Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Falso_pimiento Fanch_Vallée El_Fondós Ejercito_Imperial Estación_de_Fontsanta_Fatjó Familia_de_lenguas Finazzi Finduilas_de_Nargothrond Fleming El_Muerto:_The_Aztec_Zombie Elaeocarpus_hebridarum Ermita_de_San_Pedro_Martir Fernando_Valera Fontana_de_Trevi Estación_de_Rosé Eoarthropleura Faugères_(Ardèche) Estaneno Francisco_de_Asís_de_Borbón_y_Martínez-Bordiú Estadio_Olimpico_de_la_Cartuja Espanolizacion Folotsia Fenómenos_(programa_de_televisión) Esles Evasion_(pelicula) Ejército_Belga El_condenado_por_desconfiado Federaçao_de_Futebol_do_Estado_do_Rio_de_Janeiro Escuela_Técnica_Superior_de_Ingenieros_de_Caminos,_Canales_y_Puertos_de_Madrid Finlandia_Meridional El_Almiñé El_padrino_(novela) Eudoxia_Macrembolitissa El_fanatismo_o_Mahoma Elecciones_estatales_de_Puebla_(2007) El_cocinero_el_ladron,_su_mujer_y_su_amante Ficus_rokko Eimo Francisco_Javier_de_Quinto_y_Cortés Faláfel El_dolor_de_pagar_la_renta El_juego_verdadero El_Periódico_Extremadura Forli_Football_Club Eguenigue Eucalyptus_crenulata Emblema_de_la_paz Felipe_Navarro_Garcia El_último_malón Elodea_verticillata Episcopal Estrella_quimicamente_peculiar El_gran_juego_de_la_oca El_derecho_de_autor_de_la_Unión_Soviética Francois_Berleand

html map