Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Escala_HO Evolucion_Cultural Equipo_de_Copa_Davis_de_España Fabian_Schar Espacio_geográfico Enrique_Valentin_Iglesias_García First_Group El_Saler_(Valencia) Estacion_de_Pozaldez Engraulicypris_sardella Eitoku_Kano Felix_Ángel_Arnaiz_Lucas El_ingenioso_Hidalgo_Don_Quijote_de_la_Mancha El_Mercurio_S.A.P. Eileen_Gray Francisco_Javier_Lampillas Esposados_(serie_de_televisión) Fernando_Freire_García Fragil Fabrica_de_locomotoras_y_maquinas_suizas Emperador_Go_En'yu Espiral_de_Ulam Florián_Paucke Esther_San_Miguel_Busto Esclavo_(album) Ficus_ciliolosa Fingal_Godredson Fountain_Place Foton_(marvel) Estadio_Martín_Torres Eloxochitlan_de_Flores_Magon Epicauta_labialis Elecciones_polacas_al_Parlamento_Europeo_(2004) Estadio_Olimpico_de_Riobamba Eduardo_Diazmuñoz Eugenia_Alvarez_Rico Festival_de_Cine_Latinoamericano_de_Toulouse Flashback_(1969) FC_Nurnberg Entidad_de_Comunicación_y_Ondas_de_Leganes Eleccion_legislativa_de_Francia_(1842) Fall_on_Me El_Robinson_suizo Enipea Fermín_Estrella_Gutierrez El_incendio_de_Santander Emperador_del_Sacro_Imperio Emilio_Tuñón_Álvarez Formaciones_vegetales Electrovalvula Foulché-Delbosc Elecciones_autonómicas_de_Castilla_y_León_de_1987 Europe_(Vela) Feternes Familias_linguisticas

html map