Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Idioma_sym Har_Adar Historia_Antigua_de_Malta Aster_javanicus Angel_Rodríguez Autobús_interurbano_en_Cataluña Aulnay-sur-marne HMS_Warspite_(03) Antimasonica Guerra_del_Vietnam Historia_crítica_y_apologetica_de_la_Virgen_nuestra_senora_del_Pilar_de_Zaragoza Athée_(cote_d'or) Armand_Marie_Jacques_de_Chastenet_Marqués_de_Puységur Heydər_olirza_oğlu_oliyev Arrondissement_de_Nantua HAT_P_3b August_von_Kotzebue Antonio_Brack_Egg Héctor_Panizza Molières-sur-Cèze Asesinato_de_Alejandro_I_de_Serbia Het_Y Milton_William_Cooper Hora_canónica Horacio_Seguí_López Hematoma_retroplacentario Hot_R&B_Hip-Hop_Singles Homer_el_bailon Misael Helen_Twelvetrees Himno_de_Israel Historia_de_Gerona Homer_the_vigilante Ano_1345 Morning_Glory_(Texas) Atenas,_Grecia Historia_Verdadera_de_la_Conquista_de_la_Nueva_España Astragalus_lanigerus Azat_châtenet Attilio_zuccagni Audition Gussen Ano_691 II_Epístola_de_Pedro Hogar_dulce_piña Hanafí Angel_Javier_Pozuelo_Gomez Guarda_jurado Arpheuilles_(Cher) Avenida_manuel_antonio_matta Monolepta_pulicaria Hospital_Rivadavia_(Buenos_Aires) Griselda_Nunez Atemajac_(estacion_del_metro_de_guadalajara) Arcy_Sainte_Restitue

html map