Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Emperador_Guangwu_de_Han Emitancia_luminosa Epinephelus_daemelii Estadio_Adolfo_Lopez_Mateos Estilo_Broa_Oseberg Epeira_ditissima Fauna_en_Chile Francis_de_Laporte_de_Castelnau Estación_de_Bakiola El_pajaro_azul Estación_Central_de_Dresde Estación_de_San_Martín_de_la_Vega El_tapiz_de_fionavar Embalse_de_Valmayor Escena_de_carrera_con_pescado Ernesto_Santos Estación_Francisco_Magnano Elodes_venustula Escudo_de_Fernando_de_Aragón_en_la_Alquería_de_Albors Fire_Emblem:_The_Sacred_Stones El_ángel_desnudo Felipe_II_duque_de_Orleans Flora_y_fauna_(serie_filatelica) Escipión_Nasica Edmund_Kellaway Estrés_Postraumatico Eduardo_Filgueira_Lima Estacion_de_Saint-Sulpice Escudo_de_Armas_de_Anzoategui_(Venezuela) Era_comun Ezkio Eurostyles Estrategia_de_defensa Francmasonería_en_Mexico Eleccion_para_Diputado_de_1997_(Buenos_Aires) El_retorno_de_la_historia Enterprise_(Utah) Foehr El_Trono_de_Jade Fernan-Nuñez Ehrharteae Estrechos_de_Corfú Epipactis_muelleri_var._dunensis Elecciones_legislativas_de_Colombia_de_1935 Fermin_de_Lasala_y_Collado FK_Cementarnica_55 Estadio_Nacional Enrique_Abuli Focke-Wulf_Triebflügel Formato_CMX Eladi_Gardó_i_Ferrer El_Big_Bang_(Doctor_Who) Fabián_Villalabeitia_Copena Ejercito_francés España_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Ciudad_de_México_1968

html map