Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Micrispa_zinzibaris MS_Augustus Lonas_inodora Marigny_les_Reullée Golański Proceso_wacker Michael_Graziadei Léon_M'Ba Recopa_de_la_AFC_1997-98 Microrregiao_de_Itajuba Mariano_Yela Manuel_Fernández_y_González Puisieux_(Sena_y_Marne) Megema Grasas_y_almidones Red_Natura_2000_en_España Rafael_Antonio_Gutierrez Gomez_Zapata Magsat Red_Ética_y_Democracia Malagüeto Punks Masegoso_(Soria) Pruebas_de_penetracion_estatica Menetreols_sous-Vatan Manuel_Martin_Rodriguez Melvin_Schwartz Microrregion_de_São_Lourenço Puertos_(álbum) Recurso_de_Aclaracion_Rectificacion_o_Enmienda Maria_Isabel_López_Rodriguez Prunonero Mesa_de_noticias Matthieu_Ladagnous Línea_79 Messolonghi Madrigals_Etc Lueckelia_breviloba Los_trabajos_de_Persiles_y_Segismunda,_historia_septentrional Metro_de_copenhague Los_Verdes-SOS_Naturaleza Meliton_Pedraza_y_Pereyra Madame_Bovary_(pelicula_de_1949) Raul_Edwards_Mac-Clure Markgräflerland Manuel_Antonio_Artigas Manuel_Arteaga_Betancourt Prefijos_telefonicos_internacionales Manuel_Romerales_Quintero Rafael_Garralda Grado_en_Maestro_de_Educación_Infantil Ramon_F_Bachs Longitud_reducida Mayo_de_1942 Ljungqvist

html map