Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Arvydas_Macijauskas Mimemodes_japonus Grupos_balint Montesclaros Guía_del_viajero_intergalactico Auténticos_Tigres Attalia Antonio_Gutiérrez_de_León Apical_(luminal) Hartogia_leptospermoides Haschisch Arosemena_(Panamá_Oeste) Anticoncepción_de_emergencia I_T_Q Aphthona_occitana Mouvement_pour_l'évolution_sociale_de_l'Afrique_noire Apeadero_Juan_XXIII Henry_Meiggs_Williams Idelesaurus Mitopernoides_variabilis Ministerio_de_Trabajo,_Empleo_y_Seguridad_Social_(Argentina) Idioma_andoa_shimigae Montana_de_Iveria Antonio_Chicharro_Chamorro Huanchilla Hospital_General_Universitario_Reina_Sofía II_Distrito_Electoral_Federal_de_Campeche Athamanta_cervaria Mortons_Gap_(Kentucky) I_Ejército_de_Paracaidistas_(Alemania) Asociación_Brasileña_de_Hispanistas Arquidiócesis_de_Acapulco Herniarina Association_des_Forces_Armées_de_Guinée Apogon_dovii Historiografica Antequera_(Chaco) Hospital_Benchimol_de_Tánger Autotomia Guerra_del_Sahara-Ifni Andrija_Kaluderovic Montana,_2300AD Arturo_Lizon_Giner Montes_de_María Horace_Mann Hexagrama_2 Monica_Lopez Ministerio_de_Industria_y_Energia_de_España Ibros_(Jaen) Hora_legal_de_Venezuela Asociación_Mexicana_de_Productores_de_Fonogramas_y_Videogramas,_A._C. Hierba_del_querer Asida Arisaka_m38 Atentados_del_23_de_julio_de_2005_en_Sharm_el-Sheij

html map