Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lenne Jerarquía_digital_síncrona João_Gonçalves_Zarco La_Escondida_(Chile) Kuyal'nyk Iván_Petrella Jabonera_de_roca Jorge_Sanjinés Juan_Francisco_Azcárate_Pino Kim_Ah-joong Komarov_(desambiguación) Jose_Antonio_Remon Kamelija Kingia Jean_Luc_Mélenchon Kangley_(Washington) Isla_Mechuque Ley_Sharia Isla_Pequeño_Andamán Jordi_Nunez Juana_del_signo Juan_Carlos_Arce_(futbolista) La_Pampa_(desambiguacion) Kaliopi Interacción_nuclear_fuerte Listening_to_Fear Joaquín_Yarza_Luaces Jerónimo_García_Gallego Julio_Alberto_González_Sánchez Linea_Otemachi Keetia Jose_Ángel_Cordova_Villalobos Jardin_Zoologico_de_Aclimatacion Lista_de_capitulos_de_Goosebumps Instituto_Nacional_de_Estadistica,_Geografía_e_Informática_(México) Las_Colinas_(San_Pedro_de_Macorís,_República_Dominicana) Islas_Evout Jacob_Ruysdael Islas_Komandorski Jyoji_Shibue La_ciutat_cremada La_Oreja_de_Van_Gogh_en_directo,_gira_2003 Law_&_Order_UVE Joan_Navarro John_Abell Instituto_de_Meteorología_(Portugal) Lanix Jose_María_Herrán Libelula_de_vientre_plano Lengua_elamita Kris_Allen José_Guzmán_y_Manrique John_Ridgeley Jorge_Paya Libanotis_taurica

html map