Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dick_van_Dijk Cuentos_y_cuentistas._El_canon_del_cuento Dragon_barbudo Daimler_Benz Edgardo_Ortuno Alvaro_Alvim Cuentame_como_paso Círculo_de_Bellas_Artes_de_Palma_de_Mallorca Distrito_Sur_(Hong_Kong) Deutz-Fahr Distrito_de_East_Khasi_Hills Earth_intruders Coquito_(Piluso) Copa_de_ucrania Altamira Direccion_Nacional_de_Vialidad Cultura_Candelaria De_Lovely Alexandre_soler_i_march Disco_de_12_pulgadas Cultura_del_fascismo Cristóbal_Góngora_Fernández_Delgado Crows_zero Ana_María_Rogue Deary_(Idaho) Día_del_español Crosby_Stills_Nash_and_Young E_363 Cyanella_amboensis Desire_(cancion) Distrito_de_Eisenstadt_Umgebung Aloe_xanthacantha Aleksandrs_Samoilovs Diabrotica_octoplagiata Delice_de_Bourgogne Alejandro_Gonzalez_Lopez Distrito_de_Fuencarral_El_Pardo_(Madrid) EPE Códice_Mendoza David_Roger_Barton Dennis_Tedlock Copeicillo Damned_Damned_Damned Divinos_secretos Cálao_de_casco_amarillo Denominación_de_Origen_Txakoli_de_Vizcaya Dean_R._Koontz Diócesis_de_Matanzas Amaryllis_pyrrhocroa Delta_Bootis Degradación_de_Weerman David_Fernandez_Rivera Dryopomera_kedahensis Ducado_de_Florencia Dighawani

html map