Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rhoipteleales Municipio_de_Benson_(condado_de_Swift,_Minnesota) Index_librorum_prohibitorum Municipio_de_Long_Beach_(Nueva_Jersey) Reino_de_Lori Urania_Mella_Serrano Trycherus_attenuatus Usuki_(Ōita) Tsubaki_(personaje_de_InuYasha) Rutilus_aula Iglesia_catolica_en_Corea Muro_radiante Gaspar_Joaquim_da_Fonseca G._I._Joe:_The_Rise_of_Cobra Robert_S._Langer Rosa_Valiente Municipio_de_Gardner_(condado_de_Sangamon,_Illinois) Trifolio Ina_Ray_Hutton Municipalidad_de_Cučer-Sandevo Fuerza_Aérea_de_Canadá Free_Gaza Tír_na_nÓg Innocentius_I Municipio_de_Strawberry_(condado_de_Sharp,_Arkansas) Universidad_de_Taiwán Iglesia_de_Nuestra_Señora_de_la_Peña_de_Francia_(Puerto_de_la_Cruz) Universidad_Catolica_del_Perú Municipio_de_Mount_Joy_(condado_de_Adams,_Pensilvania) Robledo_Puch Freixeda_do_Torrão Ruta_01_(Peru) Río_Kwilo Rocket_belt Ingibiorg_Finnsdottir Río_Radbuza Gastón_de_Bearn_y_de_la_Cerda Reloj_de_pies Universidad_de_Arhus Municipio_de_Dr._Belisario_Domínguez_(Chihuahua) Río_Isuela_(Huesca) Republica_Democrática_de_Timor_Leste Iglesia_de_Santa_Magdalena_de_la_Pobla_de_Segur Gabinete_de_Orientacion_y_Documentacion,_S.A. Gambusia_dominicensis Municipio_de_Patoka_(condado_de_Gibson,_Indiana) Iglesia_del_monasterio_de_san_benito_el_real Union_Libre_Unión_Democratica Rey_de_Aragon Fuentes_de_Onoro_(Salamanca) Rio_Eresma Ganbare_Goemon_Gaiden:_Kieta_Ōgon_Kiseru Municipio_de_Valley_(condado_de_Scott,_Kansas) Fransanz USFAS

html map