Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Puerto_de_Rijeka Pteris_serrulata_var._intermedia Love_Affair_(película_de_1994) Los_Marines_(Huelva) Gore_Vidal Martz-Schmidt Maria_Manent Gran_Mineria_del_Cobre_en_Chile Lukás_Lacko Manuel_González-Anón_Carou Ramón_Gil Los_Verdes_Grupo_Verde_de_Cantabria Rafael_Castro_Ordónez Michel_Vanhaecke Programa_de_Intercambio_de_Jóvenes Luis_de_Brézé_señor_de_Anet Procrastination Mardaita M_(desambiguación) Los_Desayunos_de_TVE Proletarski_(Novoberezanskoye,_Korenovsk,_Krasnodar) Loïc_Dachary Región_anal Ramon_Maria_del_Valle-Inclán Rapistrum_glandulosum Masturbacion_mutua Los_Jaivas_en_vivo:_Gira_1988 Mars_Hill_(condado_de_Aroostook,_Maine) Real_Madrid_Teka Quatroporte Páncreas_artificial Luger_P08 Gorgias_(desambiguación) Red_de_Municipios_por_la_Tercera_Republica Malthinus_verticalis Gran_Rio_Cuarto Pseudhapalopus Gozón_(Asturias) Locquenolé Rebelion_de_Veracruz_(1827) Preferente_de_melilla Marc_Davis_(astrofisico) Martín_Hache Mi_Nombre_Es... Reano Línea_8_(TRAM) Los_dos_grandes_de_Belfast Lo_que_la_naturaleza_no_da,_Salamanca_no_presta Miche-Silver_Cross-Selle_Italia Presa_y_pantano_de_Fuentes_Claras Lyaud Presion_sanguínea_sistolica Pwi_most_hated_wrestler_of_the_year Mercado_de_prueba Milagros_(telenovela_de_2000)

html map