Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sociedad_de_Fomento_de_la_Cria_Caballar_de_Espana Starkville_(Colorado) Tetragonoptrus_lineolatus Santiago_Zannou Sergio_Ramos_Garcia San_Jose_(Antioquia) Tiny_Toon_Adventures_2:_Montana's_Movie_Madness Skagabyggð The_Weather_Girls Synodontis_clarias Sainte_Geneviève-des-Bois Sonata_K_209 Sustancia_gris_central Sistema_Interconectado_del_Norte_Grande Tigre_del_sur_de_China Temporada_2005_del_Campeonato_de_España_de_Rally Tahaa Saitocosa Sonata_para_piano_n.º_2_(Rajmáninov) Steckborn San_Gervasio_(Cozumel) Tracción_acustica Tocumen Stuart_Pearce Sivalinga Tian_Shanñ Templo_de_Apia Tillandsia_pendula Seleúcidas SingStar_Norsk_Pa_Norsk Sitio_Arqueológico_de_La_Venta Teoria_austriaca_del_ciclo_economico Trachycephalus Sebastián_Herrero_y_Espinosa_de_los_Monteros Torillo_tanki Selomo_ibn_Gabirol Sheikh_Mohammad_Sabah_al_Salem_al_Sabah The_Man_with_One_Red_Shoe Temporada_(televisión) Saturnalia_(festividad_romana) Snodland The_Bouncing_Souls Taquigrafía Salsola_nudiflora Secretarios_de_estado Stromboli_(pelicula) The_Peel_Sessions_(album_de_Pulp) Tomas_Santos_Munilla Séder_de_Pésaj Serianus_salomonensis Sociedad_Musical_Santa_Cecilia_de_Macastre Teorema_de_Fermat_sobre_la_suma_de_dos_cuadrados Semana_Santa_en_Seron_de_Nagima Sicyos_laciniatus Servicio_de_Ciudadania_e_Inmigracion_de_Estados_Unidos

html map