Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Baronia_brevicornis Camín Bronce_del_Bierzo Cancán Babyrousa_babyrussa Catedral_de_Nuestra_Senora_de_la_Asunción_de_Valladolid Campeonato_Mundial_de_Ajedrez_1969 Batalla_del_río_Orbigo Casa_de_Avís Carlina_macrocephala Batalla_de_miriocéfalo Caserío_Landako Capri_Cavanni CM_(canal_de_televisión) Champigneulles_en_Bassigny Blended_wing_body Bandera_de_Tupiza Ceská_národni_rada Carlos_Alberto_González_Principe Binoculares Cambio_automático Banco_Itaú_(Chile) Batalla_de_Monte_Caseros Capricornus_(constelacion_astronomía) Bain_de-bretagne Baring_(Washington) Celtis_pallida_subsp._sericea C.H.Lank. Basilepta_minutipunctatum Bertha_von_Suttner Campylocentrum_dutrae Bernardo_fernandez Centro_de_Formación_Aeronáutica_de_Albacete Bardel_entertainment Cephalocereus_fricii Cesu_novads Chamartín_de_la_Rosa Caligrafía_gaelica Basílica_del_Santísimo_Sacramento_(Colonia_del_Sacramento) Carson_River_Valley_(Washington) Black_Lotus Blechnum_chilense Campeonato_Femenino_Sub_17_de_la_Concacaf_de_2008 Bailleau_l'evêque Catalogo_de_obras_de_Dvorak Campaña_de_Essex_en_Irlanda Bosque_de_los_trolls Cereus_euphorbioides Callionymus_goodladi Bassiri Bert_Patenaude Battery_park_city Belmonte_de_Mezquín Bristol_(condado_de_Kenosha,_Wisconsin) Cena_en_casa_de_Levi

html map