Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Funcion_polilogaritmica Iglesia_del_Cordero_de_Dios SAAM Iglesia_de_San_José_(Algueña) Rognvald_Olafsson Free-to-play Sabarimala Frente_Amplio_Democrático Fuerza_Aerea_de_Afganistan Universidad_Nacional_de_la_Patagonia_San_Juan_Bosco Tribología Ripoll_(desambiguación) Ingeniería_matemática Ganymedes_pulchellus Roseola_infantum Gante-Wevelgem_femenina Run_Run_Shaw Fuente_Olmedo Unión_Centroamericana_de_Fútbol Illecebrum_mauritanicum Roby_Rolfo Geranio_de_los_caminos Muntiacus_muntjak UFC_140 Frente_Nacional_(Francia) Retrato_ecuestre_del_Conde-Duque_de_Olivares Iglesia_de_Jesucristo_de_los_Santos_de_los_Ultimos_Días_en_Tonga Túnel_de_Guajataca Gineceo_(Grecia) Iglesia_de_San_Esteban_de_Cuéllar Universidad_de_Chile_Television Ribeyret Ursus_(distrito_de_Varsovia) Unidad_periferica_de_Etolia Municipio_11_Pleasant_Grove Genista_supina Informes_de_Naciones_Unidas_sobre_la_tortura_en_España Municipalidad_de_mazsalaca Reichsführer-SS Tremesi Rio_chimore Tribu_Pijao Universidad_Abierta_del_Reino_Unido Rothenburg_ob_der_Tauber Indiscernibilidad_de_los_idénticos Troncocónica Friedrich_Adolf_Heyne Iglesia_conventual_de_los_Franciscanos_(Almansa) Iglesia_de_San_Pedro_(Osseja) Municipio_de_Clifty_(condado_de_Bartholomew,_Indiana) Uva_de_Nuestro_Señor Municipio_de_Rolling_Green VFC_Setúbal Txabi_Etxebarrieta Robert_Pérez

html map