Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Guillermo_Perez_Roldán Hemionitis Grumesnil Huds Miriam_Altuve_Buitrago Historia_de_Santa_Helena Animales_en_peligro_de_extincion Hate,_Dominate,_Congregate,_Eliminate Guru_Arjan Guadaíra_(río) Hey_Now_Hey_(the_Other_Side_of_the_Sky) Moral_sexual_catolica Hippolyte_Adolphe_Taine Hospital_de_Incurables_de_Nuestra_Señora_del_Carmen Arashi_(1941) Andrés_García_Lacalle Groenlandia_(planta) Guerra_Greco-Turca_(1897) HFS Montsonis Antonio_Chedraoui Augustusbrücke Huevos_de_Faberge Araçaí Mniochloa Apostrophe_(album) Areas_de_investigacion_de_la_Universidad_Nacional_Mayor_de_San_Marcos Ano_1903 Morgatium Mimidae Andronico_III Gripe_Porcina Muhammad_ibn_Mūsa_al_Ḵwarizmi Andrés_Orozco_Estrada Huerta_de_San_Rafael Ministro_de_España Asociacion_Internacional_Wagner Autoridad_Portuaria_Bahía_de_Algeciras Mouilleron_le-Captif Attalea Avenida_Vélez_Sársfield_(Buenos_Aires) Heptoneurum Asociacion_Rosarina_De_Fútbol Guerra_de_Reforma_de_Mexico Ano_nuevo_chino Historia_del_Gobierno_de_Muamar_el_Gadafi Annona_palustris_var._grandifolia Anos_1680 Hoplasoma_acuminata Apophylia_viridis Anderson_(desambiguacion) Averton Huamantla,_Tlaxcala Atletico_mexiquense I_Am_Trying_to_Break_Your_Heart

html map