Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Caso_Bon_Sosec Bletilla_japonica Calidris_mauri Baermann Bartomeu_de_Robió Brigadier_Ordonez Borismene Bosque_mediterráneo_del_suroeste_de_la_península_Iberica Caulastraea_furcata Blanc_Mesnil Bizco_(Banjo-Kazooie) Batalla_de_Santa_Rosa_(provincia_de_Mendoza) Castelsardo Bernburg_(Saale) Brian_Kinney Camara_de_Concejales_(Japón) Bernardino_I_Fernandez_de_Velasco Carlos_Alberto_Torres Cerdo_(desambiguación) Catedral_de_Ecatepec Caballeros_de_Colón Chang-dong_(Metro_de_Seúl) Cantón_de_Espelette Centro_para_la_Divulgación_del_Conocimiento_Económico Casa_consistorial_de_Ayamonte Blood,_Sweat_&_Tears Bois_Jerôme-Saint-Ouen Cabalgata_de_la_Compañia_Gris Batalla_de_Newburn Caimanes_del_sur Capitulos_de_Angelic_Layer Charavines Cañón_antiaéreo_M1939_de_85_mm_(52-K) Biblioteca_Popular_del_Parana Badr Bad_neuenahr-ahrweiler Caracteristicas_de_los_seres_vivos Brian_D'Amato Brihad_Naradiya_Purana Campeonato_Argentino_de_Rugby_2012 Carlos_Lage_Davila Carlos_Gruezo Carpintero_cabeza_pajiza Caminguin Babylon_5:_The_Legend_of_the_Rangers Belk_(Alabama) Beaumont_Hamel Bicicleta_de_conmutaje Challerange Batalla_de_Eniwetok Batalla_de_Rincon_de_Valladares CHILGENER Basílica_de_santa_cruz_(florencia) Catedral_de_San_Donaciano Buchenroedera

html map