Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

João_Pinto Latimeria_chalumnae Isotes_simplicipennis Krang_(Marvel_Comics) Leptophobia Jules_Dumont La_Vall_de_Cofrentes_El_Valle_de_Cofrentes-Ayora Liga_Nacional_para_la_Defensa_de_la_Libertad_Religiosa Isla_de_Mauseturm Jo_Myong-Rok José_María_Pereda Johanna_Beisteiner Jardin_Botánico_de_la_Universidad_Louis_Pasteur Liberación_Autocrina Leyes_laborales José_María_Narváez Las-Paules José_Luis_Fernandez_Eguía James_Gadsden Las_Vegas_Convention_Center_(LV_Monorail_station) Juan_Mesina_Alatorre Lista_de_capítulos_de_AIR Inter_caetera_(desambiguación) La_Bodera_(Guadalajara) Jani_Lane Inácio_José_de_Alvarenga_Peixoto José_Edmundo_Calvache_López Jose_Gonzalez_Castillo Linea_Tarragona_Reus_Picamoixons-Lleida Kozlowscy Kudelski José_Gómez_Imaz_Simón José_Ávalos_de_Mendoza La_ciudad_del_sol Lista_de_filmes_de_Costa_Rica Jorge_Castelli Jay_Vincent La_Niñera_(Argentina) Jerrod_Mustaf John_Ashbery Licenciatura_en_Oceanografía Kosuke_Kimura KULAK Islandia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Roma_1960 Juzgado_de_guardia_(serie_de_TV) Juan_Bautista_Biot Juego_de_simulacion_de_vida Jose_Antonio_Díaz_Fernández Lata_(desambiguacion) Kung_Fu_Panda:_La_Serie Istocni_Drvar Joaquín_del_Palacio Kodak_Z650 Iñaki_Uriarte_Cantolla Lezetxiki

html map