Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mundial_de_Clubes_2009 Guerra_de_las_100_horas Aversa Hugo_Steinhaus Asociación_Americana_del_Corazón Hugo_Consuegra_Consuegra_Sosa Gymnocalycium_pungens Hector_Gonzalez_Perez_de_Villar Miss_República_Dominicana_Universo Heineken_Cup_2003-2004 Apophylia_mila Hasdai_ben_Shaprut Mole_oaxaqueno Arquitectura_del_reino_unido Historia_politica Minong_(Wisconsin) Artaserse_(Graun) Archipiélago_de_Wanshan Gynotroches_puberula Anodonthyla Arqueologia_mexicana_(publicacion) Guanica_(Puerto_Rico) Hungría_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Sarajevo_1984 Arquidiócesis_de_Malabo Guerra_de_Liberación_de_Banglades Guantelete_infinito HEBA Asamblea_General_Constituyente_del_Año_1813 Arkharavia Andres_Santa_Cruz_López Area_metropolitana_de_Alzira_Xátiva Aristida_divaricata Anita_Charles Idioma_culina Montmartin_le-Haut Heinrich-Hertz-Turm Astragalus_rayatensis Grifon_de_Bruselas Hospital_pedro_de_elizalde Arana_de_jardin_europea Heinkel_He_111 Misterio_(ceremonia) Asplenium_trichomanes_ssp._quadrivalens Guerra_de_la_sucesión_espanola Ansaldo_Balilla Moses_Tanui Modismos_de_Panamá Harrison_Otálvaro Aphyosemion_ahli Mordella_purpurascens Aristóteles_Fioravanti Henefer_(Utah) Mosto_pestilente Moody_Gardens Avenida_costanera_(coquimbo)

html map