Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

And_Tango_Makes_Three Autopista_talca-chillán Hiraṇyavāhu Heterapoderus_franzi Hapi Anillamiento Apetalon Auch_(volcan) Asociacion_Internacional_para_la_Consciencia_de_Krishna Analisis_cladistico Atriplex_deltoidea Guarani_das_Missões Anos_650_a_C Minooka_(Illinois) Anchusa_italica_var_azurea Hemorragia_intracerebral Hormigon_impreso Audibertia_spinulosa Asedio_anglo-holandés_a_Gibraltar Hannah_Wilson Antonio_Acuna Guðni_Bergsson Arabes_israelíes Arundhati_Roi Antonio_Rojas Guillermo_II_de_Villehardouin Munford_(Tennessee) Mono_narigudo Headstrong_Tour_Across_America Mirage_V Mirage_F_1 Apristurus_micropterygeus Arnaldo_de_la_porte HD_128429 Aureliano_Torres Atlético_de_Madrid_(balonmano) Aparallactus Houston_Livestock_Show_and_Rodeo Antagonista_(desambiguación) Hilton_Towers Astra_Giurgiu Hinojillo_de_conejo Historia_de_Puerto_Lumbreras Hernán_Darío_Velásquez Guðrúnarhvot Arturo_Perez_Reverte INDAP IBM_727 Anatoma_mantelli Guerras_de_las_bananas Ano_280 Monte_Meru Hamam_(pelicula) Guerras_de_los_diádocos Archivo_Farley

html map