Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Leon_I_Magno La_tierra_prometida_(pelicula) Le_Champ_de_la-Pierre La_extraña_posicion_(cancion) Les_Fougerêts John_Parkin Instituto_Politécnico_Loyola La_chica_dorada_(canción) Krishnacapritermes Iván_Sergueievich_Turgueniev Joseph_Charles_Mardrus Janumán La_Opinión_A_Coruña Kim_Dong_Moon La_Coalición_de_Creadores_e_Industrias_de_Contenidos Killing_Is_My_Business_._And_Business_Is_Good! Le_Champ-pres-Froges Jaime_Valls_Díaz Isla_D'Urville_(Nueva_Zelanda) Lennooideae José_Maria_Delgado Jacobo_Arenas Keokea,_condado_de_Maui_(Hawái) Lingwick_(Quebec) La_Magdalena_(Cantabria) Limón_de_San_Francisco Jesus_Alcaraz_Rodríguez Jazzy_and_the_Pussycats J_Chem_Inf_Model Liga_de_fútbol_de_Norte_de_Santander Karma-yoga Lista_de_capítulos_de_Jakers!_Las_Aventuras_de_Piggley_Winks La_Folletière-Abenon José_Bravo_Ugarte La_Roque-d'Antheron Kareda_Kaunas LA-Antarte La_Valette-du-Var Joaquin_Riquelme_Garcia Joaquin_Veríssimo_Serrao Laseguea Kokiri José_Rafael_Gabaldon Juegos_olimpicos_de_atenas_1896 Jarmila_Kratochvilova Isidre_Mones Isandra Literatura_en_yakutio Jean_Marie_Gustave_Le_Clézio J_Stuart_Blackton Lenguas_bora-witótoan Kirguises Joaquín_Baleztena_Azcárate Jove Karl_Wilhelm_Reinmuth

html map