Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sant_Andreu_de_la_Barca_San_Andres_de_la_Barca Segunda_enseñanza_(TVE) Sparidentex_hasta Soulosse_sous-Saint-Elophe Transition_town Tomas_Edison Teledildonica Simon_Boccanegra_(Dogo) Siena_Perezcano Tovey_(Illinois) Sierra_de_yeguas Segunda_División_de_Chile_1983 Terapia_interpersonal_y_de_ritmo_social Tragopogon_aculeatus Temenos Steve_Harris_(baloncesto) Teoria_de_Yang-Mills Savigne_l'Evêque Teçoatega Sylvain_Maréchal Televisión_Nacional_de_Chile_(Valparaiso) Teoría_de_la_simplicidad Star_Spangled_Banner Strezojevo Sociedad_Deportiva_Flamengo Torremenga_de_la_vera Saint_Barthélemy_de_Bussière Sabino_Pupo_Milián Teatro_municipal_de_iquique Thomas_Michael_Disch Stuck_in_a_Moment_You_Can't_Get_out_of Thulur San_Juan_Pie_de_Puerto_(canton_Francia) Salvia_sennenii Siddharta_Gautama San_Andrés_Larrainzar Sahara_(desambiguacion) San_Alfonso_María_de_Ligorio Sosuke Sikorsky_S-58T Salao_blanco Tinearia Síndrome_de_Hughes_Stovin The_believer_(pelicula) Thrixanthocereus Sigismond_Thalberg Sin_ton_ni_Sonia Sweetia Sufganiyot Savigneux_(Ain) Segunda_guerra_ítalo-etíope Serie_de_paschen Traduccion_e_Interpretacion The_Adventures_of_Rain_Dance_Maggie Tixpéhual_(municipio)

html map