Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Club_Pacifico_FC Vivaxosaurus Zahir-ud-Din_Bábar_Muhammad A_Capela_(La_Coruna) Chateauneuf_en-Auxois Xenotilapia_rotundiventralis Club_Hípico_(estación) Vuelta_El_Salvador Yakovlev_Pchela Agencia_Pública_de_Noticias_del_Ecuador_y_Suramérica Comarca_metropolitana_de_Almería Cis_breviformis Wild_Things Viktor_Pankrashkin Ajís Valle_de_Tlaxcala_Puebla Akranes Villamiel_de_Toledo Charles_Taylor_(Mecanico_aviacion) Abel_(personaje_bíblico) Abel_garcia Abū_Nuwās Yerba_bellida Venta_de_las_Veguillas Clasificacion_de_CONMEBOL_para_la_Copa_Mundial_de_Futbol_de_1978 Chicoria_comun Chincoteague Aeropuerto_Internacional_de_Gimhae Compagnia_della_Vela West_Eighth_Street–New_York_Aquarium_(linea_Brighton) We_could_be_the_same Chris_Wollard Západni_(Adiguesia) Agostinho Vicepresidente_primero_del_gobierno_de_Espana Vanity_Fair_(magazine) Colegio_de_Santo_Tomás_de_Manila Comité_de_las_fuerzas_políticas_coaligadas_para_la_instalación_del_nuevo_régimen Wall_Mapu Viveros_Derechos_humanos_(estacion) Acalymma_consimile Viaje_del_paso_del_ecuador Compañía_Española_de_Petroleos_S.A. Chipiona_(Cadiz) Vuelo_501_de_SAM_Colombia Adelaida_de_Sajonia_Meiningen Christophe_Riblon Clase_Serviola Al_Dhanab Zanthoxylum_araliaceum Válacos Valerie_harper Claude_Pompidou Aditya_Narayan Verzeichniss_der_verschiedenen_Arten_und_Abarten_des_Geschlechts_Aloe

html map