Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Campeonato_Mundial_de_Remo_de_2005 Central_térmica_de_Campanillas C.A.P._Ciudad_de_Murcia Castillo_de_Javier Ceregumil CB_Ciudad_de_Huelva Botarguero Bote_de_desembarco,_de_goma_(pequeño) Blue_Öyster_Cult_(álbum) Bahía_de_Sydney Buena_suerte_(álbum) Carrieres_sur-Seine Batalla_de_cuauhtémoc Carlos_Gordillo Califato_abbasi Capítulos_que_se_le_olvidaron_a_Cervantes Calle_de_La_Jota_(Barcelona) Canton_de_Arzacq-Arraziguet Carol_A_Bartz Bart_en_el_Dia_de_Accion_de_Gracias Calliandra_callistemon Centro_histórico_de_Sao_Paulo Casimiro Beata_Cándida_María_de_Jesús Batalla_de_Caspe Bilva_Mangala Ceroctis_trilutea Bilbilitanos Batista_(dictador) Batalla_de_dumlupinar Bromeliohyla_bromeliacia Caso_Bon_Sosec Barba_de_Júpiter Cereus_chlorocarpus Cancionero_de_ajuda Balam-Agab Buergersiochloa Banco_Municipal_de_Buenos_Aires Brótola_de_roca Casas_rodantes Barrio_de_las_Maravillas Centro_Democratico_Social_/_Partido_Popular Campeonato_Ecuatoriano_de_Futbol_2011 Bijou Canton_de_Tergnier Bauhinia_forficata Back_in_the_U.S.S.R. Bezares Cavaglio_d'Agogna Casilda_de_Silva_Bazan_y_Fernandez_de_Henestrosa Branicevo Bulletin_de_la_Société_Nationale_d'Horticulture_de_France Carlos_Manuel_II_de_Saboya Benjamín_González_Rodríguez Canna_'Mexicanna'

html map