Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Alcolea Compsapoderus_continentalis APR Colonizacion_de_Ceres Xilulosa-5-fosfato Colin_L_Powell Cocina_cordobesa Condado_de_Keweenaw_(Míchigan) WP:RD/DIC09 Cinemómetro Comarca_de_Ciudadela Xuxa_1 Vidima-Rakovski_Sevlievo Aftermath_(pelicula) Acer_oblongum_var._itoanum Chino_Vasquez Aeródromo_de_Herāt Ciclo_convencional Adriana_Arboleda Valtiendas_(Segovia) Vuelta_al_Mundo_Maya_2013 Waterpolo_en_los_Juegos_Asiáticos_de_2006 Vampyrìsme_necrophilie_necrosadisme_nècrophagie Aguinaldo_(desambiguación) Air_Bashkortostan Clarias_salae Compiladores:_Principios,_Técnicas_y_Herramientas Club_Presidente_Hayes Agesilao_I Chrysler_150 Abu’l-Hasan_al-Mada’ini Vódnaya_Balka_(Krasnoselskoye,_Kushchóvskaya,_Krasnodar) Al_cruzar_el_límite Club_de_Fútbol_Estudiantes_de_la_Universidad_Autónoma_de_Guadalajara Velotte Compañia_española_numero_uno Chela_Castro Combate_de_Tarabuco Cocinero_mayor Collipulli Al_Mu'tasim Chotacabras_guatemalteco Vituperio Christian_Drejer Wikipedia_en_francais Al_Qal'a_de_Beni_Hammad Zviózdochka Clazomena Yo_estuve_ahi..._nosotros_también_(en_vivo,_parte_2) Comision_Permanente_de_la_Familia_de_la_Asamblea_Nacional_de_Venezuela Club_Polideportivo_Ejido_B Administración_pública_en_el_Perú Viejos_tiempos Coeficientes_de_Clebsch_Gordan Verruga_plantar

html map