Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Historia_de_Patras Anno_Mundi Guiscarda_de_Bearn Andre_Carolus_Cirino Asociacion_de_Bertsolaris Idiomela_subplicata Heartbreaker_(cancion_de_Led_Zeppelin) Holocalyx_balansae Augustin_Chaho Mitzach Atrevete_a_Soñar Antonio_Ottone Asociación_Por_Nuestro_Betis IV_(álbum_de_Forseps) I-95 Mrs._Henderson_presenta Arroyo_Catalán Hospital_provincial_del_centenario Atriplex_littoralis Grupo_de_discusión_(técnica_de_comunicación) I_Want_It_That_Way Minardi_Team_U_S.A Moneda_Patacon Anneslia_canescens Autovia_Cantabria_Meseta Guerra_Civil_Somalí Ibertsberger Antonio_Jacobo_de_Véneris Artrodiro Asociacion_de_Productores_de_Pisco_AG Anos_340 Monolepta_ogloblini Helenísticas Aoc_pomerol Humanismo_secular Mirmecofita Monumentos_renacentistas_de_Zaragoza Annus_mirabilis Haplanthera Asociación_Olímpica_Británica Hurricane_Helms Mitos_de_la_creacion Hierba_de_la_raiz_corta Guelleh_Batal_/_Garde_Republicaine Hiperplasia_Suprarenal Arbol_paraguas Grupo_de_Supermercados_Wong_-_Cencosud_Perú Modale_(Iowa) Mohamed_Ufkir Augusto_C._Sandino Mojo_Project Historia_de_la_religion Archidiocesis_de_Cordoba Autorruta_concepcion-tome Atacadão

html map