Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Campeonato_Uruguayo_de_Futbol_1941 Cada_Dia_(álbum) Belisario_García_Villar Calle_St._Paul_(ramal_B_de_la_línea_Verde) Bandera_(desambiguacion) Años_Universitarios_(serie_animada) Bolívar_(Nueva_York) Castillo_Olyka Balneário_gaivota Cerberus_(Resident_Evil) Campeonato_mundial_B_de_hockey_patines_masculino_de_2004 Benque_Dessous_et_Dessus Calpaina Bombardier_CRJ-200_(Canadair_Regional_Jet) Capitulos_de_Thundercats Bombardeo_de_Hamas_sobre_Israel_de_2008 Benjamin_Barán_Cegla Bazainville Betula_lenta_var_populifolia Catedral_de_Santa_María_de_Monzon Caja_de_resistencia Carpe_negro Catalina_Fernández_de_Cordoba_y_Ponce_de_Leon Bulinus_globosus Campephaga_oriolina Castillos_(Soriano) Botanicheskie_Materialy_Gerbariia_Instituta_Botaniki_i_Zoologii_Akademii_Nauk_UzSSR Begonia_haageana Capítulos_de_Ben_10_Alien_Force Briz_M Birchwood_(condado_de_Washburn,_Wisconsin) Bolborhinum_tricorne Chandígar Cachapetina Cerezal_de_Penahorcada_(Salamanca) Banco_Mercantil_e_Industrial_de_Madrid Calao_de_Walden Blaincourt-sur-Aube Centaurea_nitida Campeonato_Mundial_de_Snowboard_de_2017 Bezu-le-Guéry Calimero Caucho_acrilico Catharine_Trotter_Cockburn Ceremonia_de_Apertura_de_los_Juegos_Olimpicos_de_Sydney_2000 Camilo_Rencoret Bernabé_gil_riquelme Bañado_de_medina Casa_Museo_Manuel_F._Zárate Cabo_principe_de_gales Banco_Pastor Boletin_Oficial_de_la_Comunidad_de_Madrid Blandengue Centro_para_la_fotografía_creativa_(CCP) Castillo_de_Mucientes

html map