Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

El_sueno_de_una_noche_de_verano_(opera) Estación_de_Cortes_de_la_Frontera Enumeración_(figura_literaria) Estonia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Invierno_2006 Eurytrachelus_reichei_cervulus Fiat_Daily Elecciones_generales_del_Perú_(1980) Esfero Estación_Jaime_Prats España_en_el_Giro_de_Italia Endoscopia_digestiva_alta Enjunque Factura_electronica Espíritu_rebelde Expedición_española_a_Fort_St._Joseph_(1781) Eloy_Farina_Nunez Francisco_Cristóbal_Toro_Correa Familia_MCS-85 Escuela_Universitaria_de_Arquitectura_Técnica_de_Madrid Ensayo_(desambiguación) Felipe_Chará España_en_el_Festival_de_la_Cancion_de_Eurovisión_Junior Ermita_de_Nuestra_Señora_de_las_Nieves_(Agaete) Encefalitis_periaxial_concéntrica El_Clasico_de_la_Historia Euphorbia_celastroides_var._kaenana Epikleros Esperanza_(Puebla) Euphaedra_(Euphaedrana)_aureola Electrodo FK_Crvena_Zvezda_Beograd Feche-l'Eglise FIDE_Master Frank_Black_(album) Epopterus_confusus Epoca_amateur_Club_Deportivo_Guadalajara_(Mexico) Festuca_major_f._racemifera Estación_de_Alferrarede Farmacia_clinica Epithelanthinae Formulario Editores_de_mapas_de_bits Eucerotoma_boliviana Eusko_Trenbideak_Ferrocarriles_Vascos Esquerra_unida_i_alternativa Encheiridium_montanus Fidel_Tubino_Mongilardi Escuela_Técnica_Superior_de_Ingeniería Francisco_de_Paula_Almeira Emularia F_D_I Federación_Universitaria_Escolar F-80 El_Almería Edusat

html map