Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Giuseppe_Bezzuoli François_de_Valois-Angouleme Rio_de_los_sauces Municipio_de_Spring_Garden_(condado_de_York,_Pensilvania) Rene_Laënnec Rubén_Isidro_Alonso German_Sanchez U.S._Fish_&_Wildlife_Service Giuseppe_Maria_Gioacchino_Cambini Municipio_de_Eden_(condado_de_Lincoln,_Dakota_del_Sur) General_Mosconi_(Salta) Iglesia_de_San_Nicolas_de_Bari_(Zaragoza) Garth_Brooks Municipio_de_Roberts_(condado_de_Marshall,_Illinois) Rocky_Point Uvula Rio_Ponnaiyar Iman_(islam) Garcia_II_Sanchez_I_(rey_de_Navarra) Gallego_(río) Ruptura_de_simetría_CP_fuerte Ingeniería_administrativa Municipio_de_Griffins_(condado_de_Martin,_Carolina_del_Norte) Municipio_de_Gaeland_(condado_de_Gove,_Kansas) Unión_de_Futbol_de_Kazajistán Garden_Hotspurs_FC Troskas Río_Yáblonia Informática_de_Negocios Innova_3DX Rene_Pontoni Uvas_pasas Rojoes_a_moda_do_Minho Roberto_Posada_García_Peña Tulipa_fulgens Roscos_de_Semana_Santa Revolution_(película_de_animación) Municipio_de_Upper_Paxton_(condado_de_Dauphin,_Pensilvania) Gabriel_Alejandro_Loeschbor Ignacio_Rolon Iglesia_de_Nuestra_Señora_de_la_Asunción_(Tamajón) Revuelta_Georgiana_de_Texel VIII_par Tribus_de_israel Rust_(videojuego) Genomma_Lab_Internacional Gignod Retama_de_tinte USS_Phoenix_(CL_46) Roberto_Díaz Geoffroea_striata Trinh_Thuan Ruido_térmico Uzunkoprü Reserva_ecologica_nacional_do_Raso_da_Catarina

html map