Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Antonio_Arissa Hornillos Haspengouw Mormon_Tabernacle_Choir IcoFX Atlas_Blue Hacourt Arquidiócesis_de_Mérida_Badajoz Hawkesiophyton Hanko_seimeibun Moshé_Prywes Avenida_Bedford_(linea_Canarsie) Horcajo_de_Santiago Antiterrorismo Muerte_de_español Apogon_argyrogaster Augusto_Carlos_Eugenio_Napoleón_de_Beauharnais Montureux_et_Prantigny Hugo_Despenser Arthur_Treacher Guerra_de_Independencia_de_los_Estados_Unidos Howard_E_Bigelow Génat Historia_de_la_Unión_Soviética_(1964–1982) Guanajatabey Antipus_tripartita Gymnothorax_annulatus Guamo_clavellín Aschenbornia Gustavo_Chacin Morir_(o_no) Heresiología Hīna-varṇa HIP_96185 Hato_Viejo_(Ciales) Atriplex_expansa Milán-San_Remo_2005 Hipertehuelche ISO_13216 Morte_accidentale_di_un_anarchico Hypoluxo Huracán_Katrina_(1981) August_Mackensen Arroyo_de_San_Carlos Minneapolis,_Minnesota Atraccion_paronímica Hermanos_Ray Area_intertropical Asedio_de_Mitsu_ji Antonio_Brufau_Niubó Historia_de_River_Plate Asterix_el_Galo_Astérix_en_Bretana Miltonvale_(Kansas) Hugo_Rodriguez Mortadelo_y_Filemón_Seul_88

html map