Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hart's_Location_(Nuevo_Hampshire) Guitarrico Armengol_VI Miss_Venezuela_1993 Arquímedes_(cráter_lunar) Avión_utilitario Antônio_de_Siqueira_Campos Minna_Planer Asparagopsis_sarmentosa Arundo_agrostis Andropogon_halepensis Automoviles_de_Ecuador Astrología_helenística Anthoxanthum_alpinum I_Legislatura_de_Espana Auto_de_Fe_presidido_por_Santo_Domingo_de_Guzman Hombres_y_mujeres_de_blanco Aniano_González Hemisferios_cerebrales Henoch Modo_interactivo_de_audicion Mundial_2002_(cómic) Mormaco Aniones_acidos Arma_anti_satelite Antonio_Notario Gustav_Joseph_Victor_Nossal Humillación_de_Canossa Moteur_Development_International Halimium_rosmarinifolium Hippaly Haemanthus_crassipes Helianthemum_rhodanthum_var_oblongifolium Misión_San_Juan_Capistrano Moroni_(profeta) Avatar_(Videojuego) Artistas_musicales_hispano_americanos_con_mayores_ventas Antarctic_Heritage_Trust_de_Nueva_Zelanda Arquidiocesis_de_Tanger Hīná_varṇa Heemskerk Gullón Hartmannellidae Mobutu Apocalipsis_(película) Anton_Sereda Arroyo_del_Pescado Minimum_Equipment_List Moseka Axedrea_montana Grigori_Zas Minniza_persica Avisamiento_de_coches Moro_(Ribadesella) Hospital_Clínico_Herminda_Martin

html map