Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Estacion_de_Parque_Oeste Elección_Papal_de_1378 Escalas_de_tiempo_estelares Filosófos_presocraticos Fernández_Faingold Estacion_La_Negra El_Rincón_de_Ademuz_/_Racó_d'Ademus El_Follagallinas Eolo_(hijo_de_Poseidon) Feuillee Fimleikafelag_Hafnarfjarðar Es_muy_sexy_para_su_grasa Fin Erlichiosis_canis Erik_Årsall Epipactis_leptochila_subsp_peitzii Evald_Ilienkov El_concierto Enseñanza_en_euskara_en_C_A_V Exos Elegia_(planta) Erisipela Estado_Islamico_de_Transicion_de_Afganistán Foro_de_la_Paz Escobilla Eriocnemis_isabellae Ezio_(Porpora) Federación_de_Fútbol_de_Afganistán El_castillo_Blanco Ermolao_Barbaro Ejército_Unido_Libertador_del_Perú Estrecho_de_Sunda Estadio_Reliant Esgrima_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Los_Ángeles_1932 Espectáculo_de_domino Ermita_de_la_Virgen_del_Castillo Firelord Estación_de_Saint-Saphorin Eslógan Elecciones_húngaras_al_Parlamento_Europeo Ermita_de_los_Remedios_(Cartama) Enrique_Beltran_Castillo Estado_de_Aguascalientes Elías_M._Soto Eurotopics Flora_of_Tropical_East_Africa._Euphorbiaceae Estadio_Jorge_"Calero"_Suarez Energía_de_disociacion_de_enlace Frank_Black_and_the_Catholics_(álbum) Festival_de_Cine_Gay_y_Lésbico_de_Lisboa Formación_de_Suecia Elección_presidencial_de_Francia_(1995) Elecciones_generales_de_Polonia_(2001) Estacion_de_Manuel-l'Enova El_faro

html map