Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dick_Turpin Damasonium_californicum_var._biddlei Distrito_electoral_de_Jacksonville_n.º_12 Cypress_Quarters Dendrophthoe_elegans Coordinadora_por_la_Refundación_de_la_Cuarta_Internacional Critico_de_cine Discovery_Channel_Pro_Cycling_Team Directiva_91/414/CEE_relativa_a_la_concesion_de_licencias_comercializacion,_uso_y_control_en_la_Unión_Europea_de_los_productos_fitofarmacéuticos_en_su_forma_comercial Damnation_and_a_day Copa_Venezuela_2013 Copilco Diego_Garcia_de_Paredes_(hijo) Directivas_de_la_Unión_Europea_sobre_la_libre_circulación_de_trabajadores Ampliacion_de_la_Línea_7 Dreaming_While_You_Sleep Dee_Wallace-Stone Alio Dysphania_pumilio Criticos Almáciga_(semillero) Disosebaethe_pona Alex_Rodriguez_Park_at_Mark_Light_Field Death_&_Roll Directiva_91_414_CEE_relativa_a_la_concesion_de_licencias_comercializacion_uso_y_control_en_la_Unión_Europea_de_los_productos_fitofarmaceuticos_en_su_forma_comercial Almendrados_de_allariz Crooked_Lake_Park Eating_Out_4:_Drama_Camp Deuda_pública Duck_Duck_Go Distrito_de_san_rafael Cristina_Reyes_(asambleísta) Cultura_Filacopi Departamento_del_Norte Diseno_arquitectonico Economía_de_Belice Distrito_de_coporaque Allendy Dioni_Urreisti David_Herbert_Richards_Lawrence Degradation_Trip Día_Internacional_de_la_Preservacion_de_la_Capa_de_Ozono Disfuncional Corporación_deportiva_club_atletico_nacional Diamagnetismo Duncanville_(Texas) Amblystegium_tenellum Copia_este_libro Economía_de_Azerbaiyan Alicia_María_Zorrilla_de_Rodríguez Debate_sobre_el_cálculo_economico_en_el_socialismo Alifática Division_1_1962/63 Delfin_tricamioneta Depresion_Tropical_Gordon

html map