Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Divina_simplicidad DELE_A2 Distrito_Escolar_Público_de_Englewood Cottun Cárpatos Derecho_diplomático Corrombles Códec_de_vídeo Alfonso_Fernández_de_La_Cerda Destapador Cucal_del_Gabón EE Cymodocea_aequorea Cuco_colilargo_montano Amaroussion Amenofis_II Dellwood_(Misuri) Corinne_Heline Discovery_Home_&_Health Cucaracha_(desambiguación) Damon Cortez_(Florida) Alonso_Sánchez_de_Huelva Crista_Nicole Donald_Anderson Cumbre_de_Paris Alex_Gustav Cónclave_de_1268-71 Cruilles_Monells_i_Sant_Sadurní_de_l'Heura_(Gerona) Alonso_(Treinta_y_Tres) Creacionismo_(poesía) Amobi_Chidubem_Okugo Decoración_para_cóctel Alianza_Atlantica Cámara_de_Comercio_Internacional Edicto_de_Augusto Dibujos_fotogenicos Diego_Ordóñez Cénac Dinastia_Meléndez-Quiñones Critico_taurino Divisa_punzo Dia_Internacional_para_la_Preservacion_de_la_Capa_de_Ozono Disfraz_(cancion_de_Kudai) Convergencia_i_Uniò Distrito_de_Renacimiento Drimia_nervosa Distomaea_cordata Alex_Da_Rosa Desregulacion_televisiva Amalio_Rodríguez Danza_clasica_Jemer Dryopomera_tonkinensis Copia_de_Carbón_Oculta Diócesis_de_Cartago

html map