Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Guido_Guinizelli Mitema Hoya_hidrográfica Hamburg_(Minnesota) Antonius_Musa How_To_Dismantle_An_Atomic_Bomb Miniopterus_petersoni IL-2 Misión_de_La_Paz_de_Airapí Mimobolbus_globularis Herculine_Adelaîde_Barbin Morphozonitis_atripennis Monolepta_dichroa Guerra_Mariposa Herman_Brady Hey_Ho_Chingon Histomonas_meleagridis Autoregulacion Hospitellidae Hustin Herald_Tribune Grupos_de_Ejercito_A ISA_(bus) Anthology_(álbum_de_Alien_Ant_Farm) Atención_temprana Araitz_(Navarra) Avenida_de_los_Francotiradores Aponogetonáceas Hope_Ranch_(California) Halloweentown Anguloa_×_ruckeri Huracan_Beulah_(1957) Mostacilla_salvaje Aussonce Anemia_ferropénica Anthyllis_dillenii_subsp._hispida Género_de_cómic Hoi Mitologia_guarani Montfaucon-Montigné H_Gobind_Khorana Guettarda_comata Mole_(desambiguacion) Mundial_de_Sudafrica_2010. Györ Guyencourt_Saulcourt Heteronormativitidad Huels Miriam_Aguilar Antoni_Ros_i_Güell Arterias_dorsales_del_metacarpo Guardians_of_the_Galaxy_(pelicula) Antonio_Pablo_Fernández_Solano Guanches Antonio_Guerrero_Rodríguez

html map