Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gourhael Pyrrhulina_maxima Rarities_(álbum_de_The_Beach_Boys) Puerto_Gaitan Provincia_de_Copiapo Línea_18 Gobiodon Long_Live_Rock Living_Water_Gospel_Choir Maistro_Longaniza Matt_Wiese Memoriales Rafael_Merino_Lopez Luis_Burela_(Salta) Lorand_Eötvös Rally_de_Montecarlo_de_1970 Gobierno_y_politica_de_Filipinas Pseudoaldoesteronismo Microgale_cowani Maíz_pavonado Martes_zibellina_tungussensis Gobierno_de_Anselmo_Marini Ma_yuan Raúl_di_Blasio Longitarsus_eminatus Lola_Herrera Marco_Flores LoLo_Jones Puerto_de_la_Mora Psalterio Meir_Wieseltier Quark_down Militant_Tendency Puncion_de_emergencia_de_la_vía_aérea Gran_Premio_de_Canadá_de_2004 Provincia_de_Antonio_Quijarro Margarita_Michelena Gran_Premio_de_los_Paises_Bajos_de_1970 Queso_de_Cantabria María_Mestayer_de_Echagüe Manuel_Lozano_Garrido Primeira_Divisão_1958/59 Regla_de_Mehrabian Mesa_de_unidad_de_los_verdes Quién_dijo_ayer María_de_las_Mercedes_de_Borbón_y_Habsburgo-Lorena Purismo_arquitectónico R-21 Maldito_duende Psi_Virginis Prodrome_de_la_Flore_Corse Gremlins_2:_The_New_Batch Psicologia_de_la_masas_y_análisis_del_yo Rebelión_cristera Marciano_de_Tortona

html map