Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jose_Maria_de_Rozas_Lima_y_Melo Leonardo_Torres_Vilar La_Gran_Plaza José_Maria_de_Casal_Ribeiro Jorge_Garcia_Morcillo Jose_Ángel_Ortuzar_Formas La_Grange_(Nueva_York) José_Del_Castillo_Saviñón Jeff_Schroeder Jardín_Botanico_de_Birmingham Jarnioux Legia_Warsaw Jesús_Cruz_Martín Jar_of_Hearts Jovibarba_globifera Joseph_Arthur_de_Gobineau Josef_de_Foces Kagawa_Shiun_F._C. LX_Legislatura_del_Congreso_de_la_Unión_de_México Judgment_Day_(2009) Jeitinho James_C._Strouse Lenguas_yumano_cochimíes La_filiación Lista_de_enfermedades_genéticas Kali-yuga Kassel Khar_Nuur_(Khovd) Juwan_Antonio_Howard Kohler's_Medicinal_Plants Lince_africano Leiocarpa_brevicompta Juan_Velázquez_(desambiguación) Kronk's_New_Groove Jiangjin Ladonia_(Texas) Linea_de_alta_velocidad_Nuremberg_Erfurt Ley_de_Reinversión_y_Recuperación_de_EE_UU_de_2009 J._B._Trend Jardin_Botanico_de_Rio_Grande Isla_Gordon Jorge_Jimenez Lithospermum_prostratum Jorge_Eliécer_Julio_Rocha Juan_Manuel_Rivero José_de_la_Pena_y_Aguayo LHS_33 Las_Torres_(estacion_Tren_Ligero_de_Ciudad_de_Mexico) Lilium_humboldtii Jonathan_Togo John_Brown_(abolicionista) James_Bidgood_(cineasta) Juan_Bautista_Perez_de_Barradas_y_Bernuy_Marqués_de_Peñaflor JSA_Zona_de_riesgo Lenox_(Iowa)

html map