Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Carboxilato Barbie's_Cradle Caladenia_carnea_var._aurantiaca Base_Aérea_Maquehue Ca_rater_mallorqui Campeonato_Europeo_de_Waterpolo Beirut Campeonato_Mundial_de_Futbol_Argentina_1978 Ben-To Carme_(mitologia) Buques_de_la_Armada_Imperial_Japonesa Casa_de_Bëor Calamaro_Querido!_Cantando_al_Salmon Batería_de_níquel_oxihidróxido Cerveza_de_México Burhalaga Barroco_inglés Cambio_Radical_(Perú) Calameño Bartolome_de_Cuellar Biblioteca_del_Condado_de_San_Luis Bernard_sumner Cafe_ecuatoriano Castillo-Colegiata_de_Alquézar Blue_cadet-3,_do_you_connect? Campethera_scriptoricauda Carl_Burret Catedral_de_san_pedro_de_buga Año_1569 Carnaval_de_Alcázar_de_San_Juan Año_1252 Carex Caza_estelar_Naboo_N_1 Caldera,_Región_de_Atacama,_Chile. Catástrofe_malthusiana Brett_Murray Bauhinia_variegata Barbie_Fairytopia_La_Magia_del_Arco_Iris Balduino_II_de_Constantinopla Brian_Jones_(baloncestista) Caxias_(crater) Cachopines Benjamin_Giraud Brunneria Cardenal_Albani Bebop_y_rocoso Centroderecha Catedral_de_Elna Casa_del_Puente C.E._Europa Año_1948 Bardarbunga Carlos_Pacheco Calakmul_(desambiguacion) Cerezo_(desambiguación)

html map