Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Poesia_desarraigada Museo_de_Arte_Contemporáneo_Unión_Fenosa_(Macuf) Pedro_de_miguel Parque_Nacional_Jaua_Sarisariñama People_Like_People_Like_People_Like_Us Plattekill_(pueblo) Ponera_modesta Parque_nacional_D'Aguilar Pluma_de_vuelo Nueva_Écija PPS_43 Oasys Pontificia_Universidad_Catolica_de_Chile Nucleo_de_la_célula Pinguicula_vulgaris_subsp._nevadensis Pompo_(desambiguación) Pokemon_Sapphire Pacific_Heights_(San_Francisco) Partido_socialista_del_uruguay Nestor_(mitología) Pollicipes_cornucopia Paul_(Cabo_Verde) Pedro_de_angelis Pedro_de_La_Gasca Nate_Kelley Plesiomorfía Polimorfismos_para_la_amplificación_de_regiones_blanco Omolabus_brunnescens Notomantis_chlorophana Patrick_Blackett Perro_de_agua Nicoletta_Costa Pauahi_Bernice_Bishop_Museum Paco_Porrúa Perrigny-les-Dijon Ortobicúpula_cuadrada_elongada Orden_de_San_Fernándo Pentan-2-ol My_World_(álbum_de_Avril_Lavigne) Odontospermum_aquaticum Potentilla_subacaulis_subsp_cinerea Pagina_web Parque_de_la_Paloma Ponticola_gorlap Pepita_Serrador Oxido_de_silicio_(IV) Pokémon_Silver Países_arabes_del_Golfo_Pérsico Pokemon_Phantom_Ruler_Z Parque_Nacional_Camino_de_Cruces Pigargo_cabeciblanco Playa_de_la_victoria Nuria_Puigcercos Paradinas_de_Abajo Partido_Carlista_de_Aragón

html map