Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Stupid_Girl Tierra_del_pan Sofonisba_Anquissola Saint_Pierre_la_Roche Son_Ferrer Tenpyō_hōji Saint_Joseph_(Dominica) Teoria_de_la_generacion_espontánea Tamano_de_la_muestra Supermosca The_Predators Titanopodus_mendozensis Saint-Gregoire-d'Ardennes Takeshi_Kobayashi Tau_gruis Sergio_del_valle Traduccion_del_nuevo_mundo Systema_Naturae,_Editio_Decima Saramá Saint-Martial Seleccion_nacional_de_fútbol_de_Alemania Tour_de_San_Luis_2009 Serapias_falcata Stephanie_Kwolek Titerotes_de_Pierson Shikokuchuō Secretario_de_Estado_(Antiguo_Regimen_en_España) Scopoides The_Way_We_Walk,_Volume_One:_The_Shorts Spisy_Přírodovědecké_Fakulty_Universit_J._E._Purkinje_v_Brně The_Craft_(pelicula) Sinfonía_n._22_(Miaskovsky) Sin_células Selección_tayika_de_fútbol Solano_Lopez Titanic_De_Luxe Saint_Didier-au-Mont-d'Or Ssangyong TV2_(Noruega) Telecirco Sanscritologo Sonata_para_piano_n._2_(Ives) Suzuki_Celerio Santiago_Albarracín Santiago_Abascal Sermon Sonata_Artica Sang_Nila_Utama Tour_do_Brasil/Volta_do_Estado_de_São_Paulo_2010 Tamañuela Santiago_Fernandez_(politico) Seccion_(geometría) Síntesis_de_Gogte Sollapa Teórico_del_arte

html map