Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Csongrad Depremesnilia Diller_Scofidio_+_Renfro Diócesis_de_Siracusa Amelia_Cabeza Distrito_de_michalovce Diseño_de_circuitos Dallon_Weekes Craterostigmomorfos Allocassine_laurifolia Dickinson_College Aleksandr_Ivanovich_Pushkin Descafeinado Coregonus_alpenae Allium_albescens East_Laurinburg Cyclamen_lilacinum Departamento_Matacos Cretacico_temprano Cubanito_(bebida) Dinastía_Omeya Amperimetro Delichon_nipalense Crinia_parinsignifera Cronología_de_las_Guerras_Napoleonicas Diaspora_turca Alpatlahuac Corryocactus_megarhizus Cuentos_de_la_Alhambra Economia_del_hidrogeno Aloe_arborescens_var._frutescens Dirección_General_Impositiva_de_Argentina Demócratas_Cristianos_(Dinamarca) Distrito_de_argo Deep_Rising Dipcadi_serotinum Denkschr._Königl.-Baier._Bot._Ges._Regensburg Crevillent Copa_de_Castilla_y_Leon_de_futbol Draga_Masin Cueva_de_las_Majadillas Dragon_Ball_(Película_Coreana) Driver_2 Aleksandr_Ankvab Alvsnabben Echo_des_Savannes Echinocactus_pauciareolatus Davis-Monthan_AFB Del_Rey_Manga Cosimo_Fancelli Ducado_de_montpensier Cote_Soler Cypseloides_fumigatus Dactylispa_speciosissima Dendrobium_amethystoglossum

html map