Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Innocent_Emeghara Municipio_de_St._Charles_(condado_de_Floyd,_Iowa) Municipio_de_Palos_(condado_de_Cook,_Illinois) Iglesia_de_Nuestra_Senora_de_La_Peña_(Bogota) Trischen François_Marie_Camille_Vermoesen Ron_Jones_(compositor) STS-2 Iglesia_de_San_Niccolo_(Agliana) Unidades_Básicas_del_SI Ijevan Ueltschi Running_Up_That_Hill Gavilán_sonso Rolando_Gutiérrez_Cortés Furtei Ftia_II_de_Epiro Fredéric_von_Anhalt SN1006 Gnosis_moderna Relacion_médico_paciente Universidad_Autónoma_de_Asunción Tse_Bonito_(Nuevo_México) Unión_para_la_Democracia_y_el_Progreso_Social Ruta_Nacional_118_(Argentina) Fuerzas_armadas_de_Espana Galt_(Iowa) Uvas_de_ratón Requiem_por_Billy_el_nino Municipio_de_Yates_(condado_de_Lake,_Míchigan) VV_Piscis_Austrini Municipio_de_Getchell_(condado_de_Barnes,_Dakota_del_Norte) In_the_middle Tsaritsino GJ_68 S.Y.Liang Gobernatura_general_de_Smolensk Iglesia_de_San_Vicente_(Serrapio) Río_Tcheptsa Universidad_Pedagogica_Experimental_Libertador Represión_política_en_la_Unión_Soviética Iglesia_de_San_Félix_de_Barruera Iglesia_Internacional_del_Evangelio_Cuadrangular Río_Khabur Trois_Fonds Municipio_de_Seney_(condado_de_Schoolcraft,_Míchigan) Friedrich_Wilhelm_Kasiski Iglesia_de_San_José_(Cádiz) Txt Frederick_Wohler Unione_Sportiva_Dilettante_Siracusa Túnel_Severn Inmigración_chilena_en_Mexico Gerardo_de_la_Puente Iduna_caligata

html map