Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Brad_Drewett Bernardo_de_Galvez_y_Gallardo Castillo_de_Valencay Barbianello Castilla-La_Mancha_Futbol_Sala Capital_Cities_ABC,_Inc. Black_Dragón Biron_(Dordona) Carretera_M_607 Boney Chamaedorea_lechleriana Buccinator Bóveda_del_Rio_Almar Bancos_de_Inversión Carmen,_Carmen Canon_EOS_550D Banco_Rakyat_Indonesia Cereus_zizkaanus Bjarnason_(desambiguación) Canard_au_sang Campeonato_Mundial_de_Sóftbol_Femenino_de_2006 Categoria_3 Balábac_(palawan) Castillo_de_Locubin_(Jaen) Carnaval_de_colonia Berekum_Chelsea_F.C. Batalla_de_Zliten Chantenay-Saint-Imbert Batalla_de_meung_sur_loire Brachypodium_ramosum Basilica_de_nuestra_señora_de_la_vega_(haro) Calthropellidae Candido_Ramirez Aída_Poblete Cantón_de_Saint-Christophe-en-Bazelle CLU Capitulos_de_Los_hombres_de_Paco Bacillariophyta Castillo_de_Arenas_de_San_Pedro CD_Atlético_Baleares Braille_coreano Casperia Chalet_Girl Centenario_de_la_independencia_mexicana Celone Carlos_González_(Mendoza) Camiones Chandra_(deidad) Capozzo Centro_de_Investigación_en_Ingenieria_Biomedica_de_la_Universidad_Politécnica_de_Cataluña Canaima_(Parque_Nacional) Bode-Museum Casanueva_(desambiguación) Carduus_andrewsii Beaucamps-le-Jeune

html map