Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Chaikovski_(desambiguacion) Batalla_de_Terceira Ballet_Nacional_Español BHJ Berry_Berenson Canotaje_en_los_Juegos_Suramericanos_de_2010 Casa_Tassel Callispa_amabilis BSWW_Tour_Cancun_2012 Carlos_Manuel_Goncalves_Alonso Capozzi Cantón_de_Anizy-le-Chateau Carlos_Jose_Ñañez Belen_(Nuevo_Mexico) Chale Belalcázar_(Córdoba) Carthamus_lanatus_subsp_lanatus Bretonica Castillo_de_Álvaro_de_Luna Campos_de_concentracion_franquistas Boot_to_Gecko Barrabas_(grupo) Cephaloscyllium_pictum Brassavola_appendiculata Boisemont_(Valle_del_Oise) Balas_de_plata Carl_Barât_(musico) Calle_59_Columbus_Circle_(linea_de_la_7ª_Avenida–Broadway) Battistello Bank_of_New_Zealand Canned_Heat_(grupo_musical) Batalla_de_alcántara_(1580) Berwick_Rangers Carles_Sarthou Bazincourt_sur-Epte Cabriola_(equitacion) Brivio Año_612 Bartolome_Salvá_Vidal Bufo_guentheri Carmelina_barberis Castrillo_del_Val_(Burgos) Batalla_de_Vences Cadena_completa_de_Cunningham Bandera_Ría_del_Asón Basílica_Menor_de_Nuestra_Señora_de_las_Misericordias_(Santa_Rosa_de_Osos) Carlos_Rodríguez_Jiménez Causse_Bégon Calle_de_la_Ribera_de_Curtidores Campeonato_Mundial_de_Esquí_Nórdico_de_1925 Caecocypris_basimi Ceto_(Italia) Carles_Alfaro_Hofman Bâton_percé Bosque_mesófilo_de_montaña

html map