Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Isaias_Pérez_Saldaña Kiryat_Arba La_Tierra_está_malita Iquique José_Joaquín_Veroes_(municipio) Ley_de_citas Juan_Martin_Cabet Isla_Achill Lista_de_distritos_de_la_provincia_de_San_José Juan_Jose_Tafalla Juan_Pedro_Garrahan Juan_Antonio_Alvarez_de_Arenales Jose_María_de_Cossío_y_Martínez-Fortún Lista_de_canciones_de_AC/DC Khuen_Hederváry Isla_de_Terreros Leiostyla_vincta Ley_de_Reforma_del_Estado_(Argentina) Karen_Martínez Leo_the_Lip José_Carlos_Molina Jardin_Exotico_de_Monaco Jordi_Magem_Badals Jorge_Fernandez_Diaz Jean-Baptiste_Pierre Liga_Mexicana_de_Beisbol_2012 Lito_Nebbia Joan_Grau_i_Ribó Interestatal_215_en_California José_María_de_Llanos_Pastor Kembs Islam_en_francia Lista_de_estrellas_mas_cercanas Jobi Jabegotes José_Antonio_Echeverría_Bianchi Jamon_en_Espana Kevin_Piedrahita Juan_Antonio_Cerceau Jacques-Etienne_Gay Instituto_de_Biocomputación_y_Física_de_Sistemas_Complejos Leptopelis_zebra Kate_Upton Jose_Vicente_Sánchez Lenguaje_de_programacion_esotérico Jacinto_Durante_representante João_Batista_Da_Silva La_Rioja_(periodico) Interacción_biológica Lineage_3 Karl_Jónsson José_Manuel_Soria_Lopez Jacinto_Hernández_Vargas Lealtad_(1861) La_Llanada

html map