Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Barrio_Húmedo Canário Bonne_nuit_ma_cherie Cedar_Fort_(Utah) Centro_de_Recuperacion_de_Minusválidos_Fisicos Carnaval_de_huejotzingo Cerceda_(Madrid) Año_1346 Castillo_de_San_Cristobal_(España) Bruges_Capbis-Mifaget Ceferino_González_y_Diaz-Tunon Batalla_de_Suzdal Biertan Cancion_asturiana Banco_comercial_de_siam Blanca_Aguete C_Allan_Gilbert Baza_australiano Broca_(desambiguación) Bandera_nacionalista_andaluza Año_433_adC Carlisle_(Iowa) Carmen_Moriyón Billete_de_1_US$ Brit_Awards_2002 Breath_of_Fire_I:Ryu_no_Senshi Cactus_vivipara Carlos_Valencia_Miranda Bajo_Vinalopó Challenger_de_Brașov Cefalonia Batalla_del_Lammoth Canto_para_una_semilla_(álbum_de_1978) Biblioteca_Central_General_Jose_de_San_Martín Bandera_de_florida_(estados_unidos) Campeonato_Mundial_de_Futbol_Juvenil_de_2001 Banco_de_Desarrollo_Productivo_BDP_SAM Baglān_(city) Campeonato_Panamericano_Junior_de_Hockey_Sobre_Césped Centro_Conmemorativo_del_Holocausto_de_Montreal Bálsamo_del_Peru Cacio_Fiore Bar_Mitzvá Cartas_desde_mi_molino Belgrano_(Mendoza) Batalla_del_Morannon Bartolomé_de_Osuna Carlos_Arturo_Peralta Boomerang_Latinoamérica Calle_Belgrano_(Formosa) Castillo_de_morella Bosque_del_Adelantado Blas_Infante_Perez_de_Vargas Campeonato_Sudamericano_Sub_20_de_1999 Canvis_Ltda

html map