Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dele_Adeleye Duque_de_Caxias_(ciudad) DeSoto_(automovil) Distribucion_geográfica_del_idioma_español Cúspide_de_Bachimana Alerce_siberiano Altes_Rathaus_(Hannover) Driulis_Gonzalez Corybasinae Ecuación_de_Fisher Crepusculo_(desambiguacion) Daniel_Alejandro_Lembo_Betancor Alto_Horizonte Cordillera_de_Pay_Choy Currículum_vítae Dactylis_cynosuroides EUROSAI Crouy_en-Thelle Alija_del_Infantado Dias_corridos Creston_(Nebraska) Distrito_de_Dewas Amarāvatī Crangon Coto_(Peñuelas,_Puerto_Rico) Cómic_erótico Distrito_electoral_de_Platford-Springfield_I_(condado_de_Sarpy,_Nebraska) Discolenta_lapathifolia Cruz_Cubierta_(Jérica) Alma_indomable_(telenovela) Designación_de_nombres_del_Transbordador_Espacial Dun_Laoghaire-Rathdown Edificio_Chacofi_II Ana_Jacinta_de_São_Jose Dianthus_umbellatus Código_univocamente_descodificable Convento_de_las_Úrsulas_(Salamanca) Distrito_de_Karnal Cruz_de_Epidemias Círculo_cartesiano Distribución_T²_de_Hotelling Devotio_ibérica ECHO_(premio) Dorion Doña_Alicia Cryptanthopsis Cross_Site_Scripting Dmitri_Khokhlov Diego_Isidro_de_Guzmán_y_de_la_Cerda Cunico Daniel_García_(cocinero) Edgardo_Enriquez_Frodden Ana_Jose_Nacho_(edición_francesa) Desfiladero_de_los_gaitanes Couratari_bragancae

html map