Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dougie_Thomson Coreanas Diálogo_intercongoles Departamento_del_Bolivar Alekséi_Troitski Distrito_de_Jind Aleuropleurocelus_abnormis Amphidetes Echar_pulsos Alexander_Jálifman Denominación_de_Origen_Chacoli_de_Guetaria Dia_internacional_de_la_infancia Derris_trifoliata Amor_a_la_mexicana_(cancion) Ambenay Alfredo_Perl Cuadernillos_de_aventuras Cussac_Fort-Médoc Douglas_C-74 Algarrobico Dāmodara_(astronomo) Darlin' Dia_de_San_Valentín Cámara_Pirs Ducado_de_Estiria Ditha_elegans Dmitri_Medvédev Alex_Caffi Cryptophoranthus_dusenii Alfonso_Fernández_(desambiguación) Duranta_xalapensis Corallorrhiza_involuta Cosmos_307 Directorio_de_la_Unión_Terrestre Do_The_Best Coulterville Darbhanga Domingo_Guzman_Lander Céré_la_Ronde Dactylispa_gratula Dorronsoro Alferez_Real_de_los_Incas Amana_graminifolia Dan_Blocker Copa_Africana_de_Clubes_Campeones_1990 Cortos_de_la_Sierra Davy_Jones_(actor) Decadente Diccionario_SMS Cuscuta_hygrogenes Departamento_de_Agricultura_de_Estados_Unidos Deportivo_Santa_Cecilia Dàn_moi Corrección_Monetaria Alfornon_(Granada)

html map