Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ars_Poetica Guido_Macor Mundos_paralelos_(desambiguación) Himno_de_miranda_de_ebro Apophylia_thalassina Heroico_Colegio_Militar_(México) Andrés_Redondo Anna_Maria_Birules_Bertrán Autoridad_de_validación Ano_440_adC Astérix_el_Galo:_La_gran_travesía Audun_le_Tiche Antonio_Fernández_Diaz Mont-l'Éveque Mordellistena_nomurai Hillsboro_(Indiana) Azam_Ali Holostrophus_unicolor Icosaedro_triakis Archipiélago_de_Bocas_del_Toro Hubara Halloween_4_El_regreso_de_Michael_Myers Municipalidad_Provincial_de_Aplao Heather_Rene_Smith Autochton Mujer_politica Augas_Bibas Arroyo_del_Puerco Arrondissement_de_Chateau-Salins Héctor_Poleo Aristoloquiaceas Holocalyx_glaziovii Idioma_proto-indoeuropeo Aristes_(Pensilvania) Antiquarks Morlocks_(x-men) Avon_(deux_sevres) Moorslede Andragoras Archivo_Historico_y_Museo_de_Mineria_de_Pachuca Anderson_Schutte Haupsturmfuhrer Huétor_de_Santillán Montpellier_Hérault_RC Guillermo_Gomez_Windham Honda_Transalp Helecho_real Mix_tape April_Wine_Rocks! Apeadero_de_Pedrouços_da_Maia Angel_Nieto_Roldán Modo_de_audición Arteria_circunfleja_humeral_posterior Angel_Martinez_Rotela Guadalupe_Salcedo

html map