Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Renai_game Rito_judio Fuerzas_Armadas_de_Egipto Gillham_(Arkansas) Reino_de_Cork Municipio_de_Fancher_(Dakota_del_Norte) Rita_Oraa Municipio_de_Archey_Valley_(condado_de_Van_Buren,_Arkansas) Municipio_de_Longwood_(condado_de_Pettis,_Misuri) Ruben_Sune Rosendale_(Misuri) Río_San_Juan_de_Dios Reichsführer Municipio_de_Cambridge_(condado_de_Crawford,_Pensilvania) Iglesia_de_Santa_María_de_Cervelló Museo_Arqueológico_Provincial_de_Córdoba Union_del_Pueblo_Balear Gallineras Rio_Quinimarí Ricardo_Darin Roberto_Domínguez Tsunade Union_sovietica Río_Roxelane Gen._Plant. Rio_Grijalva Giorgio_Morales Municipio_de_Carrollton_(condado_de_Carroll,_Misuri) Urostigma_canaliculatum Fábrica_de_porcelana_de_Creil-Montereau Municipio_de_Virginia_(condado_de_Warren,_Iowa) Franz_von_Soxhlet Gil_Sanchez_Munoz_y_Carbón Un_dia_cualquiera_en_Vulcano_V._2 Republica_Sovietica_de_Odesa Gimnesias Rita_la_Salvaje Rodri_(futbolista) Frederick_William_Beechey S.M._la_Reina_Dª_Sofía Rhodothyrsus Udinese_Calcio Ruy_Sánchez,_Alberto Rhoia_clavareaui Ringo_Starr_and_His_All_Starr_Band_Volume_2_Live_From_Montreux Githago_nicaeensis SAP_(desambiguacion) Fumaria_cava Robinson_(Illinois) Ridgefield_(condado_de_Fairfield,_Connecticut) Gaudichaudia_argentea Uloborus_Walckenaerius Universidad_de_Sarajevo Rowland_Unified Táchira

html map