Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cronología_de_la_colonización_de_America_del_Norte_(1600_1699) Cosmopolitan_TV_Latinoamérica Diacantha_neumanni Amame_o_déjame Derarimus_flavicornis Curry_de_Madrás Corylus_maxima_f._atropurpurea Domitian Aleuroclava_murrayae Death/Doom Dríades Ambierle Corno_Europeo Alice_Gould Distrito_de_ongoy Cryptopsaras_couesii Cosmos_472 David_Pisot Cronos Cornelis_Cornelisz._van_Haarlem Distrito_de_Bazargán Distrito_de_Wolfsberg Amadeo_de_Nusco Coronanthera Ctenocephalides_felis Distrito_Escolar_Posen-Robbins_143½ Coye-la-Foret Diego_Cusihuamán_Minga Convención_Nacional_del_Partido_Acción_Ciudadana Ammotrechella_bonariensis Daniel_Schydlowsky_Rosenberg Dark_Blasphemer Cyperus_declinatus_var._limbatus Amorebieta_Echano Destron Alfonso_Bedoya Del_Close Ducado_de_la_Palata Dragones_de_Berk Demografía_de_Turkmenistán Código:_Tierra_(Código_Lyoko) Distrito_de_San_José Diocesis_de_Manchester Diego_Nicolás_Mendez_Perez Domingo_Caicedo_Sanz_de_Santamaria Darwin_Cerén Alfonso_de_Aragón_y_de_Escobar Alvaro_Negredo_Sánchez Alfredo_Silva_Carvallo Cuerda_aerodinámica_media Crónica_de_Yésipov Division_(matemática) An_Invisible_Sign Daini_no_sanmi Alianza_Democrática_de_Chile_(1941-1946)

html map