Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Agujón_cocodrilo Zeljko_Rebraca Yaxkukul_(municipio) Wits_University_F_C. Albalat_de_Segart Cinco_Choshu Vignemale Xororó Abelendo_(Porqueira) Voladoras_(Moca) Comisión_Para_los_Mamíferos_Marinos_del_Atlántico_Norte Circus:_más_difícil_todavía Al_Libiya Columba West_Bowman_(Dakota_del_Norte) Aceite_empireumatico Ajoblanco_(revista) Yal_platero Comin'_Right_Down_on_Top_of_Me Compra_de_cargos Vilacova_(parroquia) Clausura_(Anime) Vicente_Suarez_de_Deza Conferencia_Internacional_sobre_Atencion_Primaria_de_Salud_de_Alma_Ata Condado_de_Clinton_(Iowa) Codices_mayas Agrupación_Nacional_de_Empleados_Fiscales Adán_Zapata XBasic Confederacion_de_Trabajadores_de_Chile Villa_Ygatimí_(Paraguay) Colegio_Americano_de_Reumatología Yameo Abierto_de_francia_2007_dobles_masculinos Villa_La_Punta Concilio_de_Braga_(411) Viso_de_altar Walkers Wanka_Fútbol_Club Aglaiocercus_kingi Zona_Metropolitana_de_Querétaro Vidal_(desambiguación) YXS Connaught Confederación_de_Canada Aeropuerto_Internacional_de_Rodas_"Diagoras" Abierto_de_australia_2007_dobles_masculinos Afonso_Claudio Codice_Cuauhximalpan Xuthal_del_crepúsculo Accidente_en_el_yacimiento_San_José_de_2010 Condado_de_Holmes_(Misisipi) Viajes_astrales Aeropuerto_Río_Turbio Comite_Olimpico_de_Peru

html map