Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pasaporte_de_Canada Phillyrea_major Onesíforo_(mártir) Naraka_(demonio) Palacio_de_congresos_de_montreal Policias,_en_el_Corazón_de_la_Calle Museo_de_Alfarería_de_Quart Parentis_en_Born Málaga_(Málaga) PNC Neuralgia_del_trigémino Pequeno_Albert Pato_cariblanco Neo-Nazis Perla_Fuscaldo Phleum_microstachyum Pimelodella_buckleyi Peru_en_los_mapas_históricos Partido_Monarquico_Popular Piñón_(revista_de_Magisterio_Español) Ni_(kana) Mycetina_rhodoptera Nada_es_igual_(cancion) Potamogeton_burkartii Pedro_de_La_Gasca Pol_Carreras_Torràs Peñamefécit Paracelastrus Pimienta_de_Cayena Pie_de_la_Cuesta Port_Erin Pagondas Partido_de_Bahía_Blanca Olor-o-Visión Parque_Nacional_El_Chico Neufchatel_sur-Aisne Obispado_de_Wiener_Neustadt Parque_Nacional_de_Sperrgebiet Pelecanus_occidentalis_californicus Oleadas_de_tornados NG,_Geurea_da_garaipena_/_Beste_kolpe_bat Pizarro_(F-31) Nagima_(río) Peltides Museo_de_la_Automocion_de_Salamanca Piloto_aviador Pangolín_de_cola_larga Pinturas_murales Partes_por_mil Nicky_Ryan Peninsula_de_Harilaid Petr_Korda Nix_(luna) Phyllorkis_baileyi Peter_Peter_come_caviar

html map