Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Evelyn_Abbott Eglin_AFB_(Florida) Euraphis Francisca_de_Rimini Ferrocarril_Castro-Traslavina Familia_Simpson Eslovenia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Salt_Lake_City_2002 Euphorbia_ecklonii Emilia_Boneva Frank_Kabui Egoitz_García Fortificaciones_de_Sanlúcar_de_Barrameda Eusko_Alderdi_Sozialista Estación_de_Granollers_Canovelles Entity_(película_de_2014) Fernando_Flainez_II Essegney El_affaire_Dominici_(desambiguación) Efecto_Peltier_Seebeck Estadio_Liga_Cantonal_De_Arenillas Elemento_118 El_mundo_en_peligro Formacion_shotgun Estación_de_Indautxu Ernst_Hampe Erick_Espinosa Estampida_sobre_el_puente_Al-Ayma Felix_Aguilar Elecciones_autonómicas_de_Andalucia El_Hombre_Nuclear El_Aaiún_Bujador-Sakia_El_Hamra Fernando_Martínez_Monje_Restoy El_brillo_de_mis_ojos Extinción_masiva_del_Cambrico_Ordovicico Federación_Libia_de_Fútbol Foreign_land Escuela_Domingo_Santa_María Elecciones_parlamentarias_en_Mauritania_en_2006 Estadio_Manoel_Barradas Eurystomus_glaucurus Elecciones_legislativas_de_Francia_de_2012 Esthero Estela_de_Mesa Fernando_Tarrés El_Melocoton Filtracion_informativa Euphorbia_adenopoda Estación_de_Sant_Andreu_Arenal Francisco_Adán_de_Waldstein Evaluación_del_ciclo_de_vida El_Burgo_Ranero_(Leon) El_vampiro_negro_(álbum) Federal_Information_Processing_Standard Francisco_Macia Exira_(Iowa)

html map