Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Divergencia_(haz) Cornes_(Vila_Nova_de_Cerveira) Dr._Zhang_Lee Disco_de_Hartl Alfeña Cáncer_de_tiroides Costillas_verdaderas Earlimart_(California) Cupula_octogonal_giroelongada De_la_guerra Cristo_atado_a_la_columna Deuil-la-Barre Corallodendron_patens Diabrotica_fulvofasciata Alfreda_de_Crowland Couffé Corticarina_eichlini Departamento_de_Chalatenango Dragon's_Lair_(desambiguacion) Alpes_centrales Ali_(rapero) Edificio_Santa_María_Micaela Alessandro_Cortinovis Devanaeras Copa_Mundial_de_Futbol_Sub_20_de_1991 Amor,_extraño_amor Cosacos Cueva_de_la_Fuente_del_Salin Alpes_Marítimos_(provincia_romana) Deuce_(álbum) Copa_de_la_CIS Dulcimier_de_los_Apalaches Draconia_dracunculus Alonso_Fajardo_de_Entenza Dexítea_(desambiguación) Dureza_Knoop David_Kendall_(director) Dáctilo_(mitologia) Dos_mulas_y_una_mujer Díez_del_Corral DSA-571 Copa_CECAFA_1974 Demetrio_i_de_bactriana Diego_Rodríguez_Almela Dominio_Publico_Radioelectrico Deríctidos Ecología_(desambiguación) Alto_administrador_de_escocia Copi Dona_Barbara_(pelicula_de_1943) Copa_de_Campeones_de_Europa_1957_58 Costaleros_del_Mayor_Dolor_(CMD) Don_Barksdale Coptopteryx_bonanensis Duško_Savanović

html map