Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Choca_de_alas_rufas Aderus_viani Adelo_Montés Agapito_Ramos_Cuenca Wolf_Bachofner Clorindo_Testa Compañía_de_Santa_Teresa_de_Jesús Aftermath_(pelicula) Agromyzidae Achyrospermum Claudio_España Conde_sur-Suippe Vila_Nova_de_Oliveirinha Addison_(linea_Azul) Verónica_Segura Club_Atletico_Penado_14 Albardín Agustín_Payá Conde_de_Peñalva Via_Colectora_Quito_La_Independencia Condado_de_hiiu Vampirella_número_75 Acanthops_falcata Cinco_Casas Cherence_le-Roussel Competencia_monopólica Aeropuerto_de_Castrillón Colegios_Jadilop Aizarnazabal Adel_Taarabt Actinidia_chinensis_f._lingipila XII_Brigada_Antiaérea Consellaria Congrio_común Cocú Wikiencuentro Ciudad_autonoma Cienfue Clidemia_laxiflora_var._longipetiolata Yinon_Yahel Vélez_Sarsfield_(Club_Atlético) Agrupación_de_Juventudes_Tradicionalistas Wolfli Xabia_Javea Vendat Yunckeria Vicente_Canas_(Kiwixi) Cherry_Grove,_Condado_de_Caswell,_Carolina_del_Norte) Comunidad_de_Villa_y_Tierra_de_Berlanga Valpaços Circuito_electoral_(Panamá) Colibrí_colirraro Veltin Vulcanismo_del_campo_de_calatrava Agustín_de_Canterbury

html map