Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hemingway Muerte_(personificación) Antonio_Juan_Banzes_y_Valdes Apristurus_sibogae Guebenhouse Gurami_trepador Historia_de_la_medicina_y_la_farmacia_en_Chile_(mural) Guayoyo_Express Ano_1653 Atakpame Mohammed_Ali_Karim Ashtanga_yoga Mix_Diskerud Ministerio_de_Cultura_de_Rusia Andropogon_nardus_subsp._ceriferus Guerras_Árabe-Israelíes Auvillars-sur-Saone Idioma_castellano_en_Brasil Hoosiers:_más_que_ídolos Australosuchus Hungaro-venezolanos Huey_Atlixcayotl Argento_Soma Angulo_de_vision Ataque_al_puerto_de_Pisco Huari_Bumedián Historia_de_Mexico_(epoca_precolombina) I_Get_Crazy_(canción_de_Nicki_Minaj) Aristóbulo_de_Alejandría Hemoglobina_s Hyphaene_pyrifera Autoridad_Metropolitana_de_Transporte Helenistica Mitzpe_Hila Hyacinthus_umbellatus Hermandad_de_"La_Trinidad"_(Sevilla) Monte_de_los_olivos Ardelu Hidrocarbonos_aromáticos_policíclicos Idioma_meshcheriano Hrṣīkanātha HPS Gérard_Choain Henry_Farman Monte_Fujiyama Anton_Putsila Hierba_pezonera Associaçao_Desportiva_Sao_Caetano Moneda_de_1_centavo_de_Peso_de_1862 Antoine_Doinel Ano_1736 Himno_de_Extremadura MinGW32 Gélannes Asnières_sur_Oise

html map