Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Arbol_de_Ipé Haucourt_(Sena_Marítimo) Autodromo_de_la_Ciudad_de_Mexico Hinesburg_(Vermont) Modelo_de_crecimiento_de_ramsey Henry_Alexander_Wickham Muhammad_Hosni_Mubarak Munchi's_Ford_World_Rally_Team Augury Iberia_(película) Autovía_Concepcion_Tomé Historia_de_Misiones Guernica_(Espana) Arquettes_en_Val Most_Gazela Ard_(radiodifusor) Aristolochia_costaricensis_var._zamorensis Henry_Fonda Antonio_Lobato Habenaria_elegans_var._multiflora Areca_guppyana Historia_Rusa Hecatompedón Heron_de_Alejandria HR_8383 Autoclave Historia_del_Real_Club_Deportivo_de_La_Coruna._1998_a_2005._Campeones_de_Liga_y_asombrando_en_Champions._Los_mejores_anos. Monasterio_de_Santa_Maria_la_Real_(Fitero) Helíade Mov Azazel_(Supernatural) Atolon_Gnaviyani Hamsche Ardea_purpurea Motín_carcelario_de_Uribana_de_2013 Mozart_en_la_cultura_popular Auromantis Mortadelo_y_Filemón_¡Bajo_el_Bramido_del_Trueno! Movimiento_contra_la_Guerra_y_el_Fascismo Antonio_Hernández_Nuñez Hyla_ginesi Aulo_verginio_tricosta_(consul_494_a._c.) Auriculella_castanea ISO_(organizacion) Ichthyaetus Ateos Mortadelo_y_Filemon_¡Pesadilla_.! Mullus_surmuletus Monolepta_constantini Ano_485 HMS_Centurion Antiguo_Edificio_del_New_York_Evening_Post Asón_Aguera Hipodromo_(Asuncion) Asociación_para_el_Desarrollo_de_la_Informática_y_la_Telemática

html map