Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mi_tierra_(álbum_de_Nino_Bravo) Rafael_Dominguez Mariya_Baida Mandres-sur-Vair Lucius_Domitius_Domitianus Mentor_(Minnesota) Meyer_de_Haan Psicologia_analitica Miguel_Rep Puntius_brevis Miguel_Cairo Matatlán Manuel_Canete Gremio_de_comercio Magyk María_Belén_Carvajal Mary_Glynne Masacre_de_Capilla_del_Rosario Read_My_Mind Línea_N302_(Interurbanos_Madrid) Magnant Microrregião_de_Santo_Antônio_de_Jesus Mantilia Real_Club_Maritimo_de_Barcelona Manuel_Antonio_Salvadores Logica Puerta_del_Ángel_(Zaragoza) Mars-la-Tour Mee_krob Raminho Quiron_(desambiguacion) Masdevalliantha Luperus_ambositrensis Manuel_Lopez_Villasenor Los_Otros_Dos Premio_Nébula_a_la_mejor_novela_corta Lüneburg Grauanthus Matías_Mori_Arellano Léger_Corner Radio_France_International Mase_(Valais) Gran_Cruz_de_Sanidad Meneame_net Mellin_de_Saint_Gelais Mansfield_Park Región_cultural Regeneración_en_planarias Los_Villanos Prefijos_verbales Merlon Primera_División_RF_Yugoslavia_1994/95 Manuel_Bulnes_Prieto Líneas_Extremeñas_de_Autobuses,_S_A Gran_duquesa_Olga

html map