Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gordita_(cancion) Mayor_José_J._Martínez_(Neembucu) Luc_Mbah_a_Moute Punta_del_Agua_(Catamarca) Gonzalo_Bozzoni Mexico_DF Quemada_(desambiguacion) Puerto_José_Banús Metopomancia Pátera_de_Parabiago Middlesbrough_F_C. Princesa_Luisa Rasuma Madame_Sans_Gene_(película_de_1945) Los_Viajes_de_Clovis_Dardentor Los_cabellos_de_Absalon Pronunciamiento_de_aznapuquio Gordon_Matthew_Sumner Pseudophilautus_oxyrhynchus Ramon_Emeterio_Betances Luis_Lucia-Lucia Maracaibo_(Venezuela) Luis_Mena_Irarrázabal Liège_Bastogne-Liège Melo_cantalupensis_nid_compressus Manuel_Maria_Ponce Margarornis_squamiger Luta_Livre Red_Morrison Readers_Digest Mesilim Región_de_La_Montaña Puerto_de_somosierra Grevillea_iaspicula Línea_5_del_Metro_de_París Pyrethrum_leucanthemifolium Goleta_El_Austral Maripaz_Jaramillo Gracia_(Barcelona) Mi_Corazon_Insiste Mammillaria_strobilina Gobio_bulgaricus Prados Metodologia_de_los_programas_de_investigacion Madreselva_chaparral Pseudomacrolobium Graterolacho Regimiento_de_Infantería_Ligero_Aerotransportable_"Príncipe"_n_3 Puente_de_la_Amistad Qi_Wei Manhattan_Jaspers Reduce_reutiliza,_recicla Macedonia_Occidental Publio_Servilio_Prisco_(consul_495_a_C_) Mario_Gamboa

html map