Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Emmanuel_Martínez FPLP_CE Ensayo_histórico_sobre_la_noción_de_Estado_en_Chile_en_los_siglos_XIX_y_XX Estefanía_Muñiz_Villa Erich_von_Tschermak Ensiforma_complexicornis El_hombre Escuelas_Públicas_de_Chicago El_perfume:_historia_de_un_asesino Ferula_polyantha Ello_(psicoanálisis) El_misterio_de_Maria_Roget Everybody_Knows_This_Is_Nowhere Enfermedad_de_Graves El_político_(obra) Emulación_socialista Estación_de_Praia_do_Ribatejo Fontenay_Torcy Fragmentación_IP Estadística_paramétrica El_perro_de_Flandes_(anime) Escuela_Secundaria_Mountain_Brook Emblema_nacional_de_Somalilandia F.Vierh. Florin_italiano Festa_junina Escudo_de_Kazajstan Elecciones_europeas_de_2009_(Espana) Escudo_de_Condado_de_Hiiu Episodios_de_Breadwinners Esfahán European_Council_on_Foreign_Relations Eduardo_Matarazzo_Suplicy Facultad_de_Ciencias_Juridicas_y_Sociales_de_la_Universidad_de_Talca Electrónica Ermita_del_Puerto Edouard_Georges_Delacroix Eothenomys_olitor Federal_Housing_Administration El_retorno_del_rey El_número_23 Francisco_Malespin Endoprocto Fegeo_(desambiguación) Emperador_León_III Escudo_de_los_duques_de_Gandia_Carlos_de_Borja_y_Magdalena_Centelles_del_siglo_XVI Edward_Osborne_Wilson Federació_Socialista_Catalana Ephraim_Chambers Francisco_Iriguíbel Epidemia_de_Crack Esprit_Alexandre_Remy Erzsébet_Báthory Estadio_North_Harbour El_indomable

html map