Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gymnadenia_keiskei_var_kinoshitai Analisis_de_estructura_Musical Mtv_méxico Azara_intermedia Ministerio_de_Justicia_Seguridad_y_Derechos_Humanos_(Argentina) Harleyzhang Ander_Elosegui_Alcain Molloy_(novela) Antonov_An_2 Historieta_del_reino_unido Monomios_semejantes Montaigu-de-Quercy Andoni_Imaz Guy_Beart Anión_acido Mimusops_bidentata Gun_Survivor:_Biohazard Idioma_panzaleo Harry_Christophers Guerra_ruso-turca_(1787–1792) Ateneo_enciclopedico_popular HD_106111 Areldia_dressleri Hibiscus_abelmoschus_var._betulifolius Guilderland_(Nueva_York) Asociación_de_Empresas_de_Software_Libre_de_Euskadi Autovia_del_Nordeste Avenida_Atlantic_Calle_Pacific_(estacion) Historia_de_Nuevo_Mexico Mimico_(comic) Atlético_Dos_Castros Huelga_ferrocarrilera_mexicana_de_1959 Himilcón_(general) Atanasio_Gutierrez_y_Lizaurzabal Hartogia Guns_and_Roses Mision_Chaqueña Apis_laboriosa Mord_Sighvatsson Iași_(ciudad) Ayesha_al-Gaddafi Mision_católica Horizonte_de_eventos Himno_iraqui Montaña_de_Navarra Augusto_Fernández_Guardiola Guillos Mourao Heikertingerella_excavata Herecura Grupo_de_discusion_(técnica_de_comunicacion) Moisés_Saénz Hitch_(ruta_de_futbol_americano) Arisaema_atrorubens_var._zebrinum HRB_1

html map