Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Linea_25_(TUZSA) Juan_Fernández_el_Labrador Leopoldo_príncipe_de_Salerno Joaquin_Arozamena_(periodista) Kennan_(Wisconsin) Josep_maria_de_porcioles Lake_Murray_of_Richland_(Carolina_del_Sur) La_jolie_fille_de_Perth Ley_amor_de_papá La_tierra_de_los_simios Jaume_Duch_Guillot Juan_Carlos_Abril Isla_de_los_estados La_orestía Juan_de_Ibelín Jan_Kułakowski Jeppener Javier_Limones_Rodríguez Jesús_Rojas_Alou Instituto_O'Higginiano_de_Chile Instituto_Matematico_Steklov León_María_Guerrero_y_Leogardo Le_Gué-d'Alleré Juan_Nepomuceno_Pedro_Fortoul_Sanchez Life_is_Real_(Song_for_Lennon) Lagos_de_borde LHS_2335 Linea_197_(Interurbanos_Madrid) Libro_del_desasosiego Jardín_renacentista_de_Don_Diego_de_Castejón Jorge_Briz_Abularach Leonor_de_castilla Kozuchów_(condado_de_Bialobrzegi) Janaozen Izabella_Teixeira Jardín_Botánico_de_Ereván Junquerina Leptispa_miyamotoi Leurolestes José_Miaja Koreatown_Manhattan Isla_Oreja Le_Puy_Sainte-Réparade La_Pasión_de_Olesa_de_Montserrat Las_Tres_Mellizas Jorge_Blass Lecythis_pilaris Instalaciones_de_procesamiento_de_la_estación_espacial Jucilei_da_Silva Iselma_optata Instituto_Oficial_de_Radiodifusion_y_Television Juegos_Ecuestres_Mundiales Link Leandrinho_Barrios Liga_Nacional_de_Baloncesto_Profesional_de_Mexico_2002

html map