Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Miranda_(lenguaje_de_programación) Herman_Goldstine Monasterio_de_San_Pelayo_(Oviedo) Hair_Zone_Mall_Tour Ardoch_(Dakota_del_Norte) Muerte_al_acecho Guido_de_Montpellier Atletismo_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atenas_2004_-_Maraton_masculino Modo_subjuntivo_alemán Asamblea_Ciudadana_Ambiental_de_Gualeguaychú Hidalgotitlán_(Veracruz) Hora_romana Anton_peffenhauser Huelga_general_en_España Hacienda_Guzmán Gustavo_Adolfo_Dudamel_Ramírez Hermanos_y_detectives_(serie_de_television_de_México) Andres_Ibañez_(Santa_Cruz) Historia_de_Qatar Hospital_Dr._Pirovano Movimiento_tractariano Atentado_contra_la_casa_cuartel_de_Vich Anton_Szandor_LaVe Modernism Gustavo_Adolfo_Fernández Asociación_Chilena_de_Criquet Appoigny Autopista_autonomica_de_Aragon_AR_1 Halcon_Revista_de_Cultura_Griega Antonio_de_Nigris Audiencia_de_los_Grados_de_Sevilla Mordella_sexguttata Astragalus_aksuensis Artajerjes_(Terradellas) Guilf. Hospital_del_Mar Arrecife_coralino HR Guerra_sino_japonesa_(1894_1895) Antoine_François_Momoro Aukun Historia_de_la_Juventus Avenida_García_del_Río Hitman:_Absolution Aradas Monasterio_Alejandro_Nevski Humberto_Elizondo Aulacocyclus_boudinoti Hubert_Joseph_Henry Arbol_de_las_manitas Gulf_Aviation Horquillado Hospital_de_navarra Aquilegia_elegans Hemiblossia_australis

html map