Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ernest_Lluch Estacion_Recreo_(Catamarca) El_cuaderno_de_maya Estadio_Miguel_Grau_Piura Estanislao_Cosca_Vayo El_Rey_Arturo_La_verdadera_historia_que_inspiro_la_leyenda FC_Chkalovets-1936_Novosibirsk F._C._Colonia Fernando_Jáuregui_Campuzano Erigeron_annuus Esdrelon Estacion_de_Seguimiento_de_Satélites_de_Espacio_Profundo_de_Cebreros Erythrina_dominguezi FMA_I.Ae._33_Pulqui_II Erika_(canción) Erik_de_Vastmanland Ertebolliense Eva_Dobos Edward_Gibbon Estavayer-le-Lac Estandarte_real_de_noruega El_jardín_de_cemento Epic_Mickey El_Kazzafi Factor_V_Leiden Euphaedra_(Euphaedrana)_jolyana Falsomordellistena_baishanzuna Eumorphus_staudingeri Estación_de_Dugommier Encefalopatia_espongiforme_familiar_asociada_a_una_nueva_mutación_en_el_gen_PrP Ferrovias Filosofia_práctica Facultad_de_Quimica_e_Ingeniería_Química_de_la_Universidad_Nacional_Mayor_de_San_Marcos Foronída Escudo_de_la_Diputacion_de_Gerona Energía_de_activación Eduardo_Jusué El_Periodico-La_Voz_de_Asturias Framerville-Rainecourt Ferreiro Espacio_metrico Ernst_Schroder Enrique_Villarreal_Armendariz Fenomeno_paranormal El_Castillo_de_Tarjarja_(Granada) Eustrophus_punctolineatus El_prestamista Esomus_caudiocellatus Enfermedades_geneticas Eleanor_Marie_Robertson_Smith_Wilder Francisco_Pastrana Festival_Internacional_de_Musica_de_Besanzon_Franco_Condado Enigma_(videojuego) Enrique_López_Pérez Florida_Occidental_Británica

html map