Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Distrito_de_uster Descr._Pl._Rar. Don_Remondo Coplanacu Drujius Cordyline Cristianismo_Tolerancia_Social_y_Homosexualidad Duccio_di_Buoninsegna Ducado_de_barcelos Ana_Maria_Polo Amblipigios Denominacion_de_Origen_Valle_de_Güimar Alfonso_J._Falero_Folgoso Donji_Jalšovec Ed_Pulaski Departamento_de_Educación_del_Estado_Libre_Asociado_de_Puerto_Rico Ambrosio_Bocanegra DRW Degradation_Trip_Volumes_1_&_2 Ana_María_Ortiz_de_Zúñiga_y_Fajardo Edicto_de_gracia Coss Distrito_22@ Discografía_de_Kylie_Minogue Alessandra_Toreson Copa_Mundial_de_Futbol_Juvenil_de_1993 Derechos_humanos_en_materia_linguística Distrito_de_Völkermarkt Deania_quadrispinosum Ducado_de_Borgona Depresión_vasca Cruz_fileteada David_Gerardo_Kostzer DP Delegacion_del_Gobierno_en_Navarra Cynoscion_nortoni Difusion_de_celda Dragados_y_Construcciones Critón_de_Heraclea Departamento_de_Transporte_de_Virginia Ali_Pasha DKW_F91 Copa_CEV_(voleibol_masculino) Alonso_Verdugo_Castilla Criterios_de_fallo Convenio_de_lucca Diego_de_Torres_y_Villarroel DOHC Deva_Victrix Corrigüela_muerta Destinos_cruzados_(desambiguación) Destrucción_de_instrumentos David_Gilmour_in_Concert Culturas_precolombinas Cueva_de_La_Covaciella

html map