Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

XLIV_Legislatura_del_Congreso_del_Estado_de_Puebla Chuck_mangione Cocido_canario Clima_paraguayo Conector_de_bus_de_datos Concepcion_zoo Chínipas_(municipio) Adios_Sui_Generis_(película) Xolotl Confederacion_iroquesa Yeidckol_Polevnsky Villez_Champ-Dominel Abuso_de_autoridad Virus_H1N1/09_Pandemico Vida_de_santo_domingo_de_silos Alabaminidae Varennes-lès-Macon Adonis_baetica Zubiaur Condado_de_Copiah Acrotato Concierto_para_piano_n.º_2_(Rajmáninov) Achmatova WP:MPW Window_Maker Woldemar_Voigt Vahl_lès_Benestroff Coelorinchus_celaenostomus Vellisca_(Cuenca) Chaviães Academia_Superior_de_Ingenieros_de_Guadalajara You_Are_Here_(álbum) Zoe_Kravitz Winnecke_4 Villanova_Abadía Yemelián_Ivánovich_Pugachev Vox_Dei_(banda_secular) Codex_Argenteus Club_Independiente_(Tandil) Acido_persulfúrico Claudio_Rodríguez_(desambiguación) Villanueva_de_la_sierra Airon-Saint-Vaast Wang_Ching-wei WinShell Chimisay_(Tranvía_de_Tenerife) Cneo_Cornelio_Cosso Xenophanes_(album_de_Omar_Rodríguez-López) Vuelve_(cancion) Víktor_Bánnikov Wario_Land_3 Charrua_(estacion) Vilhelm_Hammershøi Chiche Colectivo_de_unidad_de_los_trabajadores_bloque_andaluz_de_izquierdas

html map