Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Amaranthus_hybridus_subsp._patulus David_Broza Distrito_electoral_de_Bloomfield_(condado_de_Johnson,_Illinois) Cupcake_(How_I_Met_Your_Mother) Dorea_Black Distrito_de_aveiro Díaz_Diocaretz Dinastia_Astur-Leonesa Amaro_Pargo Di_Vanni Dinastia_Xia_Occidental Diaphaenidea_quadriplagiata Delfín_de_Irrawaddy Cucalón_(Término_peyorativo) Alfonso_de_la_Fuente_Chaos Dileucaden Cura_rojo Ducado_de_algeciras Dipsacella_setigera Curtiss_(Wisconsin) Doro_(Telecomunicaciones) Distrito_de_El_Tallán Dark_Lady Amplitud_(fisica) Distrito_de_Verden Devaluación Cálculo_urinario César_Eduardo_González_Amais Derechos_del_colectivo_LGBT_en_Jamaica Coyul Cristian_Carvajal Diselo_a_Jordi Division_de_Honor_de_Rugby_2007_2008 Alverja_silvestre Ametralladora_Thompson Didactica_de_filosofia Dunas_ben_Labrat Alma_rifena Cultivo_de_arboles_de_Navidad Alfonso_el_Franco Diquigiovanni_(equipo_ciclista) Alpha_United_FC Dinastia_Mauria Crematogaster_scutellaris D_Milhaud Disocactus_phyllanthoides Alejandro_Nevski Double_Dragon_(Pelicula) Dia_oscuro_de_Nueva_Inglaterra DirecTV Couleuvre Daughters_of_the_american_revolution Daniela_Pardo Distrito_de_cotahuasi Diego_Cavalieri

html map