Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

José_María_Fraile Linea_1_(Metro_de_Bilbao) Jesús_Manuel_Corona Konjaku_Monogatarishū Kungfu Linea_A9_(Córdoba) Juan_Egaña_Risco Jardin_inglés Kara_no_tsubomi La_Fortuna Lafuente_(desambiguacion) Introduccion_a_la_mecanica_de_fluidos Jose_Alvarez_de_Toledo_y_Gonzaga Kassina_somalica Inteligencia_lógica-matemática Leonor_de_Habsburgo_(1582-1620) Linea_195A_(Interurbanos_Madrid) Lavandula_vera_var._pyrenaica José_Joaquín_Queipo_de_Llano_y_Quiñones James_E._Rothman Jean_Baptiste_Guimet Ley_Sinde-Wert Instituto_Tecnologico_y_de_Estudios_Superiores_de_Monterrey,_Campus_Monterrey Josu_Silloniz Larus_atricilla Lethrus_rosmarus Lavault_de_Fretoy Liam_Aiken Lentisquín Jose_Maria_Alfredo_Aznar_López Jerónimo_Ardid Joaquín_Hernández_Hernández John_Seigenthaler,_Sr Juan_Herrera_(Los_80) Lenguas_dené-caucásicas Lewis José_Maria_del_Toro_y_Castro Jordi_García-Candau Isabelle_Eberhardt Liga_de_Irlanda_2013 Lincoln_Village_(Ohio) Latin_American_Idol_(temporada_3) Linguistica_textual Joaquin_Lemoyne Joseph_Pickford Lista_de_capítulos_de_Tenjō_Tenge Izquierda_champagne Jose_Carrera_Álvarez Las_Navas_(Jaén) Julian_Lanzarote_Sastre Juan_Massague Lista_de_lideres_de_la_oposicion_(España) José_Luis_Lobato_Campos Juan_Torres_de_Vera_y_Aragon Jose_Veras

html map