Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tranvías_en_España Sandra_Pierantozzi TV_ConCiencia Saint-Loup-en-Champagne Servidor_de_video The_Left_Hand_of_God Submarino_portaaviones_I-17 Torneo_de_Eastbourne_2013 Salón_Dadá Thermoproteales Sector_1 Segunda_Categoría_(Ecuador) Sinfonia_n_º_1_(Prokofiev) Torta_loca The_Shining_(banda) Temblón San_Pantaleón_del_Paramo The_Swift_Home_Service_Club Steigar-Tore Todo_por_nada Surinam_(río) Salinas_y_Arenales_de_San_Pedro_del_Pinatar St_Edmund_Hall,_Oxford Segunda_division_espanola_1928_29 The_Rolling_Stones_American_Tour_1972 Torneo_masculino_de_rugby_7_en_los_Juegos_Suramericanos_de_2014 Tokyo_Rock_City Tratado_de_Adrianópolis Tende Sarmacia Sonando_sonando_triunfe_patinando Temelec_(California) Sessions@AOL_(Yellowcard) Santa_Ana_Triple,_Museo_Catedralicio_de_Palencia Teoria_de_la_imprevisión Taken_by_a_Stranger Tramolé Señor,_Mentiroso_o_Lunático Susan_Alexandra_Weaver Salchicha_de_Viena Satureja_stolonifera Thrustmaster Serie_Negra_Postal Survivor_Family The_Massacre_(álbum_de_50_Cent) Santa_María_Cohetzala Shcharansky Torres_de_Cuarte Saccharomyces_carlsbergensis Tokyo_Mid_Town Three_Souls_in_my_Mind Susanna_Carroll Tranvía_de_Oporto Simplicidad_divina Tigrana

html map