Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Compás_plano Abeja_de_la_Cuenca Clos_Luce Wiswanathan_Anand Vrita Akra_Leuke Conrado_Menéndez_Díaz Ciudad_del_Maíz Yamanote_y_Shitamachi Walter_Olivera Abdoulaye_Diagne-Faye Comision_Económica_para_América_Latina Acciona_Trasmediterranea Aguado_apellido Aiphanes Coleodactylus_natalensis Zénit_(rapero) Condado_de_San_Luis_Obispo_(California) Zoologico_de_Las_Delicias Warriors_F._C. Vila_Nova_de_Souto_d'El_Rei Via_fecal-oral Zephyrosaurinae Circunscripción_electoral_de_Navarra Comision_Aliada_de_Control Xochiapulco Vicenc_Guarner_i_Vivancos Chialingosaurio Zwickau Concierto_para_violín_(Berg) Yasmien_Kurdi XXV_Festival_Internacional_de_la_Cancion_de_Vina_del_Mar Yu_Hung_chun Vila_Verde_(Figueira_da_Foz) Aeropuertos_Mexicanos_del_Pacífico Adonea_fimbriata Christian_Coma Aegus_circinatus Windows_Update Convencion_de_Paris_(desambiguacion) Ciclotetrametilentetranitramina Chesus_Bernal Comision_Conservadora_de_Chile Voltaggio_(Italia) Whirlina Acido_gamma_hidroxibutirico Valientes_(Espana) Alashansaurio Aaron_nombre AS_Cherbourg Cocina_de_galicia Adolphe_Brongniart Aceraius_alpinus Vukašin_Mrnjavcevic Wiesbaden-Biebrich

html map