Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Marcelo_Agrelo Primer_Combate_Aeronaval_en_México Goeppertia_(Lauraceae) Margarita_Rodríguez Microrregiao_de_Pindaré Mariscal_Sucre RCA_Mark_I_Electronic_Music_Synthesizer Pouteria_campechiana_var._salicifolia Grandes_exitos_(album) Mc.All. Reglas_del_juego Marco_Verrio_Flacco Gonzalo_Martinez_Corbala Pseudochthonius_pulchellus Principio_de_efecto_directo_(Derecho_de_la_UE) Gregorio_de_Sandoval_Anaya_y_González_de_Alcalá Gramil Masao_Maruyama Gran_Premio_de_China Man'yoshū Golpe_de_Estado_de_mayo_(Polonia) Region_Noroeste_de_Sao_Paulo Macoterano Programa_de_los_Años_Intermedios_del_Bachillerato_Internacional Problema_del_conjunto_de_cobertura McCartys_Village_(Nuevo_México) Micrelenchus_sanguineus Primer_Ministro_de_Trinidad_y_Tobago Meryta Región_vinícola_de_Balatonfüred-Csopak Luis_Enrique_Gutierrez_Ortiz_Monasterio Rarities_(álbum_de_Ane_Brun) Lockheed_(cómic) Luis_Larrodera Premio_del_Circulo_de_Escritores_Cinematograficos Gran_mortandad Michael_Hutchence Metodo_diagonal Primera_Division_de_las_Islas_Reunion Gobiopsis_exigua Martinez_(Georgia) Lombardo_Boyar Marea_roja María_Teresa_de_Borbon_Condé Rabbids_Go_Home Losito Megavatio-hora Ramon_Acín_Aquilue Microglanis_carlae Metal_Gear_Online Mercin_et_Vaux Micrófono_direccional Ramón_Franco_Bahamonde Lucio_Emilio_Lepido_Paulo_(cónsul_34_a._C.) Primera_División_de_Espana_1989/90

html map