Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jambyl_Jabayev La_conversion_de_san_Pablo Liga_Japonesa_de_Futbol Instituto_Mediterráneo_para_el_Avance_de_la_Biotecnología_y_la_Investigación_Sanitaria Lipoproteína_de_muy_baja_densidad Johannes_Valentinus_Andreae James_E_Gunn La_Quinta_(Moraleja) Juegos_Olimpicos_de_Mexico Lasión Juan_Carlos_I_(L_61) Jardin_Botanico_del_Bosque_de_Colonia Jouko_Ahola Jaswant_Thada Lago_Aviemore Jose_Mancilla_Peregrina Islas_Santa_María_(Karnataka) Leon_Štukelj Jaime_Zea Juan_Manzur José_Tomás_Ovalle Irlanda_en_los_Juegos_Olímpicos_de_verano_1952 Linea_C-2_(Cercanías_Asturias) Lexicón José_Maria_Asensio_y_Toledo Lantana_glandulosissima_var_grandis Le_Cycle_de_Cyann José_María_de_Achával Juan_David_Ochoa Javier_Torres La_gran_ola_de_kanagawa Kick_Off Ley_Moyano LESA Kim_Kulig Leon_Focas_el_Viejo Ley_de_lemas La_novela_de_un_joven_pobre_(película_de_1942) Karl_August_Wittfogel José_Guerrero_del_Solar K_Krush Lista_Roja_de_Especies_Amenazadas Kamisama_(personaje) Lilian_Mary_Baylis Jamie_Hyneman Jorge_Baradit Johann_Adam_Bernhard_von_Bartsch Jim_Boton James_Creelman José_María_Ponce_de_León La_Neuville_les_Wasigny Katsu_karē Juan_José_Zapater_Rodríguez L'isola_di_niente Juan_Lopez_(Jan)

html map