Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Selección_cantabra_de_futbol Suvenires Swami_Roberto Thermae_Romae_(película) Taractes_asper Terremoto_de_San_Juan_1966 Sainte_Marie_(Nièvre) Sorokin_(Rusia) São_José_do_Barreiro Sudamericana_2011 Torcy_en_Valois San_Victor_I Tetraphyllum Shinji_Daigeki_Action:_Rasetsu_no_Ken Subsecretaría_de_Bienes_Nacionales_de_Chile Terremoto_de_Tangshan_de_1976 Singram_brasiliensis Saint-Martin-des-Entrees Simon_Kuznets Spinus_psaltria Selección_de_fútbol_de_RF_Yugoslavia Torri_in_Sabina The_Next_Best_Thing South_Ferry_(estacion) Saint-Quentin-sur-Isere Serie_hipergeometrica Teófilo_Folengo Tino_Cacho Shaivismo_cachemiro Samuel_Botsford_Buckley Sistema_Financiero_Guatemalteco Sybil_(película_1976) Tejon_mielero Sainte-Barbe_(Mosela) Solidaritat_Catalana_(1980) Sinfonía_n._5_(Dvorak) Thee_Silver_Mt_Zion_Memorial_Orchestra_&_Tra_La_La_Band Steel_Storm Tomás_Sánchez_(pintor) Something_To_Remember Sancha_de_lara Thomas_Cook_UK Svinjarec Tormon Scilla_bifolia Scandentia Teenager_Liebe Síntesis_de_piperidona_de_Petrenko-Kritschenko Sebastian_de_Leon_y_Zarate San_Lázaro_(Paraguay) Santo_Antonio_da_Serra_(Santa_Cruz) Sphenochernes_camponoti Salsipuedes_(provincia_de_Cordoba) Sacy_(Yonne) Saint-Étienne-de-Tinée

html map