Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Chiloscyllium Vaux_sur_Poligny ARC_Troopers Clare_Devine XVIII_Copa_Mundial_de_Fútbol Ahuízotl_(criatura) Wachseldorn Chronicon_Albeldense Clasificacion_para_la_Copa_Mundial_de_Futbol_de_1962 Whitny_Frost Zarechni_(Zernograd,_Rostov) William_Richard_Tolbert Wolfgang_Luderer Cinclodes_albiventris Alecrín Ciclo_de_telaraña Ciencias_del_Mar Coeficiente_másico_de_extinción Colaspoides_shapaensis Consejo_de_Asuntos_Generales_de_la_Unión_Europea Album_B_(Goya) Vulbens Alameda_de_Alfonso_XI Walther_P38 Consejo_general_del_Poder_Judicial A_Praise_Chorus XEJAM_AM Chicourt XxX Circus:_Mas_difícil_todavía Zappania_jamaicensis Consejero_Primero_del_Gobierno_de_Cataluña Claudiu_Niculescu Cinchona_purpurascens Circuito_Integrado_LM35 Verandas_Willems Yannis_Skopelítis Condado_de_Pasco_(Florida) Ciudades_perdidas Vicente_Guerrero_(Baja_California) Voy_Rech.Perouse Villa_Olimpica_de_Parque_Leloir Yudah_ben_Mose_ha-Kohén Academia_Espanola_de_la_Radio Coffee_and_Cigarettes_Memphis_Version Conmutador_de_paquetes Viviane_Morales_Hoyos Agencia_de_Telegrafos_de_la_Unión_Sovietica Club_Atlético_Independiente_Villa_Obrera Contectopalatus Aeropuerto_de_Carrillo Abraham_Sosa Vouzeron Virgen_del_Cortijo Alcimaron

html map