Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

CV-31 Carrols Beaucourt_en_santerre Cesar_Gonzalez-Ruano Caritas_Internationalis Ceratandra_affinis Campeonato_mundial_de_gimnasia_de_1996 Cavillargues Cerynea Begonia_arborescens Blumberg_(desambiguación) Brommella Cesar_a_la_mejor_película Breve Bela_Guttman Carlos_Díaz_(filosofo) Catalan-valenciano Bolitoglossa_la Castanar_de_Bejar Blandy Blooddrunk Calao_casquigualdo Batallón_Louise_Michel Castañas_bravas Brassica_turgida Carlos_María_de_Borbon_y_Austria_Este CMT2 Batalla_de_las_cadenas Bolama Bistrita-năsăud Biohazard:_Degeneration Cañada_del_Hoyo Barrio_2_de_abril_(Caleta_Olivia) COTI_Martínez Catastrofe_demografica_en_América_tras_la_llegada_de_los_europeos Catedral_de_San_José_de_Hanói Bulevar_del_Ferrocarril_(Burgos) CL-500 Carlos_III_de_Gonzaga-Nevers Broholmer Cardus_pycnocephalus Baroja Cayo_Antistio_Vétere_(cónsul_96) Capilla_de_Achango Cadena_(transmisión) Bark_at_the_Moon_(canción) Bulbophyllum_elmeri Brachylophosaurus Bursa_occidentalis_subsp._madeirae Billete_de_2_USD Carl_Johann_Hartman Casteddu Catedral_de_granada Centro_de_Transferencia_Modal_(CETRAM) Canal_de_Tinian

html map