Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Estadio_José_Joaquín_“Coyella”_Fonseca Elaine_Fried_de_Kooning Fiesta_del_te_de_Boston Estacion_de_Capsanes Encíclica_Rerum_novarum,_1891 El_León_Melquiades Elvin_Ray_Jones Escuela_superior_de_música_y_teatro_"Felix_Mendelssohn"_(Leipzig) Exorcismo_homosexual Fluoruro_de_aluminio Fiat_147_Brio El_Señor_de_los_Anillos:_el_retorno_del_Rey_(videojuego) Fayette Ferruccio_Benvenuto_Busoni Euterpe_dominicana Force_of_Circumstance El_Berrón_Club_de_Fútbol Estroboscópico Federacion_Asturiana_de_Empresarios Fenicismo Flat_Rock_(Michigan) El_asesor_de_imagen Fly_on_the_wall_(cancion_de_t.A.T.u) Estado_de_Boyaca Equanimal Francfort_del_meno Eroschematini Facundo_Cañada_López Ferrocarriles_de_La_Robla Español_uruguayo Eduardo_II_(pelicula) Ermita_de_la_Santa_Cruz_(Roquetas_de_Mar) Estudios_árabes Filosofo_presocratico Ferran_Fernandez Ficus_silvestris Fortaleza_(arquitectura) Egbert Enamorada_(Monica_Naranjo) Eter_silílico_de_enol Fort_Lewis_(Washington) El_Tío_la_Vara Exysma F._R._E._J._U._L._I. Football_Club_Jeunesse_Junglinster Ephemerantha_fimbriatolabella Eucalyptus_tereticornis_var._rostrata Francisco_González_Balcarce Fleurac_(Dordona) Ermita_de_San_Juan_(Coria_del_Rio) Febuxostat Federalización_de_Entre_Ríos Estacion_Alto_Pencoso Exile_on_Main_St Epifisiólisis

html map