Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cylindropuntia_hualpaensis Alexander_Leterni Divisor_de_haz Dillard_Crocker Coryphopterus_venezuelae Derecho_laboral Amytornis_barbatus Crismon César_Riario Drive-Thru_Records Deidad_solar Alerta_en_lo_profundo Alfa_Cephei Distrito_de_Matapalo David_Nalbandián Déjà_vu_(2006) Duet_Emmo Diacrónica Cyprinodontiformes D_(servicio_del_metro_de_Nueva_York) De_La_Tierra Convenio_de_Onate American_Journal_of_Sociology Edificio_Citibank_(Caracas) Coronilla_scorpioides Cyphostyla Deutschland_(1916) Curacazgo_del_Cusco Domingo_Nieto Aliadriatica Cosenza Coryphaenoides_marginatus Alloue Almuada Eclipse_lunar_de_febrero_de_2009 Cruz_jironada Dikaiosis Amazonas Diagrama_ombrotérmico Ames_(La_Coruna) Alexandre_et_Roxane Coquimatlan Amphilius_lampei Alianza_Popular_(desambiguación) Alejandro_Correa_Rodríguez Diego_da_Silva_velazquez Ed,_Edd_n_Eddy:_The_Mis-Edventures Dueño_del_tiempo_(álbum) Cryptocheiridium_formosanum Cuvillers Cuenca_del_Tajo Dremomys_pernyi Denominacion_de_Origen_Tierra_de_Leon Datnioides_campbelli Dragon_Ball_Z_Supersonic_Warriors_2

html map