Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Duque_de_Guise Corral_de_almaguer Director_de_percepción Aleurodicus_cinnamomi Cultura_ateriense Cristina_Corrales Coral_Springs,_Florida Daniel_Bañuls_Martínez Convencion_nacional_demócrata_de_2008 Donde_esta_Elisa Alpro Alto_Biobío Dianella_ledermannii Convenio_Europeo_para_la_Proteccion_de_los_Derechos_Humanos David_Koechner Croisy_sur_Andelle Distrito_Judicial_de_Huánuco-Pasco Corchete_de_poisson Echium_lusitanicum_subsp._polycaulon Desastre_del_Exxon_Valdez Cuauhtemoc_Cardenas_Solorzano Ducado_de_Berwick Alpina_Colombia Cyril_W._Cleverdon Copa_Mundial_de_Futbol_de_Francia_98 Creative_PC_CAM_750 Cuadernos_de_campo Dante_Mircoli Distrito_de_Chupa Cuauhtemoc_(Metrorrey) Cultura_La_Candelaria Die_Stem_van_Suid_Afrika Derechos_del_nino_y_nina Amalia_de_baviera Digeridoo_(EP) Aleksander_Schwarz César_Mallorquí Dytiscini Daniela_Bascopé Des_Nuits_Entières Distrito_de_Rohtas Departamento_de_Transporte_de_Estados_Unidos Diptychandra Códice_Regio_(Nuevo_Testamento) Distrito_de_Ostrów_Wielkopolski Cortelazor_(Huelva) Distrito_de_Nogent_sur_Seine De_Volkskrant Damián_Yánez_Neira Diseno_estructural Amy_la_niña_de_la_mochila_azul_vol._2 Don_Cholito Deyeuxia_groenlandica_subsp._stricta Corydoras_trilineatus Courcelles_les-Montbard

html map