Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bad_English Bathygobius_albopunctatus Carretera_de_Luisiana_5 Baeolophus Buraco_das_Araras Campeonato_Sudamericano_de_Baloncesto_de_1939 Batalla_de_normandía Boeberoides_grandiflora Blue_Desert_(pelicula) Baekje Boada_de_roa Björn_Sigurðarson Champ_libre Cayo_Anclote Año_1595 Beilschmiedia_tarairi Buenos_Aires_viceversa Bobby_Fisher Bāʼ Biomphalaria_tchadiensis Casa_de_Sajonia_Coburgo_Gotha-Braganza Barenton_sur_serre Cebra_de_montana Cartagena_(canción) Ber_Ciani Brazola Bisma_Karisma Cabo_de_Cavallería Buquetense Caue Carbonato_de_magnesio CMTS Banco_de_Londres_y_America_del_Sur_(Institución) C_D_Zarauz Calcatreu Calamaceae Batalla_de_Yerba Caridad_del_Cobre Central_Nuclear_Fukushima_Dai_Ichi CNPq Carpe_diem_(desambiguación) Bethune_(Carolina_del_Sur) Castillo_de_bruce Carmelo_Giuliano Batalla_de_Tarento_(212_a._C.) Casual_(banda) Año_1006 Campeonato_de_Australia_1932 Beggar's_farm C._N._de_F. Cerro_La_Virgen_(Concepción) Baboo Campeonato_Europeo_de_la_UEFA_Sub_19_2006 Catalán-valenciano Castejon_de_Monegros_(Huesca)

html map