carmen_-_Najera New_Yorker Peter_Michael_Neumann Pentadesma Poison_Ivy_(musico) Paul_Leslie_Redfearn Opera_del_Margrave_(Bayreuth) Piraguismo_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Londres_2012_–_K-4_1000_metros_masculino Peter_Eriksson Orfeo_(mitologia) P_S_M Neville-sur-Mer Pintura_del_postimpresionismo Paris_Hilton's_My_New_BFF Pitharatus_junghuhni New_Chapel_Hill_(Texas) Plaza_del_Congreso Nikolái_Nosov N_gage Omusati_(Namibia) Piotr_Nikolaievich_barón_de_Wrangel Noxon_(Montana) Nezumia_infranudis Narciso_comun Nocupetaro Object_Request_Broker Paises_industrializados Parasassafras Polars Noel_Alonso_Perez Pilades Niobea Ophrys_transhyrcana Partido_Demócrata-Liberal_(Rumania) Poecilipta Ofensiva_de_Huesca Ocuilan_(estado_de_Mexico) Ocean_Odyssey Nieve_carbonica Napuka Pedagogía_musical Pastizales_subalpinos_de_la_Cordillera_Central Noë Papiro_Bodmer_2

html map