Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Antarctica_(álbum) Moneda_contramarcada Motin_de_Haarlem Antel_Arena Hinojo_fétido Haut-Rhin Aunay-sous-Crecy Mordellistena_eludens Minería_en_la_Nueva_Espana Herta_Oberheuser Guerra_de_los_Clones Atajea_(Granada) HMS_Basilisk Asarum_splendens Hongo_nuclear Athis_de-l'Orne Mnet Hondero_balear Grupo_de_Actuacion_Teatral_de_Occidente_G_A_T_O Hermandad_de_Ntra._Señora_de_Gracia_y_Jesús_Resucitado_de_Ocaña_(Toledo) Idioma_córnico Huracan_Cindy Hernán_Cortes Arcadio_Mas_y_Fondevila Arenaria_ciliata_subsp._bernensis Arcadi_Oliveres Anemia_(desambiguación) Harvey_Milk_High_School Mordellistena_robusticollis Aphrodithe_(álbum_de_Kylie_Minogue) Guilelma Andrés_Lima Angel_Castro Grupo_de_control_(estadística) Monterrubio_(aceite) Asedio_del_fuerte_Chittorgarh Hector_Ramirez Asociacion_Waterpolo_Zaragoza Arnoseris_foetida Movimiento_Rajneesh Mon_pere,_ce_héros Artistas_americanos Asparagus_officinalis_var_prostratus Movil_(bebé) Hunahpu Mrzlo_Polje Assur_rabi_I Hernia_diafragmática_congenita Hofstra_Flying_Dutchmen Asturina_(desambiguacion) Ibn_Darray Arturo_Sarukhan Guillermo_III_de_Orange-Nassau Arce_del_Padre_David Hipólito_Ruiz_López

html map