Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gadifer_de_la_Salle Ruta_Nacional_273_(Argentina) Ingold_(Carolina_del_Norte) Municipio_de_Edgington_(condado_de_Rock_Island,_Illinois) Roissy_en_France Rhagonycha_tseiana Trèbol_siempreviva Ricardo_Anaya_Cortes Gasteria_baylissiana In_weiter_Ferne,_so_nah! Reið Iglesia_de_Santa_María_la_Real_(Las_Henestrosas_de_las_Quintanillas) Trol_de_patentes Murciélago_mastín_negro Gene_Mayer General_Juan_Jose_Rios_(Zacatecas) Ikkakumon Gastronomia_de_El_Salvador Ricardo_Velázquez_Bosco Triángulo_de_Kanizsa Municipios_de_Espana_por_poblacion Murcielagos Universidad_de_San_Antonio_de_Portacaeli Genlee_(Carolina_del_Norte) Iglesia_de_San_Nicolas_(Pamplona) Rompepiedras Ruta_F-724 Rozaje Gelotofobia Fábrica_Putilov Ruta_Estatal_de_Nevada_208 Revolución_de_las_Comunidades_de_Castilla Frecuencia_de_dano_del_nucleo Iglesia_de_Santa_María_de_la_Corte_(Oviedo) Muricauda Gerard_Whelan Municipio_7_(condado_de_Pratt,_Kansas) Rio_rojo_(Misisipi) Iglesia_de_Santa_Lucía_(Maracaibo) Un_día,_una_habitación_(House) Municipio_de_Wyman_(Arkansas) Iglesia_de_la_Purisima_Concepción_(Alamos) Renta_Financiera Rio_Elba Geonoma_paniculigera Georges-Louis_Leclerc,_Comte_de_Buffon Iglesia_de_San_Pedro_Fiz USS_Sovereign_(NCC-73811) River_of_Dreams_(album) Municipio_de_Arbela_(condado_de_Tuscola,_Míchigan) Gaspar_Tellez-Giron_y_Sandoval Renato_Birolli Iglesia_Parroquial_del_Divino_Salvador Ruben_Piedrahita_Arango Geostationary_Operational_Environmental_Satellite

html map