Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Nicolas_de_Oldenburg Pokémon_Trozei! Neocribbia Orden_del_Águila_Azteca Palacio_Badi New_York_Red_Bulls Pensiones_de_jubilación Polexima_lukunguensis Pierre_Moscovici Partido_de_Democratas_de_Izquierda Pacay Patriarcado_armenio_de_Constantinopla Muy_Antigua_Venerable_y_Dominicana_Cofradía_Penitencial_y_Sacramental_de_la_Santa_Vera_Cruz,_de_Nuestra_Senora_Madre_de_la_Iglesia,_del_nino_Jesus_y_de_la_Resurrección_de_Cristo_(Palencia) Paliurus_aculeatus Netta_erythrophthalma Next_Generation_Bomber Península_Núñez Parque_Natural_del_Túria Narcissus_obsoletus Partido_Ecologista_Los_Verdes Ophiraceae Panurgica_mende No_llores Omar_Vásquez Poicephalus_rueppellii Pedro_Font_de_Mora Philadelphia_roll Places_Like_This Passerina_thesioides Orange_Ekstraklasa Ogawa_Kazumasa Pierre-Francois_Guyot_Desfontaines Ola_de_calor_en_Europa_en_2003 Oxyothespis_maroccana Normanbokea_pseudopectinata Piero_Gárate Parres_(Asturias) Polypedates_insularis Peter_Criss_(álbum) Oxido_de_hidrogeno Parque_de_la_Exposicion Nuño_Gonzalez_de_Lara_"el_Bueno" Neftalí Partido_Independiente_de_Burkina_Faso Peyrat_la-Nonière Nádor_de_Hungría Peucedanum_palustre Pandanus_ovalauensis Pisba Planetas_enanos NiTi Novela_detectivesca Osroes_i_de_partia Ophrys_grammica Parque_Industrial_de_Arequipa

html map