Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Super_AMOLED_Plus Stethispa_germaini Tomas_Cerdà Santa_María_de_los_Ángeles_(Jalisco) Selección_tahitiana_de_fútbol Sadeya Scirpus_canaliculatotriqueter Soulcalibur_IV Shin'yō_(portaaviones) TRT_(Turquía) Tratado_Bárcenas_Meneses-Esguerra Schick_Racing San_Jose_del_Tizonazo Shura_de_Capricornio Tomas_Gonzalez Sus_(Pirineos_Atlanticos) Teoría_de_vigas_de_Navier-Bernouilli Sistema_operativo_móvil Surfin'_Maremoto Theta_Eridani Teatro_Coliseo_(Eibar) Trastévere Sixto_Casanovas Sergiu_Ioan_Viorel_Costin Sanshiro_Takagi Superliga_de_futbol_femenino_2008/09 Síndrome_de_Ramsay-Hunt Serrafalcus_velutinus Singapur Setentero Tillamook Saint-Servant Tlacaelel Texto_constitucional Sarrasin Sarawakodendron The_Apple_Stretching Sinfonía_n_42_(Haydn) Tasa_bruta_de_mortalidad Santiago_(Puerto_Rico) Salon_del_manga_de_Barcelona Tapeinia_magellanica Siglufjördur Saturnino_Suanzes_de_la_Hidalga Sainte-Marie-aux-Chenes Sennar_(estado) The_Holy_Land_(album) The_Procussions Temporada_2010_del_futbol_colombiano Sistema_de_escape Tan_de_repente Smiths_Ferry_(Idaho) Siphocolea San_Tomás_Garnet Termorregulación

html map